MSM siarka organiczna – Co to? Opinie i właściwości
MSM, czyli siarka organiczna to popularny suplement diety, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez osoby aktywne fizycznie, w tym zawodowych sportowców. Związek ten naturalnie występuje w roślinach, glebie i organizmach zwierzęcych. Zazwyczaj MSM stosowana jest w medycynie alternatywnej jako środek, mający złagodzić ból stawów i zwiększyć ich mobilność, aczkolwiek zastosowanie i właściwości tej substancji są znacznie szersze. Warto wiedzieć, jak siarka organiczna działa na ludzki organizm i czy warto ją stosować.
W ludzkim organizmie MSM występuje głównie w kościach i mięśniach, jednak specjaliści podkreślają, iż ma ona duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Siarkę organiczną znajdziemy także w wielu produktach żywnościowych, dzięki czemu możemy uzupełniać ją wraz z pożywieniem, choć jej ilości w jedzeniu są zaledwie śladowe. MSM to substancja, której działanie zostało przebadane i potwierdzone naukowo, dlatego dobrze jest poznać jej właściwości i dowiedzieć się, dlaczego i kiedy warto stosować ją w postaci suplementów diety.
Spis treści
MSM – co to jest? Charakterystyka
MSM (Metylosulfonylometan), czyli siarka organiczna, to naturalnie występujący związek, charakteryzujący się szerokim spektrum aktywności biologicznej. Aktualnie suplementy diety z siarką organiczną cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród zawodowych sportowców oraz osób, ceniących sobie aktywny tryb życia, i chcących zadbać o dobrą kondycję stawów. To właśnie z prozdrowotnego działania na stawy MSM znane jest najbardziej, choć nie jest to jedyna korzystna właściwość tego związku.
Siarka stanowi istotny element budowy związków biologicznie aktywnych, a jej niedobór wiąże się z konsekwencjami, nie tylko związanymi z aktywnością i mobilnością stawów, ale może przyczynić się także do rogowacenia naskórka, jak również łamliwości i wypadania włosów czy paznokci. Choć siarka organiczna zazwyczaj dostępna jest w postaci proszku i kapsułek, można ją znaleźć także w kremach i maściach na stawy. Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie leczniczych kąpieli z dodatkiem siarki, gdyż może być ona wchłaniana przez skórę. Kąpiel w siarce może sprzyjać zmiękczeniu i wygładzeniu skóry, a także łagodzeniu dolegliwości, związanych z łuszczycą, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry. W czasie takiej kąpieli dochodzi do rozszerzenia naczyń włosowatych, co wpływa na lepsze ukrwienie skóry.
MSM – właściwości
Siarka organiczna w organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Związek ten wykorzystywany jest między innymi do produkcji:
- przeciwciał;
- enzymów;
- glutationu;
- kolagenu;
- keratyny.
To właśnie dzięki swoim właściwościom MSM jest tak istotnym składnikiem, redukującym stany zapalne układu kostno-stawowego. I choć to właśnie z takiego działania siarka organiczna jest najbardziej znana, jako suplement może być wykorzystywana także do poprawy urody oraz leczenia różnego rodzaju chorób skóry. MSM wykazuje działanie przeciwrodnikowe, co oznacza, że może redukować ilość wolnych rodników w organizmie, a tym samym hamować przedwczesne procesy starzenia się organizmu. Warto również pamiętać o tym, że wolne rodniki to substancje, które w pewnym stopniu odpowiedzialne są za rozwój komórek nowotworowych oraz nasilenie poziomu stresu oksydacyjnego, który gdy jest zbyt wysoki, wyniszcza organizm. Odpowiednia podaż siarki organicznej może więc przyczynić się do zmniejszenia ilości wolnych rodników w organizmie, a tym samym sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej i młodego wyglądu.
MSM stosowane jest także w dermatologii i alergologii, gdyż wykazuje działanie, które może łagodzić zmiany skórne, wynikające z reakcji alergicznej, bądź chorób skóry. To właśnie w przypadku takich schorzeń zaleca się między innymi lecznicze kąpiele w siarce organicznej. Składnik ten ma również pozytywne działanie na układ pokarmowy oraz górne drogi oddechowe, sprzyjające zmniejszaniu dolegliwości z nimi związanych.
Kiedy warto stosować MSM?
Siarka organiczna MSM to środek, który działa na organizm na wiele różnych sposobów. W niektórych sytuacjach jego stosowanie jest szczególnie zalecane. MSM warto suplementować w przypadku:
- choroby zwyrodnieniowej stawów – badania wykazały, że systematyczna suplementacja MSM doprowadziła do znaczącej poprawy sprawności fizycznej osób chorych;
- schorzeniach układu kostno – mięśniowego – zwłaszcza, gdy przebiegają ze zwiększonym stanem zapalnym, bólem, obniżonymi możliwościami fizycznymi i wysiłkowymi organizmu;
- przewlekłych chorób skóry – między innymi w przypadku atopii, egzemy, trądziku różowatego;
- chęci odmłodzenia wyglądu – siarka organiczna sprzyja odmłodzeniu skóry w przypadku nasilonych oznak starzenia się;
- alergicznego nieżytu nosa – suplementacja MSM przez 30 dni może zredukować objawy tego schorzenia.
Wśród korzyści, wynikających z suplementacji MSM wyróżniamy:
- ochronę chrząstki stawowej
- poprawę mobilności w stawach;
- zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie stawów;
- polepszenie sprawności fizycznej;
- zmniejszenie bolesności mięśni po wysiłku;
- redukcję natężenia stanów zapalnych;
- obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego;
- złagodzenie objawów alergii skórnej oraz alergicznego nieżytu nosa;
- poprawę kondycji skóry w przypadku chorób skórnych oraz objawów starzenia.
Stosowanie MSM może również niwelować migrenowe bóle głowy, szyi i pleców, a także stanowić wsparcie w problemach autoimmunologicznych. Niektórzy specjaliści zalecają siarkę organiczną jako pomoc w zmniejszeniu objawów refluksu żołądkowo – przełykowego, wywołanego nadmierną produkcją kwasów żołądkowych. MSM wspomaga pracę wątroby, sprzyja lepszemu trawieniu, wpływa na lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego oraz układu krążenia.
Ze względu na udział siarki organicznej w produkcji kolagenu oraz keratyny, ma ona istotny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ma także pozytywne zastosowanie w zakresie oddziaływania na tkankę łączną, wspomaga bowiem procesy regeneracyjne w przypadku ran skórnych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn. Uważa się również, że MSM działa synergistycznie, co oznacza, że może wzmacniać działanie wielu witamin i składników odżywczych. Siarka organiczna ułatwia przyswajanie między innymi:
- witaminy C;
- koenzymu Q10;
- witamin z grupy B;
- witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E;
- aminokwasów;
- selenu;
- wapnia;
- magnezu.
Stosując więc suplementację lub prowadząc dietę, ukierunkowaną na uzupełnienie któregokolwiek z powyższych składników, można jednocześnie spożywać MSM w celu lepszego ich wchłaniania.
MSM – działanie i zastosowanie
Jak widać, właściwości siarki organicznej są bardzo szerokie, a to sprawiło, że została ona szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej i kosmetyce. MSM znajdziemy na półce z suplementami diety na stawy, jak i tam, gdzie dostępne są produkty, sprzyjające utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej.
Siarka organiczna na stawy
MSM to suplement, który najczęściej kojarzy nam się z ochroną i wspomaganiem zdrowia stawów. Warto pamiętać, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego osoby aktywne, które szczególnie narażone są na kontuzje, urazy oraz zmęczenie stawów, mogą stosować MSM nawet profilaktycznie.
Wpływ MSM na stawy u człowieka wciąż jest obiektem badań, jednak uzyskane wyniki dowiodły, iż u osób aktywnych fizycznie, przede wszystkim biegaczy oraz ludzi, którzy trenują wysiłkowo, systematyczne przyjmowanie siarki organicznej przyczyniło się do zmniejszenia stężenia markerów uszkodzenia mięśni szkieletowych oraz markerów stanu zapalnego. Oznacza to, iż kuracja MSM może przyspieszać procesy regeneracji powysiłkowej u osób aktywnych fizycznie. Metylosulfonylometan podawany w dawce 50 mg na 1 kg masy ciała przyczynił się do wzrostu całkowitej pojemności antyoksydacyjnej u biegaczy w okresie 24 godzin po zakończonym wysiłku. Skutkiem tego było złagodzenie uszkodzeń w obrębie mięśni szkieletowych. Szacuje się również, że MSM może sprzyjać zmniejszeniu intensywności bólu układu mięśniowo – stawowego.
Co więcej, siarka organiczna wykazuje działanie przeciwzapalne i może sprzyjać regeneracji chrząstki, co sprawia, że poprawia sprawność stawów. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, rwy kulszowej i barkowej zaleca się kąpiele lecznicze z udziałem MSM. Kurację taką zastosować można również w stanach po urazach narządu ruchu, np. zwichnięciach czy złamaniach.
Siarka organiczna na włosy, skórę i paznokcie
Siarka wykazuje korzystne działanie na procesy regeneracyjne w obrębie naskórka, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Stosowana miejscowo na skórę, wykazuje zdolność zmiękczania i złuszczania zrogowaciałego naskórka, dodając mu gładkości i elastyczności. Dodatkowo MSM sprzyja poprawie kolorytu skóry, a więc może redukować przebarwienia i poprawiać jej ogólną prezencję. Siarka organiczna jest więc zalecana w terapii łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry i w tym przypadku zalecane są przede wszystkim kąpiele lecznicze.
Jak przygotować kąpiel leczniczą z MSM?
Kąpiel w wannie najlepiej przygotować w temperaturze 35-37ºC , a przeciętny czas całego zabiegu powinien wynosić 10 – 20 minut. Cała kuracja może obejmować od 8 od 10 zabiegów, a o ich częstotliwości powinien decydować lekarz, uwzględniając ogólne wskazania oraz przeciwwskazania do terapii. Specjalista powinien zdecydować również o całkowitej dawce siarki, jaką trzeba dodać do kąpieli. Sam mechanizm działania takiej kuracji polega między innymi na zmniejszeniu napięcia mięśniowego, poprawie ruchomości stawów i zmniejszeniu bólu. Dzięki zwiększonemu wydalaniu sodu i pobudzeniu diurezy często dochodzi także do zmniejszenia obrzęków. Podczas kąpieli z siarką na ciele może pojawić się rumień, który utrzyma się od kilku minut do kilku godzin. W trakcie rozszerzania naczyń włosowatych, do skóry napływają duże ilości krwi, co skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi u osób z normalnych i podwyższonym ciśnieniem. MSM przyczynia się także do zmniejszenia łamliwości naczyń krwionośnych.
MSM w leczeniu łojotoku, trądziku i łupieżu
Kosmetyki z zawartością siarki często przeznaczone są do zwalczania trądziku i walki z tłustą cerą. Są one skuteczne dlatego, że siarka wykazuje działanie regulujące pracę gruczołów łojowych oraz redukuje produkcję sebum, które stanowi jedną z przyczyn powstawania wyprysków. Siarka może sprzyjać matowieniu cery poprzez redukcję błyszczenia oraz poprawia koloryt cery, dzięki czemu wygląda ona zdrowiej.
Osoby, mające problem z cerą tłustą, często zmagają się także z nadmiernym przetłuszczaniem włosów i tak zwanym łupieżem tłustym. Wiąże się to również ze skłonnością organizmu do wydzielania nadmiaru sebum. Na te problemy warto wybrać specjalne mydła lub wcierki z zawartością siarki.
MSM a alkohol
Co prawda nie ma oficjalnych dokumentów, potwierdzających związek pomiędzy zwiększoną wrażliwością na alkohol, a zażywaniem MSM. Istnieją jednak doniesienia, które potwierdzają takie działanie w przypadku innych produktów, zawierających siarkę. Zaleca się więc przerwę w suplementacji MSM, jeżeli planujemy zakrapiane imprezy.
Warto wspomnieć również o tym, że MSM to związek, który wykazuje wysoką wrażliwość na zmiany temperatury, dlatego należy zadbać o odpowiednie przechowywanie suplementów z tym składnikiem.
Niedobór MSM – czym się objawia?
Przy prowadzeniu odpowiednio zbilansowanej diety niedobory MSM nie powinny się zdarzać. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy są błędy żywieniowe, choć obniżony poziom MSM może pojawić się także w przypadku promieniowania jonizującego oraz przy niektórych schorzeniach przewlekłych, takich jak:
- choroba wieńcowa;
- stan po zawale mięśnia sercowego;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- nowotwory;
- toksyczne i pozapalne uszkodzenie wątroby.
Normy dzienne spożycia siarki organicznej porównywalne są do norm spożycia białka. Przedawkowanie tej substancji jest raczej niemożliwe, ponieważ jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem.
Do objawów niedoboru MSM zaliczamy:
- przewlekłe zmęczenie;
- pogorszenie zdrowia psychicznego, np. stany depresyjne;
- pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci.
Przy niedoborze siarki w organizmie jednym z charakterystycznych objawów jest utrata jędrności skóry, która jednocześnie staje się blada i pozbawiona blasku. Łamliwe stają się także paznokcie i włosy, które zaczynają wypadać w większych ilościach. MSM wraz z wapniem i fosforem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego jej niedobór może powodować obniżenie nastroju, ciągłe osłabienie i uczucie niepokoju. Można zaobserwować też zmianę zabarwienia tęczówki oka w postaci pierścienia, który pojawia się na jej obwodzie. Ponadto niski poziom siarki organicznej może przyczynić się do upośledzenia wchłaniania potasu, chloru, żelaza, jodu, krzemu, magnezu, manganu, sodu i wapnia, prowadząc do niedoborów tych składników.
MSM w pożywieniu – źródła
Źródłem siarki organicznej w pożywieniu mogą być:
- produkty wysokobiałkowe (mięso, podroby, jaja);
- nabiał, np. mleko;
- cebula;
- czosnek;
- owies;
- kapusta;
- groch;
- ziemniaki;
- brokuły;
- kalafior;
- rzodkiewka;
- rzeżucha;
- karczochy;
- chrzan;
- pomidory;
- szparagi;
- awokado;
- seler;
- gruszki.
MSM – przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania
Siarkę organiczną MSM stosuje się najczęściej w celach profilaktycznych lub leczniczych. Jest to związek, który występuje naturalnie w wielu organizmach, także u człowieka, dlatego uważany jest za bezpieczny w stosowaniu. Do tej pory nie zanotowano żadnych skutków ubocznych, które mogłyby być związane ze spożywaniem siarki organicznej, o ile była ona zażywana w stosownych, zalecanych ilościach.. Trudno jest przedawkować MSM, ponieważ nadmiar suplementu usuwany jest wraz z moczem. W niektórych przypadkach zanotowano lekkie dolegliwości z zakresu zaburzeń żołądkowo- jelitowych, jednak są one określane jako reakcja naturalna na suplement. Według specjalistów dawka śmiertelna siarki organicznej wynosi 1,5 kg, a jest to aż 6 razy więcej niż śmiertelna dawka soli. MSM dociera do tkanek, które najbardziej jej potrzebują w mniej więcej dobę po zażyciu suplementu, a czas, w którym wydalany jest nadmiar substancji wynosi ok. 6 godzin.
MSM – dawkowanie
Siarka organiczna występuje zazwyczaj w postaci białego proszku, który należy rozpuścić w ok. 150 ml wody. Taką miksturę zaleca się po wypiciu zapić jeszcze szklanką wody mineralnej. Według rekomendacji MSM najlepiej stosować na ok. 30 minut przed posiłkiem.
Zalecane dawkowanie MSM to od 1g do 15g dziennie, choć najlepiej zacząć terapię od 1g, stopniowo zwiększając dobową ilość suplementu. Najczęściej rekomendowaną dawką jest 3 – 5 gramów siarki dziennie, o ile od początku stosowania nie wystąpiły żadne negatywne odczucia.
W literaturze znaleźć można także protokół suplementacji nazywany “wysyceniem” organizmu siarką. Przy takiej suplementacji sugeruje się przyjmowani 15g siarki na dobę w 3 dawkach (3 x 5g) przez ok. 4 tygodnie. Następnie zaleca się przyjmowanie dawki podtrzymującej w ilości 3 – 5 g na dobę, a w przypadku dłuższej suplementacji – 1g na dobę.
MSM – cena i gdzie kupić?
MSM jako suplement diety dostępny jest w wielu miejscach. Produkty z tym składnikiem można kupić w aptekach oraz sklepach z suplementami diety, jak również w wielu punktach medycznych i oferujących produkty prozdrowotne czy ekologiczne. Najczęstszą formą, w jakiej występuje MSM jest proszek, choć znajdziemy także preparaty w kapsułkach dla tych, którzy preferują taką formę podawania.
Cena MSM nie jest wygórowana. 1000 g proszku znajdziemy już w cenie ok. 20 – 30 złotych, przy czym taka postać suplementu jest bardzo wydajna, powinna więc starczyć na długi czas.
MSM – podsumowanie
MSM, czyli siarka organiczna to związek, który występuje naturalnie w organizmie ludzkim, jak również wielu organizmach zwierzęcych i roślinnych. Jest to substancja bardzo ważna dla utrzymania dobrej kondycji, przede wszystkim stawów. Suplementy diety z MSM wykorzystywane są najczęściej w profilaktyce stawów przez sportowców, jak również w celu przyspieszenia leczenia urazów dla lepszej regeneracji i przywrócenia pełnej sprawności. Siarka organiczna znana jest także z korzystnego działania na skórę. Jest ona wykorzystywana w terapii atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy trądziku. Substancja ta ma zdolność ograniczania łojotoku, ale też łagodzi stany zapalne, dzięki czemu ograniczania powstawanie niedoskonałości. Jej zdolność do poprawy kolorytu skóry sprawia, że poprawia jej ogólną prezencję.
Siarka MSM najczęściej dostępna jest w postaci proszku lub kapsułek. W tej pierwszej formie może być wykorzystywana do wykonywania kąpieli leczniczych, które wykazują korzystne działanie zarówno w zakresie poprawy kondycji stawów, jak i skóry. Kąpiele takie działają nie tylko relaksująco, ale dzięki zdolności wchłaniania siarki przez skórę, sprzyjają odżywieniu stawów oraz zmiękczają skórę. Siarkę organiczną znajdziemy w wielu produktach spożywczych, jednak suplementacja tego składnika jest dość powszechna wśród sportowców oraz osób starszych. Coraz częściej siarkę stosują także osoby, cierpiące na różnego rodzaju choroby skórne oraz problemy z trądzikiem i przebarwieniami.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.