Redukcja tkanki tłuszczowej – 10 wskazówek

Wiele osób pragnie zredukować swoją tkankę tłuszczową. Oprócz chęci uzyskania plażowej sylwetki na lato, istnieje jeszcze co najmniej jeden ważny powód: ogólne samopoczucie i zdrowie organizmu cierpi z powodu stale wysokiego procentu tkanki tłuszczowej.

Nie jest jednak tak łatwo spalić tkankę tłuszczową i tym samym zmniejszyć jej udział w całkowitej masie ciała. Trwała redukcja tkanki tłuszczowej wymaga wiedzy o procesach zachodzących w organizmie oraz o diecie, która sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.

Poniższy przewodnik dostarczy Ci najważniejszych informacji na temat tego, jak zmniejszyć procentową zawartość tłuszczu w organizmie. Zapewni Ci to cenne wsparcie w skutecznej i trwałej redukcji tkanki tłuszczowej.

Spis treści

Podobny artykuł: Najlepsze sposoby i produkty na odchudzanie

Redukcja tkanki tłuszczowej – 5 wskazówek

Istnieją różne podejścia i metody, które można wykorzystać do trwałego zmniejszenia tkanki tłuszczowej. W razie potrzeby można je oczywiście łączyć ze sobą. Jeśli jednak dopiero zaczynasz redukować tkankę tłuszczową, powinieneś wejść w ten temat ostrożnie.

Dzieje się tak dlatego, że zmniejszenie masy ciała, a w szczególności procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, zwykle idzie w parze z kompleksową zmianą stylu życia i nawyków żywieniowych.

Redukcja tkanki tłuszczowej za pomocą spalaczy tłuszczu

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, tak zwane spalacze tłuszczu są sposobem na wsparcie tego procesu. Jak sama nazwa wskazuje, te suplementy diety, które są zazwyczaj dostępne w formie kapsułek, służą do spalania tłuszczu lub stymulują i wspierają własny proces spalania tłuszczu w organizmie.

Kapsułki spalacza tłuszczu zazwyczaj zawierają kilka aktywnych składników, które mogą mieć różne efekty. Na przykład aminokwas L-karnityna, który wspomaga metabolizm energetyczny komórek. Ale także chili, imbir, jak również kofeina i tauryna. Służą one do zwiększenia temperatury ciała, a tym samym spalania większej ilości tłuszczu, co zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Wyciągi z owoców cytrusowych lub zielonej herbaty są również możliwe i mają takie samo działanie.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 08.04.2024

Deficyt kalorii

Deficyt kalorii może również pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Deficyt kalorii oznacza, że stale przyjmujesz mniej energii poprzez jedzenie i picie, niż Twój organizm potrzebuje. Tak zwana podstawowa przemiana materii jest więc podcinana.

Podstawowa przemiana materii to ilość energii, którą organizm spala lub zużywa każdego dnia, aby funkcjonować. Jeśli spożywasz mniej kalorii niż wynosi Twoje podstawowe tempo przemiany materii, Twój organizm jest zmuszony do uzupełnienia tej różnicy z własnych rezerw. Najlepiej, jeśli odbywa się to poprzez spalanie tkanki tłuszczowej.

Należy jednak pamiętać o rozsądnym zaplanowaniu deficytu kalorycznego w ramach zbilansowanej diety. Ważne jest bowiem, aby deficyt kalorii był rzeczywiście wyrównywany przez organizm poprzez rozpad tkanki tłuszczowej, a nie np. cennej masy mięśniowej. W końcu chcesz zredukować tkankę tłuszczową, a nie mięśnie.

Zrównoważona i zdrowa dieta

Aby być w stanie zmniejszyć swoją własną tkankę tłuszczową w dłuższej perspektywie, ważne jest, aby jeść zrównoważoną i zdrową dietę. Obejmuje to, między innymi, nie przekraczanie podstawowej przemiany materii przez cały czas, ale trzymanie się jej tak często, jak to możliwe. Ponadto codziennie w jadłospisie powinny znaleźć się owoce i warzywa, najlepiej odmiany o działaniu spalającym tłuszcz.

Ważne jest również, aby dieta nie składała się głównie z węglowodanów. Zamiast tego, pokarmy bogate w białko mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza węglowodany krótkołańcuchowe powinny być spożywane w miarę możliwości tylko w niewielkich ilościach. Dzieje się tak, ponieważ są one szybko wykorzystywane przez organizm i są preferencyjnie przekształcane w tkankę tłuszczową, jeśli spożycie jest zbyt wysokie.

Redukcja tkanki tłuszczowej poprzez sport

Jeśli chcesz trwale i w znacznym stopniu zredukować tkankę tłuszczową, nie możesz unikać regularnych ćwiczeń. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, aktywność sportowa zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię. W zależności od rodzaju i czasu trwania aktywności sportowej, organizm potrzebuje kilkuset dodatkowych kalorii każdego dnia.

Jeśli podaż kalorii z zewnątrz pozostaje bez zmian, musi je dostarczyć z własnych rezerw. Ponadto, aktywność fizyczna podnosi temperaturę ciała i sprawia, że się pocisz. Przyczynia się to również do redukcji tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że organizm wykorzystuje tkankę tłuszczową do produkcji energii dopiero po pewnym czasie. Sesja ćwiczeń powinna zatem trwać co najmniej 30 do 45 minut.

Pij wystarczająco dużo

Picie wystarczającej ilości napojów każdego dnia może również zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Zaleca się picie zimnej wody. Dzieje się tak dlatego, że organizm musi wtedy wydatkować dodatkową energię, aby doprowadzić tę wodę do temperatury ciała. Zwiększa to zapotrzebowanie organizmu na energię nawet w stanie spoczynku, np. podczas siedzenia.

Ponadto, niektóre badania sugerują, że picie zimnej wody stymuluje centralny układ nerwowy i metabolizm komórek. Ważne jest, aby dużo pić, ale w miarę możliwości nie przyjmować dodatkowych kalorii z napojów. Również pod tym względem woda, najlepiej 3 do 4 litrów dziennie, jest optymalnym wyborem dla zaopatrzenia organizmu w płyny.

Z drugiej strony, należy unikać słodzonych napojów bezalkoholowych. Najlepiej jest pić soki rozcieńczone wodą, ponieważ zawierają one również dużo cukru (owocowego). Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową, powinieneś w miarę możliwości unikać krótkołańcuchowych węglowodanów.

Czy zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej jest niezdrowa?

Ze zdrowotnego punktu widzenia, sensowne jest zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, jeśli jest ona wyraźnie zbyt wysoka. Dla mężczyzn staje się on krytyczny od 25 procent całkowitej masy ciała, dla kobiet od około 32 procent. Od takich wartości należy zdecydowanie redukować tkankę tłuszczową. Jeśli poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest stale zbyt wysoki, może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Między innymi znacznie wzrasta ryzyko zawału serca i istnieje ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Co więcej, zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, innych chorób układu krążenia i niebezpiecznie wysokiego poziomu cholesterolu. Ważne: Nie tylko osoby z nadwagą mogą mieć zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć ją na oku.

Jaki jest normalny procent tkanki tłuszczowej w organizmie?

W zależności od tego, czego sam wymagasz od swojej sprawności fizycznej, normalny procent tkanki tłuszczowej w organizmie może wynosić od 6 do 24 procent dla mężczyzn i od 14 do 31 procent dla kobiet. Dla wszystkich wartości powyżej tej, motto brzmi: redukcja tkanki tłuszczowej! Niezbędny, czyli życiowy, udział tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi 2 do 5 procent u mężczyzn i 10 do 13 procent u kobiet.

Wysportowani mężczyźni mają procent tkanki tłuszczowej w organizmie od około 6 do 13 procent, kobiety od 14 do 20 procent. Kobiety mogą nadal być uznawane za sprawne z procentem tkanki tłuszczowej w organizmie wynoszącym 21 do 14 procent, a w przypadku mężczyzn jest to 14 do 17 procent. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, wszystkie wartości, które są powyżej tej wartości, ale nie przekraczają odpowiedniej wartości maksymalnej, są uważane za dopuszczalne.

Redukcja tkanki tłuszczowej – przepisy

Jeśli chcesz zmniejszyć swoją tkankę tłuszczową w dłuższej perspektywie, nieuchronnie musisz zwrócić uwagę na swoją dietę. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z przyjemności, jeśli chcesz zmniejszyć procentową zawartość tkanki tłuszczowej w swoim organizmie. Wręcz przeciwnie: istnieje wiele pysznych przepisów, których składniki idealnie nadają się do redukcji tkanki tłuszczowej. Często te przepisy na pierwszy rzut oka wydają się bardzo nietypowe.

Wynika to jednak wyłącznie z faktu, że czasami mamy bardzo zakorzenione nawyki żywieniowe, których najpierw musimy się pozbyć. Istnieje wiele forum i stron, które zapewniają mnóstwo przepisów, aby pomóc Ci zmniejszyć swoje ciało tłuszczu. Istnieją dania odpowiadające każdemu gustowi, więc na pewno nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich upodobań w kwestii redukcji tkanki tłuszczowej.

Żywność, która redukuje tkankę tłuszczową

Niektóre pokarmy sprawiają, że redukcja tkanki tłuszczowej jest łatwiejsza niż inne. Poprzez regularne włączanie tych pokarmów do swojej diety, zwiększasz szanse nie tylko na szybkie, ale i trwałe zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Woda i zielona herbata są bardzo dobre do redukcji tkanki tłuszczowej. Również zarówno chilli, jak i imbir oraz inne ostre przyprawy.

Podnoszą temperaturę ciała i stymulują metabolizm, co zwiększa zużycie energii w organizmie. Zalecany jest również grejpfrut. Zawarte w nim substancje gorzkie zapobiegają odkładaniu się w organizmie tłuszczu spożywanego wraz z pożywieniem. Ponadto, grejpfrut ma takie samo działanie jak środek hamujący apetyt, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko, że zjesz za dużo.

Jagnięcina dzięki wysokiej zawartości L-karnityny pomaga w budowaniu masy mięśniowej i jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Zarówno maślanka jak i mintaj są również bardzo dobre w redukcji tkanki tłuszczowej. Zawierają one dużo wapnia i białka, a w przypadku mintaja także jodu. Ten ostatni reguluje metabolizm tarczycy, a tym samym podstawową przemianę materii.

Redukcja tkanki tłuszczowej – ćwiczenia

Niektóre ćwiczenia sportowe są doskonałe do redukcji tkanki tłuszczowej. Dotyczy to w szczególności wszystkich sportów wytrzymałościowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy trening na trenażerze crossowym. Należy jednak pamiętać o tym, że: Celowa redukcja tkanki tłuszczowej poprzez uprawianie sportu jest prawie niemożliwa. Możliwe jest jednak budowanie masy mięśniowej.

Im więcej masy mięśniowej posiadasz, tym wyższy jest Twój podstawowy wskaźnik przemiany materii. Przy stałym dopływie energii z zewnątrz oznacza to również w dłuższej perspektywie redukcję tkanki tłuszczowej. Między innymi bardzo polecane są ćwiczenia całego ciała, ponieważ stymulują one do wzrostu dużą część całej muskulatury. Przy okazji, ćwiczenia siłowe również mają pozytywny wpływ na utratę tłuszczu w organizmie, ale tylko po treningu.

Ale aż do 48 godzin, ponieważ w tym czasie budowana jest masa mięśniowa po intensywnym treningu siłowym. W celu zredukowania jak największej ilości tkanki tłuszczowej, sensowne jest połączenie treningu wytrzymałościowego i siłowego. Jeśli chcesz wykonać oba ćwiczenia w ciągu jednego dnia, trening siłowy powinien być wykonany jako pierwszy. Wtedy nadal będziesz miał wystarczająco dużo energii, aby trenować naprawdę ciężko.

Obliczanie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, musisz najpierw obliczyć swój procent tkanki tłuszczowej. Na tej podstawie można znacznie lepiej zaplanować działania mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej. Im wyższy procent tkanki tłuszczowej w organizmie, tym intensywniej trzeba pracować nad jej redukcją.

Istnieją różne metody obliczania lub mierzenia procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Zebraliśmy je dla Ciebie poniżej i krótko je objaśniliśmy, aby dać Ci przegląd.

Skala tkanki tłuszczowej

Prawdopodobnie najwygodniejszym sposobem na zmierzenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie jest waga do pomiaru tkanki tłuszczowej. Jest to specjalna waga osobista wyposażona w elektrody. Elektrody te wysyłają przez ciało bardzo słaby, nieodczuwalny i nieszkodliwy wstrząs elektryczny.

Ponieważ tłuszcz ma inną zawartość wody niż masa mięśniowa, istnieją różne opory dla przepływu prądu, na podstawie których waga tkanki tłuszczowej oblicza procentową zawartość tłuszczu w organizmie. W tym celu należy jednak najpierw wprowadzić inne wartości, takie jak wiek, wzrost i płeć osoby, która ma być ważona.

Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową, dobrym sposobem na przybliżone określenie jej procentowego udziału w organizmie jest waga tłuszczowa. Należy zauważyć, że wagi z dodatkowymi elektrodami dla rąk mierzą tkankę tłuszczową dokładniej niż wagi, które mierzą tylko stopy. Te ostatnie obliczają jedynie procent tkanki tłuszczowej poniżej bioder, podczas gdy reszta ciała jest ekstrapolowana.

Taśma miernicza

Możliwe jest również obliczenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie za pomocą taśmy mierniczej w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej w sposób ukierunkowany. W tym celu przyjęły się dwie metody. Są to Metoda YMCA i Metoda Marynarki Wojennej. Metoda YMCA opiera się tylko na obwodzie brzucha i dlatego jest raczej nieodpowiednia dla kobiet, ponieważ tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w pośladkach i nogach.

Tutaj mierzy się obwód brzucha, który powinien wynosić maksymalnie 80 centymetrów dla kobiet i 94 cm dla mężczyzn. Następnie wprowadzamy zmierzoną wartość wraz z płcią, wiekiem i masą ciała do jednego z licznych kalkulatorów dostępnych w Internecie i otrzymujemy procentową zawartość tłuszczu w organizmie. Metoda YMCA jest jednak bardzo niedokładna. Metoda Navy’ego jest lepszym sposobem na obliczenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie.

Tutaj mierzy się również obwód szyi, talii i pośladków, a następnie wprowadza wartości, wraz ze wzrostem, wiekiem i płcią, do odpowiedniego kalkulatora. Ta metoda nie daje Ci dokładnej wartości, ale daje Ci bardzo dobry punkt wyjścia do redukcji tkanki tłuszczowej.

Szczypce do zacisków

Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową, możesz najpierw określić jej procentowy udział w organizmie za pomocą suwmiarki. Suwmiarki te służą do wykonywania kalipometrii. Jest to określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie poprzez pomiar fałdów skórnych. Rozróżnia się pomiar 3-punktowy i 7-punktowy, w każdym z nich fałdy skórne są mierzone w określonych miejscach na ciele.

W metodzie 3-punktowej są to brzuch, klatka piersiowa i udo dla mężczyzn oraz triceps, udo i biodro dla kobiet. W metodzie 7-punktowej punkty pomiarowe są takie same dla kobiet i mężczyzn. Są to klatka piersiowa, plecy i pachy, a także triceps, biodra, brzuch i uda. Zmierzone wartości są łączone za pomocą czasami skomplikowanego wzoru i na tej podstawie obliczana jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie.

W Internecie dostępne są również specjalne kalkulatory, które znacznie ułatwiają obliczenia. To, jak dokładnie używana jest suwmiarka, zależy od modelu. Producenci zazwyczaj dostarczają szczegółowe instrukcje użytkowania. Określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie za pomocą szczypiec kalipera jest dość dokładne. Stanowi zatem solidną podstawę do ukierunkowanej redukcji tkanki tłuszczowej.

Ważenie hydrostatyczne

Ważenie hydrostatyczne jest również bardzo dobrą podstawą do ukierunkowanej redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to profesjonalna i bardzo dokładna metoda określania procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, z odchyleniem tylko około 1,5 procent. Ważenie hydrostatyczne jest zazwyczaj przeprowadzane przez lekarza lub w studio fitness w kilku etapach. Po pierwsze, objętość płuc określa się na podstawie głębokiego wydechu.

Następnie wchodzisz do dużego zbiornika wodnego, aż woda cię poniesie. Następnie zostaniesz podłączony do urządzenia pomiarowego. Teraz mierzy objętość wody, którą wypierasz (minus poprzednio zmierzona objętość płuc). Mierzy również ciężar, jaki nadal odczuwasz, będąc niesionym przez wodę. Kości i mięśnie mają większą gęstość niż woda, podczas gdy tłuszcz ma mniejszą gęstość niż woda.

Wynika z tego, że osoby z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej nurkują głębiej, a tym samym wypierają więcej wody i mają większą wagę w wodzie. Z pomocą tych dwóch pomiarów można dokładnie obliczyć procentową zawartość tłuszczu w organizmie. W porównaniu z innymi metodami, ważenie hydrostatyczne jest jednak drogie i czasochłonne, dlatego jest zalecane tylko dla profesjonalistów i bardzo ambitnych sportowców rekreacyjnych.

Redukcja tkanki tłuszczowej dzięki odpowiedniemu rozłożeniu składników odżywczych

Aby móc zredukować tkankę tłuszczową, ważne jest, aby rozkład makroskładników w codziennej diecie był dostosowany do tego celu. Makroskładniki odżywcze to białka, węglowodany i tłuszcze. W zasadzie radykalna dieta nie jest konieczna do redukcji tkanki tłuszczowej.

Ważna jest raczej zrównoważona dieta z rozsądnym rozkładem wymienionych makroskładników. Zasadniczo, rozkład składników odżywczych w celu redukcji tkanki tłuszczowej powinien być bogaty w białko. Oznacza to, że większość dziennego zapotrzebowania na energię powinna być dostarczana w postaci białka. Najlepiej, aby spożywane przez nas węglowodany były bogate w błonnik i długołańcuchowe, gdyż wtedy sycą na dłużej i nie są tak szybko metabolizowane.

To z kolei oznacza, że węglowodany są mniej prawdopodobne, aby zostać przekształcone w tkankę tłuszczową. Nie powinno zabraknąć również tłuszczu. Ważne jest, aby upewnić się, że są to zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w orzechach, rybach i margarynie. Pamiętaj: tłuszcz nie powoduje tycia, ale jest ważnym źródłem energii.

W sieci dostępne są różne kalkulatory, które można wykorzystać do obliczenia indywidualnego rozkładu składników odżywczych w zależności od wieku, płci i celu wagowego, tak aby zredukować optymalną ilość tkanki tłuszczowej.

Redukcja tkanki tłuszczowej z budową mięśni

Aby szczególnie szybko zredukować tkankę tłuszczową, należy zawsze starać się jednocześnie budować masę mięśniową. Dzieje się tak, ponieważ budowaniu mięśni towarzyszy wzrost podstawowej przemiany materii. Oznacza to, że Twój organizm zużywa więcej energii nawet podczas odpoczynku, ponieważ większa masa mięśniowa musi być zasilana. Mięśnie są również znacznie cięższe od tłuszczu.

Tak więc budując dodatkową masę mięśniową, automatycznie zmniejszasz ilość tkanki tłuszczowej przy zachowaniu tej samej wagi ciała. Kolejną zaletą budowania mięśni jest to, że umięśnione ciało jest mniej skłonne do magazynowania energii w postaci tłuszczu. Zamiast tego dąży do optymalnego zaopatrzenia i utrzymania mięśni.

W tym celu rezerwy w postaci poduszek tłuszczowych są czasami nawet rozpuszczane i dodawane do mięśni, co powoduje redukcję tkanki tłuszczowej. Warto więc z kilku powodów budować mięśnie, jeśli chce się zmniejszyć procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Upewnij się, że budujesz masę mięśniową równomiernie we wszystkich partiach ciała, ponieważ wzmocni to efekty wymienione powyżej.

Jakie są rodzaje tkanki tłuszczowej?

Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową, warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje. Niezbędna tkanka tłuszczowa, na przykład, jest konieczna do przetrwania, ponieważ pomaga wchłaniać witaminy, regulować temperaturę ciała i kontrolować równowagę hormonalną. Powinien on wynosić od 10 do 13 procent. Tak zwany tłuszcz biały lub tłuszcz zapasowy stanowi największą część ciała i pojawia się w postaci poduszeczek tłuszczowych przy nadwadze.

W rzeczywistości jest on przeznaczony na złe czasy, ale w nadmiarze jest niezdrowy. Ważne jest, aby zredukować ten tłuszcz, gdy procent tkanki tłuszczowej w organizmie jest zbyt wysoki. Brązowy tłuszcz, z drugiej strony, jest ważny i potrzebny. W rzeczywistości zużywa energię, zamiast ją magazynować, ponieważ jest odpowiedzialna za utrzymanie stałej temperatury ciała.

W przypadku tłuszczu białego można dokonać dalszego rozróżnienia pomiędzy tzw. tłuszczem podskórnym a tłuszczem trzewnym lub brzusznym. Oba nie sprzyjają dobremu zdrowiu w nadmiernych ilościach i dlatego powinny być zmniejszone wszelkimi sposobami poprzez połączenie ćwiczeń i zrównoważonej diety.

Najczęściej zadawane pytania

Ludzie, którzy chcą zredukować tkankę tłuszczową, często mają te same pytania dotyczące spalania tłuszczu. Niektóre z tych często zadawanych pytań z obszaru tematycznego “utrata tkanki tłuszczowej” wymieniliśmy poniżej wraz z odpowiednimi odpowiedziami.

Jak szybko można zredukować tkankę tłuszczową?

O tym, jak szybko można zredukować tkankę tłuszczową, nie można mówić w sposób ogólny. Dzieje się tak dlatego, że wiele czynników przyczynia się do tego, jak spalany jest tłuszcz u różnych osób. Czas potrzebny do utraty tkanki tłuszczowej jest więc bardzo różny.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że utrata wagi nie jest tożsama z utratą tkanki tłuszczowej. Eksperci szacują, że stosując zdrową dietę w połączeniu z ćwiczeniami, można stracić średnio około 500 gramów tkanki tłuszczowej tygodniowo.

Czy można zredukować tkankę tłuszczową bez ćwiczeń?

W zasadzie możliwe jest zredukowanie tkanki tłuszczowej bez spoconych ćwiczeń. Należy jednak zauważyć, że w tym przypadku utrata tkanki tłuszczowej jest znacznie wolniejsza, a czasami może nawet dojść do zatrzymania, jeśli koncentrujesz się wyłącznie na redukcji tkanki tłuszczowej poprzez zmianę diety.

Dlatego bardziej sensowne jest wykonywanie dodatkowych ćwiczeń, ponieważ buduje to masę mięśniową i zwiększa dzienny metabolizm energetyczny.

Czy można jednocześnie redukować tkankę tłuszczową i utrzymywać wagę?

Tak, jest to możliwe. W rzeczywistości, większość ludzi, którzy chcą zmniejszyć ich tkanki tłuszczowej nie tracą wagi na początku, ale tylko tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak zawsze wtedy, gdy w tym samym czasie, poprzez ćwiczenia, budowana jest większa masa mięśniowa. Jest ona znacznie cięższa niż tkanka tłuszczowa, więc na początku nie dochodzi do utraty wagi.

W niektórych przypadkach jest nawet tak, że dodatkowe nagromadzenie powoduje najpierw wzrost masy ciała, zanim utrata wagi stanie się zauważalna dzięki redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego nie należy się zniechęcać, jeśli na początku redukcji tkanki tłuszczowej przybierze się trochę na wadze. Jest to efekt pozytywny i pożądany.

Czy istnieje plan diety na redukcję tkanki tłuszczowej na brzuchu?

Niestety, nie da się konkretnie wpłynąć na to, w których partiach ciała redukujemy tkankę tłuszczową, jeśli stosujemy zbilansowaną dietę i ćwiczymy. Raczej tłuszcz jest redukowany stosunkowo równomiernie w całym organizmie, przy czym tłuszcz z brzucha jest rzeczywiście najtrudniejszy do pozbycia się.

Tak więc konkretny plan diety nie oferuje możliwości celowania w tłuszcz z brzucha. Jeśli jednak zwróci się uwagę na jak najlepsze rozprowadzenie składników odżywczych, sukces zwykle nie nadchodzi długo.

Najważniejsze jest, aby pozostać konsekwentnym i w ten sposób stale zachęcać organizm do redukcji tkanki tłuszczowej. Dotyczy to zarówno diety, jak i ćwiczeń.

Czy istnieje jakiś kalkulator procentowy tkanki tłuszczowej, który pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej?

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, musisz najpierw wiedzieć, jak wysoki jest jej procent. Ponadto ważne jest określenie celów i ustalenie optymalnego procentu tkanki tłuszczowej dla własnych potrzeb.

Różne portale i strony w Internecie udostępniają kalkulatory do tego celu. Z ich pomocą można nie tylko obliczyć swój aktualny procent tkanki tłuszczowej w organizmie. Umożliwiają one również obliczenie optymalnego procentowego udziału tłuszczu w organizmie. Na podstawie tych danych można opracować indywidualną dietę i plan treningowy, które ułatwią redukcję tkanki tłuszczowej.

Analiza

Jeśli chcemy zredukować tkankę tłuszczową, nieuchronnie musimy przestrzegać pewnych zasad, które na początku mogą być dla nas nieco trudne. Ważne jest, aby nie dawać organizmowi powodów do magazynowania energii w postaci tłuszczu poprzez odpowiednie odżywianie. Jednocześnie regularne ćwiczenia pomagają nam zredukować istniejący procent tkanki tłuszczowej, budując jednocześnie dodatkową masę mięśniową.

Nagrodą za te wysiłki jest stałe zmniejszanie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Towarzyszy temu zazwyczaj znacznie lepsza kondycja fizyczna, a także lepsza sprawność. Ponadto, spalanie tłuszczu i wynikająca z tego redukcja tkanki tłuszczowej przyczynia się do atrakcyjniejszego wyglądu. Jeśli chcesz stracić tkankę tłuszczową, powinieneś zawsze myśleć w perspektywie długoterminowej i wyznaczać sobie osiągalne cele.

Ponieważ zbyt wiele dobrej rzeczy może, jak to często bywa, zamienić się w coś zupełnie przeciwnego. Jeśli z dnia na dzień całkowicie zmieniasz swoje nawyki żywieniowe i styl życia, istnieje niebezpieczeństwo, że stracisz motywację i szybko powrócisz do starych wzorców zachowań, jeśli nie odniesiesz sukcesu lub jeśli będzie on powolny.

Celem powinna być więc zawsze powolna, ale stała redukcja tkanki tłuszczowej. Sensowne może być szukanie partnera, który również jest zainteresowany osiągnięciem lepszej kondycji i atrakcyjności. Ponieważ redukcja tkanki tłuszczowej razem z innymi jest o wiele łatwiejsza. Więcej na temat tkanki tłuszczowej można odszukać pod adresem https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555602/ a także na https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/adipose-tissue na którym opublikowano badania, właściwości i inne szczegóły tkanki tłuszczowej.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *