Przedawkowanie witaminy D

Udowodniono, że co najmniej co druga osoba w Polsce cierpi na niedobór witaminy D. Dlatego też coraz więcej osób sięga po suplementy witaminowe, aby znaleźć lekarstwo. Może się to jednak nie udać, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy i informacji na ten temat. Dawkowanie witaminy jest bardzo ważne, aby uniknąć przedawkowania, które może mieć poważne konsekwencje.

Dlatego też w tym artykule zebraliśmy wszystkie ważne informacje na temat witamin i ich przedawkowania. Dzięki naszym poradom i wskazówkom możesz mieć pewność, że przyjmujesz odpowiednią ilość witaminy D, aby uniknąć przedawkowania i jego konsekwencji.

Dlaczego nasz organizm potrzebuje witaminy D?

Witamina D, zwana również witaminą słońca, odgrywa w naszym organizmie wiele ról. Nie tylko wzmacnia kości, ale także wpływa na siłę mięśni. Badania wykazują również, że substancja ta jest ważna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego oraz może zmniejszać ryzyko cukrzycy i niektórych nowotworów.

Ponieważ większość ludzi cierpi na niedobór witaminy D, wielu sięga po suplementy tej witaminy. Jednak często prowadzi to do przedawkowania, ponieważ wielu użytkowników nie wie, jak prawidłowo dawkować lek. W tym artykule zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat i wyjaśniliśmy, jak można zapobiec przedawkowaniu witaminy D.

Czym jest witamina D?

Witamina D, zwana również witaminą słońca, jest najbardziej znana ze swoich właściwości wzmacniających kości. Wspomaga również wchłanianie wapnia, pomaga wiązać wapń i wzmacnia układ odpornościowy.

Witamina słońca jest przyswajana na różne sposoby i jest niezbędna dla organizmu człowieka. Większość chorób jest przynajmniej częściowo spowodowana niedoborem witaminy D.

Najważniejsze fakty

Witamina D jest niezbędna dla naszego organizmu. Jednak około 80% polskich obywatelki cierpi na niedobór witaminy D. Przedawkowanie, hiperwitaminozę, mogą wywołać jedynie preparaty witaminowe. Zasadniczo nie można uzyskać zbyt dużej ilości witaminy D ani ze słońca, ani z pożywienia.

Najważniejszą rzeczą przy przyjmowaniu suplementów witaminy D jest przyjęcie odpowiedniej dawki. Dlatego w tym artykule podajemy dokładne zalecenia dotyczące dawkowania, aby nie popełnić błędu, jakim jest przedawkowanie.

Co należy wiedzieć o przedawkowaniu witaminy D

Jak wspomniano wcześniej, przedawkowanie lub hiperwitaminoza witaminy D nie jest zjawiskiem rzadkim. Wynika to z braku wiedzy na temat witaminy D i jej dokładnego dawkowania i może mieć poważne konsekwencje. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej witaminie i jak należy ją dawkować, aby uniknąć przedawkowania.

Jak można wykryć przedawkowanie witaminy D?

Przed zażyciem witaminy D lub w przypadku podejrzenia jej przedawkowania (a nawet niedoboru) należy zmierzyć poziom witaminy D. Test kontrolny można wykonać w Internecie za około 120 PLN. Taki test jest łatwy do przeprowadzenia i nie wymaga dużego wysiłku.

Wystarczy nakłuć palec dołączonym do zestawu lancetem, umieścić kilka kropli krwi w probówce, zamknąć ją i wysłać do laboratorium w dostarczonej paczce pocztowej.

Wyniki są zazwyczaj dostarczane pocztą w ciągu 5-7 dni roboczych. Oczywiście można również poprosić lekarza o zmierzenie poziomu witaminy D, jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać test w domu.

Przy jakim stężeniu we krwi mówimy o hiperwitaminozie D?

Optymalny poziom witaminy D we krwi wynosi od 40 do 80 ng/dl. Przy wartości powyżej 100 ng/dl mówi się o zatruciu witaminą D, a przy wartości powyżej 200 ng/dl – o ostrym zatruciu. Tak wysokie wartości można osiągnąć jedynie poprzez przyjmowanie 50 000-100 000 IU suplementów witaminy D dziennie. Jest to około dziesięć razy więcej niż zalecają lekarze i eksperci.

Jakie są objawy przedawkowania witaminy D?

Jak już wspomniano, skutki uboczne witaminy D występują tylko wtedy, gdy przyjmuje się jej zbyt dużo. Ani światło słoneczne, ani pokarm nie mogą spowodować przedawkowania. Najczęstszymi objawami przedawkowania witaminy D są wymioty, bóle brzucha, dezorientacja, apatia, odwodnienie, wielomocz i polidypsja.

Chociaż przedawkowanie witaminy D występuje stosunkowo rzadko, konsekwencje zdrowotne mogą być poważne. Aby pomóc Ci rozpoznać, czy nie cierpisz z powodu zbyt wysokiego poziomu witaminy D, stworzyliśmy zwięzłą listę najważniejszych ostrych objawów:

  • Utrata masy ciała z powodu utraty apetytu
  • Nudności i wymioty
  • Silne pragnienie
  • Ból brzucha
  • Zawroty głowy
  • Zmęczenie

Hiperkalcemia jest uważana za najważniejsze działanie niepożądane przedawkowania witaminy D. Jest to podwyższone stężenie wapnia we krwi. Może również wystąpić niedobór witaminy K. Objawy te wynikają z nadmiernego spożycia wapnia. Objawy mogą również ustąpić, ale może to oznaczać, że narządy i naczynia krwionośne zostały uszkodzone przez hiperkalcemię.

Jak dochodzi do przedawkowania witaminy D?

Zanim zajmiemy się dokładniej przyczynami hiperwitaminozy, musimy wyjaśnić, w jaki sposób właściwie wchłaniamy witaminę D. Ta ważna substancja może być wchłaniana na trzy sposoby:

  • Suplementy witaminy D
  • Przez słońce
  • Dzięki żywności

Ryzyko przedawkowania istnieje tylko w przypadku przyjmowania suplementów. Ponieważ witamina ta występuje w bardzo małych ilościach w pożywieniu, nie jest możliwe wchłonięcie zbyt dużej ilości witaminy D poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów. To samo dotyczy absorpcji światła słonecznego. Organizm posiada mechanizm ochronny, który po osiągnięciu określonego poziomu zatrzymuje produkcję witaminy przez skórę.

W bardzo rzadkich przypadkach hiperwitaminoza może wystąpić nawet przy skrajnej ekspozycji na słońce. Aby tak się stało, trzeba by jednak przez wiele lat leżeć na plaży w ciepłych regionach i mieć niedobór witaminy K2. Oznacza to, że do przedawkowania dochodzi jedynie w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości suplementów witaminy D.

Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania witaminy D należy przeprowadzić badania. Przed zażyciem suplementów najlepiej skonsultować się z lekarzem. Można również zmierzyć poziom witaminy D. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dalszej części artykułu.

Jakie są długoterminowe zagrożenia związane z hiperwitaminozą?

Długotrwałe przedawkowanie witaminy D może mieć poważne konsekwencje. W kolejnych rozdziałach wyjaśniono, jakie szkody może wyrządzić w organizmie, gdzie i w jaki sposób. Ograniczyliśmy się do najczęstszych skarg.

Wysypka wywołana witaminą D

Przedawkowanie witaminy słońca może na przykład powodować wysypki skórne. Niedobór może również prowadzić do niepożądanych wysypek skórnych. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na temat wysypek skórnych spowodowanych hiperwitaminozą.

Jak już wspomniano, wysypki wywołane witaminą D mogą być spowodowane jedynie zbyt wysokim stężeniem suplementów witaminy D. Długotrwałe spożywanie ponad 2000 jednostek międzynarodowych witaminy D dziennie może powodować powstawanie tej czerwonawej zmiany na skórze.

Wysypka jest szczególnie widoczna na suchej skórze i towarzyszy jej łuszczenie. Powoduje również suchość skóry, której towarzyszy silne swędzenie. W przypadku pojawienia się takiej wysypki należy natychmiast przerwać przyjmowanie witaminy D i skonsultować się z lekarzem.

Kamienie i zwapnienia nerek

Inną poważną konsekwencją może być zwapnienie nerek i tworzenie się kamieni nerkowych. Wapń upośledza zdolności filtracyjne nerek, a kamienie szczawianu wapnia powstałe w wyniku przedawkowania witaminy D mogą prowadzić do kamicy nerkowej.

Osteoporoza

Wapń (nadmiar) pochodzący z niedoboru witaminy D nie tylko gromadzi się w naczyniach krwionośnych, sercu i płucach, ale może również wpływać na kości. Skutkiem tego jest osteoporoza. Kości stają się cieńsze i bardziej porowate, co sprawia, że są bardziej podatne na złamania.

Hiperkalcemia

Hiperkalcemia, czyli hiperkalcemia, to nagły wzrost poziomu wapnia we krwi, do którego może przyczynić się przedawkowanie witaminy D. Podwyższony poziom wapnia we krwi może powodować m.in. następujące objawy:

  • zapalenie spojówki i rogówki oczu
  • Brak koncentracji/utrata koncentracji
  • Nudności i wymioty
  • Ból w kościach
  • Utrata apetytu
  • Gorączka

Oprócz tych skutków hiperkalcemia może prowadzić do odkładania się wapnia w naczyniach krwionośnych, sercu i płucach. W skrajnych przypadkach może również prowadzić do hipertermii, wymiotów, delirium lub śpiączki.

Co robić w przypadku przedawkowania witaminy D: właściwa dawka

Prawidłowe dawkowanie witaminy D

Co możesz zrobić, aby zapobiec hiperwitaminozie? Należy przyjąć odpowiednią dawkę. Jedynym sposobem na uniknięcie przedawkowania witaminy D jest przyjmowanie jej w odpowiedniej dawce. Dlatego też w dalszej części artykułu wyjaśniliśmy, jakie grupy ludzi potrzebują ile witaminy D.

Jakie są różne rodzaje leczenia i jakie są ich cechy charakterystyczne?

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje zabiegów. Przed zażyciem witaminy D należy upewnić się, która opcja jest odpowiedniejsza dla danej osoby. Najczęstsze opcje to długoterminowa terapia stała oraz terapia wstępna, która jest często stosowana w celu wyrównania niedoboru. W kolejnych rozdziałach wyjaśniono bardziej szczegółowo różnice między nimi.

Terapia długoterminowa

Aby wyrównać dzienne straty i utrzymać prawidłowy poziom witaminy D w dłuższej perspektywie, konieczna jest ciągła terapia, zwana również terapią długoterminową.

Aby obliczyć dawkę dla terapii ciągłej, należy przyjąć na przykład 3333 j.m. witaminy D przy masie ciała 70 kg na dobę. W przypadku obu terapii dawkę należy obliczyć w stosunku do masy ciała pacjenta. Uwaga: Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się zmierzenie poziomu witaminy D, aby zapewnić prawidłowe dawkowanie.

Leczenie wstępne/terapia wstępna

Leczenie początkowe lub terapia początkowa jest stosowana w celu uzupełnienia zapasów witamin po wystąpieniu ich niedoboru. Ważne jest, aby nastąpiło to wystarczająco szybko, aby jak najszybciej wyeliminować objawy niedoboru. Jednorazowa dawka jest podawana przed rozpoczęciem leczenia stałą terapią.

Aby obliczyć zapotrzebowanie na witaminę D dla początkowego leczenia, zakładamy, że do zwiększenia poziomu witaminy D o 1 ng/ml dla masy ciała np. 70 kg potrzeba 10 000 j.m.

Jaką dawkę witaminy D należy przyjmować codziennie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w poniższym zestawieniu podsumowano zalecenia Polskiego Towarzystwa Żywieniowego (DGE) dotyczące zapotrzebowania na witaminę D. Oczywiście są to tylko ogólne wartości orientacyjne. (Dane w wieku/osobę, witamina D w µg/dobę)

  • Niemowlęta (0-12 miesięcy) 10
  • Dzieci (1-15 lat) 20
  • Młodzież i dorośli (15-65 lat) 20
  • Dorośli (powyżej 65 lat) 20
  • Kobiety w ciąży 20
  • Kobiety karmiące piersią 20

Czy przyjmowanie witaminy D jest bezpieczne dla mojego zdrowia?

Jeśli przestrzegasz wszystkich opisanych powyżej zaleceń dotyczących dawkowania i zawsze kontrolujesz poziom witaminy D, nie ma nic złego w przyjmowaniu witaminy D. Wręcz przeciwnie, niedobór tej rozpuszczalnej w słońcu witaminy może prowadzić do jej przedawkowania. Wręcz przeciwnie, niedobór tej słonecznej witaminy i jej niewystarczające spożycie może prowadzić do poważnych chorób.

Tak więc, jak już wspomniano, dawkowanie jest niezwykle ważne. Według Polskiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka, 100 µg = 4000 IU to górna granica ilości witaminy, którą należy przyjmować codziennie. Przed zastosowaniem suplementów witaminy D zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, aby uniknąć błędów w dawkowaniu.

Zapotrzebowanie na witaminę D u zwierząt – na co zwracać uwagę?

Witamina D jest niezbędna nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, aby zachować zdrowie. U zwierząt witamina słońca jest szczególnie ważna dla kości i zębów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dawkowania dla psów, kotów lub koni, w każdej z poniższych sekcji znajdziesz krótkie wyjaśnienie.

Konie

Konie mogą mieć niedobór witaminy D, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas suplementacji koni i podawać im mniej witaminy D, ponieważ są one na nią bardzo wrażliwe. W razie potrzeby należy przeprowadzić badania laboratoryjne, aby wykluczyć wszelkie zagrożenia.

Koniom można podawać witaminę D, głównie w postaci siana zawierającego 500-100 IU na kg. Konie powinny otrzymywać około 500 IU na kg masy ciała dziennie. Oznacza to, na przykład, 3000 j.m. dla konia o masie 600 kg.

Psy

Dla dorosłego psa zalecana dzienna dawka witaminy D wynosi 10 IU na kg masy ciała. Jeśli pies nadal rośnie lub masz ciężarną sukę, zalecana ilość jest podwojona. 10 j.m. odpowiada 0,25 µg tej witaminy. Zatem pies o masie ciała 10 kg potrzebuje 5,0 µg dziennie.

Koty

Niedobór witaminy D u kotów występuje niezwykle rzadko. Zazwyczaj wystarczającą ilość witaminy D uzyskują z diety oraz poprzez spędzanie czasu na słońcu. Jeśli jednak masz kota domowego, który nie spędza zbyt wiele czasu na słońcu, może on nie otrzymywać wystarczającej ilości tej substancji. Obliczanie dawki jest takie samo jak w przypadku psów.

Jakie są dostępne preparaty witaminy D?

Zasadniczo można rozróżnić preparaty witaminy D2 i witaminy D3. Są to jednak tylko różne etapy procesu wchłaniania i nie mają większego znaczenia. Ponadto można wyróżnić następujące postacie preparatów witaminy D:

  • Kapsułki
  • Tabletki
  • Krople

Oprócz preparatów standaryzowanych, witamina D jest również dostępna w postaci liposomalnej, podobnie jak wiele innych suplementów diety. Jeśli wybierzesz tę formę, możesz oczekiwać znacznie wyższej biodostępności. Oznacza to nie tylko, że wchłanianie witaminy jest bardziej efektywne, ale także, że mniejsza jej ilość jest wydalana.

Liposomalna witamina D jest oparta na specjalnej formie enkapsulacji. Gdy witamina jest przyjmowana w postaci liposomalnej, jest wchłaniana w małych pęcherzykach. Składają się one z dwuściennej, nierozpuszczalnej w wodzie warstwy, która zapewnia transport w nienaruszonym stanie.

Ta stosunkowo wyższa biodostępność oznacza, że może on nie tylko skutecznie zrekompensować brak światła słonecznego. Można ją również wykorzystać do lepszego leczenia objawów uzależnienia, chorób autoimmunologicznych i nowotworów.

Zapotrzebowanie na witaminę D u niemowląt i dzieci – na co należy zwrócić uwagę?

Witamina D zawarta w mleku matki jest zazwyczaj niewystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie dziecka. Nawet dzieci, które nie są karmione piersią, często nie są w stanie sprostać wymaganiom. Dlatego też suplementy witaminy D powinny być stosowane również u noworodków.

To samo dotyczy dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości tej witaminy poprzez pożywienie lub światło słoneczne. Istnieją również dowody na to, że suplementacja witaminą D wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 1. Aby pomóc w doborze odpowiedniej dawki dla dziecka, przedstawiamy kilka wskazówek:

  • Od 2 lat 500-600 j.m. od września do maja.
  • Od 1 roku 500-600 j.m.
  • 0 – 1 rok 400-500 j.m.
  • Dla wcześniaków, zgodnie z zaleceniami lekarza, do 1000 j.m.

Jeśli chodzi o formę dawkowania, należy wybrać tabletki lub krople, zwłaszcza dla niemowląt i dzieci. Uważamy, że dla niemowląt najlepsze są krople z witaminą D, ponieważ można je łatwo umieścić na smoczku lub w kaszce.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie kropli, pamiętaj, aby nie wkładać preparatu bezpośrednio do ust dziecka, lecz najpierw nałożyć go na łyżeczkę. Jest to ważne, ponieważ często nie jest tak łatwo dozować preparat za pomocą kroplomierza i zamiast jednej kropli może wypłynąć więcej niż jedna.

Podsumowanie

Przedawkowanie witaminy D może być bardzo szkodliwe, ale można mu też łatwo zapobiec. Jak wspomniano w tym artykule, dawkowanie jest ważne, aby zapobiec hiperwitaminozie słonecznej witaminy.

Również w tym przypadku przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z lekarzem i poprosić go o ustalenie dawki. Jeśli stosujesz się do wszystkich innych zaleceń i informacji, nie musisz się martwić, że przyjmujesz zbyt dużo witaminy D.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *