Wapń w ciąży

Odpowiednia podaż wapnia w czasie ciąży jest niezbędna dla matki i dziecka. Ciąża to ważny etap w życiu każdej matki. Sposób odżywiania się matki w czasie ciąży ma bezpośredni wpływ na dziecko.

Dlatego jako matka lub przyszła matka musisz dokładnie przemyśleć, w jaki sposób komponujesz swoją dietę i jakie składniki odżywcze przyjmujesz. W tym przewodniku zajmiemy się w szczególności wapniem. Wyjaśniamy, jak ważny jest wapń w czasie ciąży i, co najważniejsze, podpowiadamy, jak zapewnić jego odpowiednią ilość w diecie.

Dlaczego ludzie potrzebują wapnia?

Składnik odżywczy, jakim jest wapń, jest niezbędny dla każdego człowieka, nie tylko do budowy mocnych kości, ale także zębów, włosów, mięśni i serca. Chociaż 99% wapnia w naszym organizmie znajduje się głównie w kościach i zębach, pozostały 1% jest ważny dla mięśni i nerwów. Wapń pomaga również regulować poziom pH we krwi.

Badanie opublikowane w 2013 roku również potwierdziło, że duże dawki wapnia zapobiegają rakowi jelita. Dokładny związek między tym a optymalnym spożyciem wapnia i błonnika wymaga jednak dalszych badań.

Czym dokładnie jest wapń?

Wapń to minerał, który w postaci pierwiastkowej jest srebrzystobiałym metalem. W przyrodzie wapń nie występuje w czystej postaci, lecz tylko w połączeniu z innymi substancjami lub jako ich składnik.

Dlaczego wapń jest szczególnie ważny w czasie ciąży

Składniki odżywcze przyjmowane przez matkę w czasie ciąży są niezbędne dla rozwoju fizycznego dziecka. Kości są szczególnie ważną częścią ciała. Mocne kości zapewniają nam dobre i bezpieczne poruszanie się. Dlatego matki powinny zawsze dbać o wystarczające spożycie wapnia, aby nie dopuścić do pogorszenia zdrowia dziecka w późniejszym okresie.

Według badania opublikowanego w 2015 r. suplementacja wapnia w dawce większej niż 1 g/dobę, zwłaszcza u kobiet stosujących dietę ubogą w wapń, wiązała się z mniejszym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Zmniejszyła również liczbę przedwczesnych porodów i śmiertelność okołoporodową matek.

Jakie problemy mogą wynikać z obecności wapnia?

Mówiąc najprościej, istnieją dwa rodzaje “problemów” z wapniem: niedobór i nadmiar wapnia. Ani jedno, ani drugie nie jest dobre dla zdrowia. Dlatego też należy upewnić się, że przyjmowana jest odpowiednia dawka wapnia.

Nadmiar wapnia

Objawy niedoboru są lepiej znane, ale można również cierpieć z powodu nadmiaru wapnia, co nie jest korzystne dla organizmu. W medycynie nazywa się to hiperkalcemią. Hiperkalcemia jest zwykle związana z nowotworami lub regularnym stosowaniem niektórych leków.

Przeczytaj również:  Maltodekstryna

Niedobór wapnia

Niedobór wapnia – w terminologii medycznej znany również jako hipokalcemia – to stan, w którym organizm nie otrzymuje i nie zawiera wystarczającej ilości wapnia. Może to prowadzić do poważnych problemów, takich jak skurcze mięśni lub deformacje. Nasz organizm przyswaja wapń z pożywienia. Jeśli nie stosujemy zrównoważonej diety, organizmowi brakuje ważnych składników odżywczych, aby mógł funkcjonować.

Ważne fakty

Większość wapnia potrzebnego kobiecie w czasie ciąży można pozyskać poprzez dietę.
Wapń jest ważnym minerałem, który odżywia nasze kości i zęby.
Problemy z wapniem mogą objawiać się na dwa różne sposoby, jako niedobór lub nadmiar wapnia.

Przyczyny niedoboru lub nadmiaru wapnia w ciąży

Nadmiar wapnia

Nadmiar wapnia może być spowodowany przyjmowaniem zbyt dużej ilości leków zawierających wapń lub suplementów diety, a także chorobami nowotworowymi. W nowotworze dochodzi do stopniowego niszczenia różnych komórek ciała, a także kości. W ten sposób uwalniany jest wapń zgromadzony w kościach, a poziom wapnia wzrasta.

Niedobór wapnia

Istnieje kilka powodów, dla których może wystąpić niedobór wapnia. Najczęstszą przyczyną jest niewystarczające spożycie wapnia. Zaburzenia odżywiania, choroby nerek lub tarczycy mogą również powodować niedobór wapnia. Oprócz przyjmowania wapnia ważna jest również suplementacja witaminy D. Witamina ta pomaga organizmowi lepiej przyswajać wapń.

Jaką dawkę wapnia należy przyjmować?

Dzienne zapotrzebowanie na wapń różni się w zależności od wieku i płci. Ponadto zalecane ilości dla kobiet w ciąży i karmiących piersią różnią się od tych dla przeciętnego człowieka. Poniższa lista pokazuje, ile wapnia powinna spożywać kobieta:

  • Kobiety w ciąży do 19 lat: 1200 mg/dobę.
  • Kobiety w ciąży w wieku powyżej 19 lat: 1000 mg/dobę
  • Kobiety karmiące piersią w wieku poniżej 19 lat: 1200 mg/dobę
  • Kobiety karmiące piersią w wieku powyżej 19 lat: 1000 mg/dobę
  • Kobiety w wieku poniżej 19 lat: 1200 mg/dobę
  • Kobiety w wieku poniżej 19 lat: 1000 mg/dobę

Zalecane spożycie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią ustalono na ogólnym poziomie 1000 mg/dobę dla dorosłych i 1200 mg/dobę dla młodzieży, ponieważ zakłada się, że wyższe spożycie nie chroni w danym okresie przed utratą wapnia z kości.

Badania wykazały również, że suplementy wapnia mogą w niektórych przypadkach zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Z drugiej strony, przyjmowanie dodatkowych dawek wapnia ma pozytywny wpływ na układ kostny i zmniejsza problem osteoporozy.

W badaniu tym naukowcy stwierdzili, że w celu uzyskania optymalnego stosunku korzyści do ryzyka należy opracować szczegółowe zalecenia dotyczące suplementacji diety dla różnych grup ludności, z uwzględnieniem płci, wieku i grupy ludności.

Objawy i konsekwencje niedoboru lub nadmiaru wapnia w ciąży

Nadmiar wapnia

Nadmiar wapnia jest na ogół trudny do wykrycia, ponieważ często występuje w połączeniu z innymi poważnymi chorobami, zwłaszcza nowotworami. Dlatego objawy nowotworów pojawiają się najpierw, zanim zostanie zdiagnozowany nadmiar wapnia, o ile w ogóle zostanie wykryty. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą wskazywać na nadmiar wapnia:

  • Problemy z wypróżnianiem się
  • Nudności i wymioty
  • Częste oddawanie moczu
  • Pragnienie
Przeczytaj również:  Witamina B w żywności

Niedobór wapnia

Istnieje kilka objawów niedoboru wapnia:

  • Wahania nastroju i zmęczenie
  • Wypadanie włosów i łamliwe paznokcie
  • Problemy sercowo-naczyniowe
  • Pogorszenie widzenia
  • Słabe kości
  • Skóra sucha
  • Skurcze mięśni
  • Biegunka

Jeśli niedobór wapnia nie jest natychmiast leczony, powyższe objawy mogą prowadzić do długotrwałych problemów. Dlatego też w przypadku wystąpienia powyższych objawów zaleca się wizytę u lekarza, który oficjalnie potwierdzi niedobór wapnia, zanim podejmie się próby samodzielnego leczenia.

Co robić w przypadku niedoboru lub nadmiaru wapnia w czasie ciąży?

W czasie ciąży dieta matki ma kluczowe znaczenie dla optymalnego rozwoju dziecka. Jeśli matka spożywa dużo niezdrowej żywności, będzie to miało bezpośredni wpływ na dziecko.

Kobiety w ciąży zazwyczaj nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych, dlatego niedobór wapnia jest bardziej prawdopodobny niż jego nadmiar. Poniżej podajemy trzy wskazówki, na co zwrócić uwagę w czasie ciąży.

Wskazówka nr 1: Przynajmniej raz dziennie wyjdź na zewnątrz!

Nie jest tajemnicą, że światło słoneczne jest najzdrowszym źródłem witaminy D. Pomaga nam ona wchłaniać wapń. Pomaga w przyswajaniu wapnia, który jest ważny dla naszego zdrowia. Witamina D pomaga nam lepiej wchłaniać wapń. Brak witaminy D może zatem prowadzić również do niedoboru wapnia. Dlatego należy wychodzić na zewnątrz co najmniej raz dziennie.

Wskazówka nr 2: Sport i ćwiczenia fizyczne

Powszechnie wiadomo, że duża ilość ćwiczeń wzmacnia kości i ogólnie stymuluje ciało i umysł. Dzięki temu organizm lepiej przyswaja wapń i może zaopatrzyć w niego całe ciało.

Wskazówka nr 3: Dieta bogata w wapń

Aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość wapnia, należy spożywać pokarmy bogate w wapń. Najlepiej jest pozyskiwać wapń z naturalnych źródeł, a nie z leków czy suplementów. Przykłady żywności o wysokiej zawartości wapnia to:

  • Owoce: maliny, czarne porzeczki, jeżyny: Owoce należy dobrze umyć przed spożyciem.
  • Ryby: Sardynki, śledzie: W przypadku ryb ważne jest, aby spożywać tylko dobrze ugotowane ryby. Należy jednak całkowicie unikać niektórych ryb morskich, takich jak tuńczyk.
  • Zielone warzywa: brokuły, fasola, koper włoski, jarmuż: przed spożyciem warzywa należy dokładnie umyć.
  • Soja: mleko sojowe, tofu: zbyt duże ilości soi mogą powodować wady rozwojowe u mężczyzn. Nie zostało to jednak jeszcze naukowo udowodnione.
  • Produkty mleczne: Mleko, sery, jogurty, twaróg: Jeśli nie tolerujesz laktozy, najlepiej uzyskać receptę na tabletki mleczne. Produkty mleczne są najlepszym źródłem wapnia i nie należy z nich rezygnować w czasie ciąży. Należy jednak unikać serów miękkich (np. Brie, Gorgonzola, Camembert), a zamiast nich preferować sery półtwarde.
  • Pieczywo: Chleb razowy: najlepiej z lokalnej piekarni, ponieważ gotowe mieszanki chlebowe mogą być bardzo niezdrowe.
  • Orzechy: Migdały, orzechy włoskie, pekany: Również w tym przypadku preferowane powinny być źródła regionalne.

Jak zachowuje się wapń w połączeniu z innymi substancjami?

Zasadniczo wapń nie powinien być przyjmowany samodzielnie, lecz tylko w połączeniu z innymi minerałami i składnikami odżywczymi. Dzieje się tak dlatego, że czasami organizm nie jest w stanie optymalnie wchłonąć wapnia i potrzebuje pomocy innych składników odżywczych. Najpopularniejsze kombinacje to:

  • Wapń i magnez
  • Wapń i witamina D
  • Wapń i lit
  • Wapń i fosforan
Przeczytaj również:  Pregabalina - Opinie i właściwości oraz analiza

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, opublikowanych w 2011 r., wykazano, że wapń, witamina D i różne witaminy z grupy B mają wpływ na objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Czy po ciąży również powinnam przyjmować wapń?

Odżywianie podczas karmienia piersią jest tak samo ważne jak odżywianie podczas ciąży, kiedy dziecko jest karmione głównie piersią. Wapń jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla rozwoju dziecka. Dlatego matki karmiące piersią muszą zadbać o odpowiednią ilość wapnia.

W jakiej postaci można podawać wapń?

Istnieją różne sposoby przyjmowania wapnia. Poniżej wyjaśniono różnice między wapniem w postaci żywności, tabletek, suplementów i tabletek musujących.

Tabletki musujące z wapniem

Tabletki musujące są jedną z najtańszych alternatyw dla suplementów wapnia. Można je znaleźć w każdym supermarkecie lub aptece. Są one również łatwe do stosowania i przyswajania. Nie należy jednak przyjmować więcej niż jedną tabletkę musującą na dobę. Oprócz wapnia, tabletki mogą zawierać duże ilości sodu, który podnosi poziom cukru we krwi, a więc nie jest korzystny dla zdrowia.

Tabletki, suplementy i preparaty

W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy niedoborze wapnia spowodowanym chorobą, dzienne zapotrzebowanie na wapń nie może być pokryte wyłącznie z diety. W tym przypadku organizm może nie być w stanie wchłonąć wapnia z powodu choroby lub może wydalać zbyt dużo wapnia.

W takim przypadku należy przyjmować tabletki z wapniem i suplementy diety zawierające wapń. Przedtem jednak należy skonsultować się z lekarzem i przepisać tabletki. Wszelkie inne informacje należy uzyskać od lekarza, ponieważ stan zdrowia może się znacznie różnić w zależności od pacjenta.

Dieta

Żywność jest najbardziej naturalnym źródłem wapnia. Można je łatwo włączyć do codziennej diety i nie wywołują skutków ubocznych, chyba że ktoś ma alergię pokarmową. Jeśli stosujesz zrównoważoną i zdrową dietę, powinieneś spożywać odpowiednią ilość wapnia.

Podsumowanie

Nie należy zaniedbywać spożycia wapnia w czasie ciąży. Na niedobór wapnia powinny uważać zwłaszcza kobiety w ciąży, które zazwyczaj mają niskie spożycie składników odżywczych.

Jeśli kobieta w ciąży nie jest pewna, czy występuje u niej niedobór lub nadmiar wapnia, czy też dolegliwości z nim związane, zawsze powinna skonsultować się z lekarzem, ponieważ wapń w czasie ciąży jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla matki i dziecka. Inne dane i szczegóły na temat wapnia można odnaleźć pod adresem https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/calcium/ oraz na https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/calcium-supplements/art-20047097 pod którym opublikowano inne właściwości w tym badania.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *