Metabolizm – Co to? Jak przyspieszyć metabolizm?
Metabolizm zwany także przemianą materii to ciąg reakcji biochemicznych, utrzymujących procesy życiowe za sprawą wykorzystywania dostarczonych z pożywieniem kalorii. To od niego zależy w dużym stopniu tempo utraty lub przybierania kilogramów. Co reguluje przemianę materii? Jak przyśpieszyć metabolizm i jakich błędów unikać? Wyjaśniamy!
Podobny artykuł: Najlepsze sposoby i produkty na odchudzanie
Co jest metabolizm?
Choć najczęściej pojęć „metabolizm” i „przemiana materii” używa się zamiennie, ich terminologia nieco się różni. Najprościej mówiąc, metabolizm to wszystkie procesy w organizmie, z których wynika konkretna przemiana materii. Część reakcji zachodzi w wyniku oddychania, inne wymagają rozłożenia substancji na proste związki chemiczne, np. w procesach trawiennych. Wszystko, co dzieje się w organizmie prowadzi jednak do przemiany materii. Pojęć tych można więc swobodnie używać zamiennie – o ile nie wypowiadamy się stricte naukowo.
Szybkim metabolizmem nazwiemy więc stan, w którym przekształcamy pożywienie sprawnie, mogąc spożyć stosunkowo dużo nie odkładając przy tym zbyt dużej ilości związków w tkance tłuszczowej.
Metabolizm jest często błędnie utożsamiany z tempem wypróżnień. W rzeczywistości te procesy nie są ze sobą bezpośrednio powiązane. Przemiana materii odnosi się do zamiany energii w komórkach, a nie do tempa czy jakości pracy jelit. Jeśli zmagasz się z zaparciami lub biegunką, problemem jest więc nie wolny metabolizm, lecz problemy natury gastrycznej.
Przemiana materii – od czego zależy jej tempo?
Każdy z nas zna chyba osobę, która je dużo, a praktycznie nie tyje. Jak to jest możliwe? Powodem jest indywidualna przemiana materii, która może różnić się nawet o 5 – 10% u osób o tych samych parametrach.
Wyjaśnijmy najpierw pojęcia PPM i CPM. Podstawowa przemiana materii (PPM) określa minimalną ilość kalorii, którą musimy dostarczyć organizmowi, aby umożliwić sobie przeżycie w skrajnie niedoborowych warunkach. Całkowita przemiana materii (CPM) stanowi natomiast kaloryczność najbardziej odpowiednią dla organizmu, po której przekroczeniu zaczynamy tyć. Jeśli obniżamy podaż kalorii o kilkaset względem CPM, zaczynamy chudnąć.
Na obydwa wskaźniki wpływa wiele czynników: waga, wzrost, płeć, wiek i aktywności codzienne oraz treningowe. Należy brać jednak poprawkę na to, że metabolizm poszczególnych osób może się różnić – nie należy więc w stu procentach ufać wynikom uzyskanym z gotowego kalkulatora kalorii lub następujących wzorów:
- Wzór na podstawową przemianę materii kobiet (PPM): 655 + (9,6 x masa ciała [kg]) + (1,8 x wzrost [cm]) – (4,7 x [wiek])
- Wzór na podstawową przemianę materii mężczyzn (PPM): 66 + (13,7 x masa ciała [kg]) + (5 x wzrost [cm]) – (6,8 x [wiek])
- Wzór na całkowitą przemianę materii obydwu płci (CPM): PPM x współczynnik aktywności fizycznej (1,2 – pacjent leżący, 1,25 – siedzący tryb życia, 1,5 – niska aktywność fizyczna, 1,75 – aktywny tryb życia, 2,0 – sportowiec)
30-letni mężczyzna o wadze 85 kg i wzroście 180 cm, ruszający się sporo w ciągu dnia i wykonujący średnio intensywne treningi, otrzymał według wzorów orientacyjną wartość 3370 kcal CPM. Jeśli ze względu na indywidualne czynniki jego metabolizm jest o 10% większy, może spożyć prawie 400 kalorii więcej, tzn. jeść nieco więcej niż inni, ciągle redukując. Ten sam mężczyzna z metabolizmem wolniejszym o 10% będzie z kolei redukował wolniej, bo przy niskim zapotrzebowaniu ciężej mu osiągnąć rozsądną (zdrową!) kaloryczność diety. Należy więc brać poprawkę na wyniki i obserwować swój organizm!
Jak przyśpieszyć metabolizm?
Chcesz przyśpieszyć proces przemiany materii? Stosuj się do poniższych rad:
- Pamiętaj o śniadaniu – badania wskazują, że jeśli je pominiesz, sprowokujesz organizm do oszczędnego gospodarowania zasobami, co spowalnia przemianę materii. Odżywione już od rana ciało będzie z kolei pracować na „wyższych obrotach”! Dbaj też o to, aby już z rana dostarczyć sobie dużą ilość białka, które zadba o prawidłową pracę i regenerację mięśni.
- Jedz regularnie – jeśli przyzwyczaisz swoje ciało do cyklicznego wytwarzania enzymów trawiennych, wszystko, co zjesz zostanie szybko strawione i nie odłoży się zbędny tłuszcz. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na regularne pory posiłków np. przez brak możliwości jedzenia w pracy, zadbaj przynajmniej o to, aby jeść bezpośrednio przed i po wyjściu z pracy.
- Dbaj o mięśnie – wykonuj treningi siłowe, dostarczaj sobie dużo białka i nie pomijaj regeneracji (mowa także o odpowiedniej długości snu). Każdy kilogram mięśni spala bowiem ok. 65 kcal dziennie. To właśnie dlatego umięśnione osoby z łatwością przechodzą z redukcji na masę i na odwrót – po prostu spalanie tłuszczu przebiega u nich szybciej! Staraj się też stymulować mięśnie coraz bardziej, zwiększając obciążenie lub opór i modyfikując plan treningowy co kilka miesięcy. Co z kobietami? Wcale nie muszą wyglądać jak atletki, by dobrze spalać tłuszcz! Wystarczy delikatny zarys mięśni, widoczny np. tylko po ich napięciu.
- Dostarczaj odpowiednią ilość węglowodanów – ich niedobór może doprowadzić do pobierania energii z glikogenu zamiast z tkanki tłuszczowej, co prowadzi do obniżenia wydolności. Nadmiar (szczególnie cukrów prostych) przyczynia się z kolei do rozwoju chorób metabolicznych, np. cukrzycy czy insulinooporności.
- Polub pikantną kuchnię – ostre papryki, cynamon czy chrzan zwiększają temperaturę ciała, co nieznacznie przyśpiesza metabolizm. Jeśli odrzuca Cię typowo pikantna kuchnia, spróbuj urozmaicić jadłospis chociaż o cebulę i rzodkiew.
- Pij herbatę i kawę – zarówno kofeina, jak i katechiny zawarte np. w czarnej czy zielonej herbacie mobilizują organizm do wytwarzania większej ilości energii, czyli: do spalania tłuszczu. Na metabolizm nie narzekają też miłośnicy yerba mate – która oprócz pobudzenia znacznie poprawia koncentrację i skupienie. Jeśli nie lubisz kawy, a herbata pobudza cię niedostatecznie, yerba to świetna alternatywa.
- Trenuj ze zmienną intensywnością – tabaty, trening interwałowy czy nawet marszobiegi prowokują organizm do wzmożonej pracy, a więc: do przyśpieszenia przemiany materii. Jeśli jesteś bardzo otyły lub masz problemy z ciśnieniem, nic straconego. Wystarczy, że będziesz wykonywać trening siłowy wzbogacony co kilka serii o szybsze ćwiczenia (np. pajacyki, bieg w miejscu, przysiady).
- Dostarczaj sobie kwasów omega-3 – ich spożycie reguluje poziom cukru we krwi i zmniejsza stany zapalne, pozwalając organizmowi płynniej trawić pokarm. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte są w dużych ilościach m.in. w tłustych rybach morskich, nasionach chia, orzechach włoskich czy oleju lnianym.
- Dbaj o różnorodność diety – dostarczając sobie witamin, wspierasz kontrolowanie przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Jeśli zamierzasz długotrwale redukować, to dobry moment na wykonanie badań na niedobory i urozmaicenie diety lub wprowadzenie ewentualnej suplementacji. Pamiętaj przy tym, że zdrowa dieta jest najważniejsza, a sztuczne uzupełnianie witamin stanowi tylko pomoc.
- Pij dużo wody – woda pomaga panować nad sytością, przez co nie sięgamy tak często po niezdrowe przekąski i nie mylimy odwodnienia z wyczerpaniem. To zaś pozwala więcej i efektywniej trenować! Woda usuwa też sprawnie efekty uboczne metabolizmu.
- Zwiększaj obciążenie lub opór – im cięższy trening siłowy lub oporowy, tym intensywniej organizm stara się odbudować uszkodzone włókna mięśniowe, pożytkując spożytą energię. Jeśli więc od miesięcy stoisz w miejscu, czas na zmiany! Jeśli jesteś kobietą, nie obawiaj się ciężarów. Nawet utrzymywanie mięśni lub bardzo nieznaczna rozbudowa wpływa pozytywnie na metabolizm. Nikt nie każe Ci dźwigać codziennie i utrzymywać diety na masę miesiącami!
Pamiętaj, aby nie wprowadzać wszystkich rad naraz. To szybki sposób do zniechęcenia się do zmian w życiu.
Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.
Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.
Ostatnia aktualizacja rankingu: 18.09.2024
Spis treści
- 1 Błędy, przez które możesz spowolnić swój metabolizm
- 2 Metabolizm – czym dokładnie jest?
- 3 Wskazówki na zwiększenie metabolizmu
- 3.1 Tabletki na metabolizm, które naprawdę pomagają
- 3.2 Pobudzanie metabolizmu poprzez sport
- 3.3 Pikantne, bogate w białko potrawy
- 3.4 Stymulowanie metabolizmu za pomocą składników odżywczych i substancji witalnych
- 3.5 Pij wystarczającą ilość wody
- 3.6 Stymulacja metabolizmu poprzez odpowiednią ilość snu
- 3.7 Unikaj stresu
- 3.8 Pobudzanie metabolizmu za pomocą tzw. superfoods
- 4 Jak działa metabolizm?
- 5 Jakie są rodzaje metabolizmu?
- 6 Dlaczego warto pobudzić swój metabolizm?
- 7 Co spowalnia metabolizm?
- 8 Żywność, która stymuluje metabolizm
- 9 Ćwiczenia przyspieszające metabolizm
- 10 Przepisy na przyspieszenie metabolizmu
- 11 Czy można podkręcić metabolizm za pomocą homeopatii?
- 12 Najczęściej zadawane pytania
- 13 Analiza
- 14 Szybka przemiana materii – podsumowanie
Błędy, przez które możesz spowolnić swój metabolizm
Odżywiasz się zdrowo i starasz się nie pomijać treningów, a mimo tego Twoja sylwetka nie wygląda zadowalająco? Być może nieświadomie spowalniasz swoją przemianę materii. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów:
Zbyt niska kaloryczność diety
Dzienna podaż kaloryczna rzędu 1500 kcal dla kobiet i 1900 kcal dla mężczyzn w większości przypadków graniczy z głodówką. Na tak restrykcyjnej diecie zbliżasz się mocno do podstawowego poziomu przemiany materii (PPM), który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu w zasadzie tylko wtedy, kiedy „leżysz i pachniesz”. Jeśli do tego pracujesz i wykonujesz treningi – prawdopodobnie schodzisz jeszcze niżej, niż Twój PPM.
Taka dieta jest mocno niedoborowa, prowadzi do stałego zmęczenia i zmniejszenia efektywności treningów czy pracy. Przede wszystkim jednak może doprowadzić do zatrzymania się w martwym punkcie. Niedożywiony organizm zacznie odkładać kalorie w postaci tłuszczu, aby zostawić sobie zapas umożliwiający przeżycie.
Jeśli więc chcesz mądrze redukować, obniż podaż kaloryczną o ok. 300 jednostek lub wylicz wartość odpowiadającą 80% Twojego CPM . To wystarczy, by zapewnić Ci siłę i efekty! Redukcja tkanki tłuszczowej brzucha i reszty ciała (spalamy z całego ciała jednocześnie!) w przemyślany sposób praktycznie nigdy nie prowadzi do efektu jo-jo, który jest niczym innym, jak powrotem do dawnych nawyków po zbyt restrykcyjnej diecie.
Jeśli z kolei jesteś już doświadczony i cyklicznie przechodzisz z redukcji na masę, dbaj też o to aby nie spożywać zbyt dużo pustych kalorii. Tzw. świńska masa, czyli sposób odżywiania polegający na spożywaniu jak największej ilości pożywienia bez dbania o dobry rozkład makroskładników i zaplanowany trening, prowadzi do spowolnienia metabolizmu i wytwarzania większej ilości tkanki tłuszczowej, niż mięśniowej. Dobra przemiana materii wiąże się z zawsze z kontrolowanym rozwojem mięśni!
Spożywanie zbyt małej ilości białka
Szybka przemiana materii wymaga odpowiedniej podaży białka, nie tylko wtedy, kiedy przybierasz masę mięśniową, ale także w okresie redukcji. Choć na ujemnym bilansie kalorycznym nie jesteśmy w stanie przybierać mięśni, dostarczając sobie białka sprawiamy, że nie tracimy ich aż tak wiele jednocześnie spalając tłuszcz. Im więcej masy mięśniowej – tym szybciej i efektywniej przebiegają procesy metaboliczne.
Bez białka da się zrzucić kilogramy – ale wyłącznie razem z dużą ilością tkanki mięśniowej, co przekłada się na słabszą przemianę materii. Skoro i tak nie unikniesz utracenia pewnej części mięśni, zadbaj o to, by stracić ich jak najmniej.
Kolejny powód przemawiający za białkiem to szybsze spalanie tłuszczu. Najwyższy efekt termiczny (czyli energię, którą zużywa organizm na trawienie czy transport pożywienia) zapewnia właśnie białko. Strawienie 1 g białka wymaga więcej energii, niż ono dostarcza!
Duża podaż białka zmniejsza też apetyt, przez co rzadziej sięgamy po słodycze. Odpowiedni balans na początek to ok. 30% białka, 40% węglowodanów o 40% tłuszczy. Pamiętaj, że nie musisz od razu spożywać kilogramów kurczaka. Wprowadź do diety także strączki i nabiał!
Powiedzieliśmy już, że redukcja tkanki tłuszczowej i przyrost masy mięśniowej zarazem jest niemożliwy. To prawda… w 99% przypadków. Na zachętę powinieneś wiedzieć, że trenując i spożywając dużą ilość białka, możesz wyrobić bardzo minimalną ilość mięśni ciągle redukując – jeśli tylko nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś. Proces ten jest zwany rekompozycją.
Za dużo treningów cardio
Czy cardio przyśpiesza metabolizm? Tak – ale wyłącznie podczas treningu. Może też w początkowym okresie nieznacznie wesprzeć przemianę materii osób otyłych, które nigdy nie ćwiczyły. Długofalowo, dużo korzystniejsze są jednak treningi interwałowe i siłowe. Im większa praca mięśni lub nagłe zmiany tętna, tym lepiej.
Interwały wspomagają metabolizm nawet na kilka godzin po treningu. Dzięki temu zarówno nie czujemy podwyższonego łaknienia, jak i jesteśmy w stanie chętniej poświęcić czas na dodatkową spontaniczną aktywność (np. spacer).
Jeśli nigdy nie trenowałeś ze wzmożoną intensywnością, to nawet lepiej! Zmuszając organizm do wzmożonej pracy, dajesz mu całkowicie nowy bodziec do rozwoju. Dopóki ciało nie jest przyzwyczajone do konkretnej aktywności, wydatkuje na niego znacznie więcej energii, co spożywa się na dobry metabolizm i spalanie. Właśnie dlatego osoby, które zawsze unikały WF-u i spędzały większość czasu na kanapie, zauważają spore efekty nawet po wprowadzeniu do życia minimalnej aktywności fizycznej.
Nadmiar alkoholu
Choć kalorie są najważniejsze, makroskładniki też mają istotny udział w procesach przemiany materii. Pijąc codziennie piwo, ryzykujemy na kilku płaszczyznach: dostarczamy zbyt dużo węglowodanów prostych przy praktycznie zerowej ilości białka, zwiększamy łaknienie i zmuszamy organizm do spalania etanolu, przez co procesy przekształcania w energię makroskładników opóźniają się w czasie. Alkohol raz na jakiś czas nie zaszkodzi – ale w okresie redukcji warto ograniczyć go do minimum.
Jeśli nie potrafisz na ten moment zrezygnować z kufla piwa, zamień go na kieliszek czerwonego wina. Badania wykazały, że zawarty w nim przeciwutleniacz – kwas elagowy, zmniejsza rozwój komórek tłuszczowych w wątrobie i usprawnia metabolizm kwasów. Nie myśl jednak, że wino zadziała na Ciebie wyłącznie korzystnie: jego wpływ na metabolizm to jeden plus wśród licznych minusów. Porównać to można do spożycia samodzielnie usmażonych frytek zamiast chipsów – domowej roboty przekąska nie będzie tak przetworzona, ale wciąż zawiera za dużo tłuszczu i soli.
Brak dbania o zdrowie psychiczne
W zdrowym ciele zdrowy duch… i na odwrót. Jeśli twoja psychika nie funkcjonuje w pełni prawidłowo, prędzej czy później odbije się to na twojej sprawności. Nadmierne narażanie się na stres, niewyleczone traumy i nieprzepracowane problemy zwiększają poziom kortyzolu we krwi, co spowalnia pożytkowanie energii.
Na stres przekładający się na kondycję fizyczną może mieć wpływ nie tylko to, z jakimi problemami zmagasz się w prywatnym życiu – ale także to, jak podchodzisz do diety i sportu. Jeśli zmuszasz się do nadmiernego wysiłku, codziennie wchodzisz na wagę i odliczasz dni do osiągnięcia wymarzonych wymiarów, jesteś na bardzo złej drodze.
Jak wyjść z problemów tego typu? Przede wszystkim, przestań patrzeć na dietę jako na odcinek „od – do”. Nie traktuj jej jako wyzwanie, za którym zawsze musi stać konkretny cel w postaci wagi czy wymiarów! Zamiast tego, skup się na tym, aby żyć zdrowo już zawsze. Traktuj zdrowy tryb życia jako przyjemność, wpływającą pozytywnie na twoje ciało i umysł. Nie porównuj się też z kulturystami czy mistrzyniami bikini fitness, a już szczególnie nie bierz pod uwagi zdjęć, jakie oglądasz w Internecie. To mocno zakłamuje rzeczywistość i zmusza do podążania za często nieosiągalnymi ideałami.
Nie trzeba wiele wysiłku, aby pobudzić swój metabolizm. Możesz go już uruchomić za pomocą małych zmian. Celem jest pomoc Twojemu ciału, aby stało się zdrowsze i bardziej odporne. Podsumowaliśmy najlepsze wskazówki dla Ciebie, jak zwiększyć swój metabolizm najbardziej efektywnie.
Metabolizm – czym dokładnie jest?
Metabolizm to “ogólny mechanizm” w organizmie, który odpowiada za procesy biochemiczne. Zadanie polega na przekształcaniu substancji chemicznych, np. tlenu lub substancji odżywczych. Metabolizm zapewnia, że własne procesy organizmu przeprowadzają przemiany, aby substancje/substancje dostały się do krwi i zostały przetransportowane do miejsca przeznaczenia.
Są to przede wszystkim komórki. Tam ponownie zachodzą szczegółowe procesy metaboliczne, które służą do przetwarzania przekształconych substancji/substancji, jak np. metabolizm białek i tłuszczów. To podtrzymuje funkcje organizmu i w konsekwencji utrzymuje ciało przy życiu.
Ponieważ metabolizm może być spowolniony z powodu różnych czynników, ważne jest, aby stymulować metabolizm, aby mieć pozytywny wpływ na produkcję energii, tworzenie hormonów i enzymów oraz kości.
Wskazówki na zwiększenie metabolizmu
Istnieje wiele wskazówek, jak zwiększyć swój metabolizm. Jednak tylko niektóre z nich okazują się skuteczne i/lub szybko działające. Zbadaliśmy różne efekty i opisaliśmy poniżej najlepsze opcje dla Ciebie.
Tabletki na metabolizm, które naprawdę pomagają
Tabletki, które stymulują metabolizm są jednymi z najprostszych opcji. Oferta jest szeroka, ale nie każdy preparat spełnia swoje obietnice. Podczas naszych badań natknęliśmy się na aktywny składnik “Garcinia Cambogia”, który jest ekstraktem z owocu o tej samej nazwie.
Zawiera wysoce skuteczny składnik “kwas hydroksycytrynowy”. Stymuluje to metabolizm, szczególnie w zakresie przemiany węglowodanów, poprzez pozytywny wpływ na odpowiedni enzym “liazę cytrynianową”. W rezultacie można stymulować spalanie tłuszczu i przyspieszyć uczucie sytości.
Przyjrzeliśmy się bliżej Perfect Body Burner z aktywnym składnikiem “Garcinia Cambogia”, który oferuje te pozytywne właściwości szczególnie dla świadomej utraty wagi bez efektu jojo. Ma również działanie hamujące apetyt, co sprawia, że tabletka ta jest idealnym rozwiązaniem dla utraty wagi.
Te tabletki na metabolizm przekonały nas o swojej skuteczności, dlatego z czystym sumieniem możemy je polecić na podkręcenie metabolizmu.
Pobudzanie metabolizmu poprzez sport
Jeśli chcesz przyspieszyć swój metabolizm, ćwiczenia fizyczne pomogą Ci w tym – pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie ćwiczenia. Dotyczy to również treningu wytrzymałościowego. To pobudza układ trawienny, ponieważ poprawia krążenie krwi i wzmacnia serce, dzięki czemu metabolizm działa aktywniej.
Inną opcją fitness, która może zwiększyć metabolizm, jest trening siłowy. Główny nacisk kładzie się tutaj na metabolizm białek, który jest optymalizowany przez zwiększone spożycie białka podczas treningu siłowego. Więcej dostępnej energii i tym samym lepsze funkcjonowanie organów to tylko jedna z pozytywnych konsekwencji tego stanu rzeczy.
Dodatkowo, dzięki tzw. HIIT możesz podkręcić swój metabolizm i skutecznie spalić tłuszcz. Skrót ten oznacza trening interwałowy o wysokiej intensywności. Tutaj jednostki treningowe przeplatają się z krótkimi fazami odpoczynku. Prowadzi to do swoistej stymulacji metabolizmu, który reaguje przyspieszoną funkcjonalnością. Trening HIIT jest idealny zwłaszcza, jeśli chcesz skutecznie schudnąć.
Pikantne, bogate w białko potrawy
Nie jest tajemnicą, że możesz stymulować swój metabolizm poprzez dietę. Jednak wiele osób nie jest pewnych, które produkty spożywcze są skuteczne. Nacisk kładzie się tu na pikantne i bogate w białko potrawy, takie jak chili i jajka.
W pikantnej diecie szczególnie ważną rolę odgrywa składnik kapsaicyna. Poprawia krążenie krwi w błonie śluzowej żołądka i jelit, co pobudza przemianę materii. Efekt ten rozciąga się na metabolizm tłuszczów, dzięki czemu pikantne potrawy przyspieszają go, a Ty spalasz znacznie więcej tłuszczu – najlepiej nawet podczas snu.
Dieta wysokobiałkowa, po której następuje plan posiłków o niskiej zawartości węglowodanów, jest znana jako dieta klasyczna. Poprzez takie połączenie zmuszasz swój organizm do utrzymywania metabolizmu tłuszczu pracującego na pełnych obrotach. Białko reguluje również poziom cukru we krwi i zapobiega gwałtownym wahaniom insuliny.
To z kolei sprzyja przetwarzaniu i wchłanianiu wszystkich substancji, ale w szczególności rozkładowi tłuszczu, a więc i zbędnych kilogramów.
Stymulowanie metabolizmu za pomocą składników odżywczych i substancji witalnych
Niektóre składniki odżywcze i substancje witalne, czy to jako suplementy diety, czy też w formie specjalnej żywności, mają bardzo skuteczny wpływ na przemianę materii. W szczególności metabolizm energetyczny korzysta z odpowiednich składników odżywczych i substancji witalnych. Znaleźliśmy najskuteczniejsze składniki odżywcze i substancje witalne, które aktywują Twój metabolizm. Ich skuteczność w stymulowaniu metabolizmu jest bezsporna.
- Aminokwasy: Podobnie jak w przypadku diety bogatej w białko, aminokwasy również pobudzają metabolizm. Tworzą one białko, ponieważ są przekształcane w wątrobie w białko. Stanowią one podstawę do tworzenia enzymów i produkcji hormonów, które dzięki aminokwasom proteogennym pobudzają przemianę materii poprzez jej optymalizację.
- Koenzym Q10: Koenzym Q10 jest ważnym składnikiem dla prawidłowego metabolizmu energetycznego. Wspomaga przekształcanie tłuszczu w energię. Przyspieszony proces oznacza, że tłuszcz musi być pobierany z zapasów, dzięki czemu stają się one mniejsze, a Ty tracisz zbędne kilogramy. Koenzym Q10 jest więc idealnym środkiem na odchudzanie.
- L-karnityna: L-karnityna ma zdolność do szybszego transportu kwasów tłuszczowych, dzięki czemu organizm może szybciej czerpać rezerwy energetyczne podczas wysiłku fizycznego. To przyspieszenie oznacza, że metabolizm pracuje odpowiednio szybciej. L-karnityna jest więc przede wszystkim rozsądnym suplementem, jeśli uprawiasz sport, chcesz osiągać lepsze wyniki i tracić tłuszcz. Nie zapominaj, że stres również zużywa dużo energii, dlatego L-karnityna może być również rozwiązaniem dla pobudzenia metabolizmu.
- Magnez: Magnez jest niezbędnym minerałem, który optymalizuje zdolność do stymulacji mięśni i nerwów, co jest niezbędne do pobudzenia metabolizmu. Ponadto, substancja ta ma działanie redukujące stres, co ma również pozytywny wpływ na metabolizm. Magnez może przynieść najlepsze efekty, jeśli jednocześnie regularnie uprawia się fitness.
- Kwasy tłuszczowe omega-3: Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do zdrowych tłuszczów, które stanowią dla organizmu cenne źródło energii. Są one zaangażowane w procesy takie jak hormony i produkty przemiany materii i są cenne w zwalczaniu stanów zapalnych, które mogą poważnie spowolnić metabolizm. Kwasy tłuszczowe omega-3 pośrednio wspierają również metabolizm tłuszczów, ponieważ są łatwiej dostępne niż nasycone kwasy tłuszczowe, a przy odpowiednim programie fitness utrzymują metabolizm tłuszczów w ciągłym “ruchu”.
- Witamina D: Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i jest zaangażowany w produkcję różnych formacji hormonalnych, które trzeba stymulować swój metabolizm. Witamina D aktywuje receptory witaminy D w mózgu, które kontrolują metabolizm.
Pij wystarczającą ilość wody
Picie dużej ilości wody nie tylko wypłukuje z organizmu kolejne toksyny, ale także wspomaga pracę nerek, które uruchamiają liczne procesy w organizmie. Picie dużej ilości wody oznacza, że organizm potrzebuje również więcej energii, aby zwiększyć swoją funkcjonalność.
To wymaga od metabolizmu, który automatycznie pracuje bardziej energicznie, aby móc optymalnie zaopatrzyć organizm we wszystkie niezbędne substancje. Aby pobudzić metabolizm, ilość wody powinna wynosić od dwóch do 2,5 litra dziennie.
Stymulacja metabolizmu poprzez odpowiednią ilość snu
Tylko wtedy, gdy się wyśpisz, dasz swojemu organizmowi możliwość regeneracji i wzmocnienia się na następny dzień. Aby pobudzić metabolizm, wprowadza się go w zrównoważony rytm, szczególnie w fazach głębokiego snu, co sprawia, że jest on znacznie bardziej aktywny w ciągu dnia. Zaleca się, aby dorośli spali od siedmiu do dziewięciu godzin. Jest to jedyny sposób na pobudzenie metabolizmu.
Unikaj stresu
Stres zwiększa uwalnianie kortyzolu. W rezultacie organizm potrzebuje więcej energii, ponieważ jest postawiony w stan swoistej “gotowości”. Napięcie powoduje, że więcej krwi dostaje się do mięśni, co z kolei powoduje zmniejszenie przepływu krwi do układu pokarmowego, co z kolei powoduje spowolnienie metabolizmu. Aby pobudzić metabolizm, należy unikać stresu.
Pobudzanie metabolizmu za pomocą tzw. superfoods
Superfoods to żywność, która zawiera ważne składniki odżywcze i witaminy w ponadprzeciętnych ilościach. Możesz skutecznie stymulować swój metabolizm za pomocą bardzo specyficznych produktów spożywczych. Należą do nich przede wszystkim:
- Awokado – bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Jagody acai – bardzo bogate w kwasy tłuszczowe omega-3
- Nasiona chia – zawierają dużo wysokowartościowego białka i kwasów tłuszczowych omega-3
- Daktyle – niezwykle bogate w magnez
Jak działa metabolizm?
Główną funkcją metabolizmu jest przemiana ważnych składników odżywczych, minerałów i substancji witalnych z przyjmowanego pokarmu w komórkach. W zależności od substancji, poszczególne substancje są rozkładane lub przekształcane. W ten sam sposób mogą one być budowane w nowe substancje. Bez funkcji metabolicznych organizm nie jest w stanie funkcjonować.
Metabolizm jest kontrolowany przez układ nerwowy i hormonalny. W metabolizmie wyróżnia się dwie bardzo specyficzne formy i fazy:
- Metabolizm kataboliczny (katabolizm rozpadu): Metabolizm kataboliczny (katabolizm) polega na rozkładzie bardziej złożonych substancji na substancje proste, które służą np. do produkcji energii i muszą być dostępne na żądanie. Z reguły chodzi tu o zmagazynowane substancje odżywcze, które w razie potrzeby są rozkładane na poszczególne składniki i udostępniane do spożycia.
- Metabolizm anaboliczny: W metabolizmie anabolicznym substancje są budowane. Proste składniki są w przeważającej mierze przekształcane w wątrobie, aby w wystarczającej ilości były dostępne “gotowe do użycia”. Metabolizm anaboliczny jest szczególnie ważny dla budowania białek w mięśniach.
Jakie są rodzaje metabolizmu?
Trzy różne typy metabolizmu są ważne dla stymulowania przemiany materii. Główne różnice dotyczą rozwoju szkieletu i mięśni, a także przyrostu masy ciała i zdolności do magazynowania tłuszczu. To powie Ci, jak najlepiej zwiększyć swój metabolizm.
- Ektomorfik: Jeśli jesteś wysoki, masz szczupłą sylwetkę i mniej mięśni, jesteś ektomorfikiem. Zwiększając metabolizm białka, zyskasz więcej siły i wytrzymałości. To znacznie ułatwi Ci codzienne życie.
- Mezomorf: Jesteś typem mezomorfa, jeśli łatwo ci budować mięśnie, masz atletyczną sylwetkę, szerokie ramiona, a biodra węższe, dużo siły i mało tkanki tłuszczowej. Równowaga między treningiem siłowym i wytrzymałościowym pomoże Ci podkręcić metabolizm. Należy jednak uważać, aby utrzymać metabolizm tłuszczów w zdrowej równowadze i przyspieszony metabolizm białek, aby zapewnić wystarczającą ilość energii i źródeł białka w celu zapewnienia idealnego funkcjonowania organizmu.
- Endomorph: Typ endomorph obejmuje raczej małe osoby, które mają krzywe na ich ciele i gdzie mięśni nie wydaje się wyraźnie zdefiniowane. W tych typach metabolizm zazwyczaj działa szczególnie wolno. Regularny trening HIIT lub skuteczne tabletki mogą pobudzić Twój metabolizm.
Dlaczego warto pobudzić swój metabolizm?
Tylko dzięki aktywnej przemianie materii substancje z żołądka i jelit docierają do miejsca przeznaczenia w organizmie w postaci przetworzonych substancji, gdzie są pilnie potrzebne do procesów życiowych. Oprócz dostarczania produktów końcowych, takich jak białko czy energia, funkcjonujący metabolizm powoduje również wypłukiwanie toksyn, które mogą prowadzić do poważnych szkód zdrowotnych w organizmie.
Stymulacja metabolizmu przyspiesza procesy, zapewnia bardziej idealne wykorzystanie składników odżywczych, a u osób pragnących schudnąć wyraźnie sprzyja utracie wagi/tłuszczu.
Co spowalnia metabolizm?
Najczęściej podkręcanie metabolizmu polega na spowolnieniu go z powodu zbyt małej ilości ruchu i braku kondycji. Stres i zbyt mała ilość snu również spowalniają metabolizm. Suboptymalne odżywianie może być również winne ograniczonej funkcji metabolicznej. Makaron, alkohol i fast foody to jedne z głównych winowajców.
Nieregularne spożywanie posiłków i długotrwałe napady głodu również zmniejszają aktywność metaboliczną. Prostym domowym sposobem na pobudzenie metabolizmu jest spożywanie co najmniej trzech posiłków dziennie w “trybie awaryjnym”, aby ograniczyć uczucie głodu. Jednak zbyt małe spożycie płynów również spowalnia metabolizm.
Wreszcie, choroby mogą mieć również negatywny wpływ na metabolizm. Zaburzenia pracy tarczycy, upośledzona funkcja wątroby, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane to tylko kilka przykładów.
Żywność, która stymuluje metabolizm
Pokarmy, które stymulują metabolizm są niezbędne dla zdrowego ciała. Oferują one prosty domowy środek, który pomoże Ci osiągnąć większą siłę, mniej krągłości, niższą wagę i lepsze samopoczucie. Można je łatwo włączyć do każdej diety, więc każdego dnia pomagasz swojemu metabolizmowi wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi.
- Avocado
- Zielona herbata
- Ginger
- Olej kokosowy
- Kurkuma
Ćwiczenia przyspieszające metabolizm
Istnieją pewne metody ćwiczeń, które zwiększają wytrzymałość, jak również siłę i w ten sposób stymulują metabolizm. Dzieje się to automatycznie, aby organizm mógł sprostać “dodatkowemu zapotrzebowaniu” na składniki zaopatrzenia. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń trzy do czterech razy w tygodniu. Wszystko, czego potrzebujesz, to ciężar własnego ciała.
- Wspinaczka: Przyjmij pozycję do pompek. Napnij brzuch i plecy. Teraz naprzemiennie i szybko przyciągaj nogi do klatki piersiowej i ponownie je wyciągaj.
- Podnoszenie kolan: Aby przyspieszyć metabolizm, stań w pozycji wyprostowanej i na przemian przyciągaj prawe i lewe kolano w kierunku klatki piersiowej w stałym rytmie. Za każdym razem, gdy to robisz, weź przeciwległe ramię ze sobą na wysokość, aż twoje ramię i bark będą mniej więcej w jednej linii. Upewnij się, że skaczesz na miejscu tak często, jak to możliwe.
- Szybki przysiad: Możesz również zwiększyć swój metabolizm za pomocą szybkiego przysiadu. Skrzyżuj ręce za głową i rozłóż łokcie na boki. Stań prosto z lekko rozstawionymi nogami, tak aby stopy były mniej więcej na poziomie bioder. Z wyprostowaną górną częścią ciała, przysiad i powrót do góry. Powtórz to dziesięć do piętnastu razy w ciągu trzech do pięciu sesji.
Przepisy na przyspieszenie metabolizmu
Chciałbyś pobudzić swój metabolizm poprzez dietę, ale nie wiesz jak? W internecie można znaleźć niezliczoną ilość przepisów z odpowiednimi potrawami. Niezależnie od tego, czy chodzi o smaczną sałatkę z awokado na przerwę między posiłkami, herbatę imbirową na śniadanie czy pysznego łososia na lunch, znajdziesz tu szeroki wybór przepisów na przyspieszenie metabolizmu na każdy gust.
Czy można podkręcić metabolizm za pomocą homeopatii?
Tak. Szczególnie wyciąg z tarczycy “Thyreoidinum” jest oferowany przez homeopatów w postaci globulek lub kropli ziołowych przy spowolnionej przemianie materii. Mogą one przede wszystkim zoptymalizować wydzielanie hormonów, które mają ogromny wpływ na aktywność metaboliczną.
Stosuje się jednak również inne substancje ziołowe, np. te, które dostarczają dodatkowego zastrzyku witaminy D. Imbir jest również uważany za środek ziołowy, który może stymulować metabolizm.
Najczęściej zadawane pytania
Podczas naszych badań często spotykaliśmy się z powracającymi pytaniami na temat stymulacji metabolizmu. W dalszej części chcielibyśmy krótko podsumować najważniejsze pytania.
Czy istnieją leki, które stymulują metabolizm?
Tak, istnieją leki, które stymulują metabolizm. Z reguły jednak służą one jedynie jako wsparcie dla odpowiedniej diety, która w sposób szczególny działa przeciwko kulejącemu metabolizmowi.
Czy jest jakaś dobra książka na ten temat?
Istnieje wiele książek/wykładów, które zawierają równie wiele wskazówek, jak pobudzić metabolizm. Jednak tylko niektóre z nich są skuteczne. Możesz znaleźć te, które naprawdę działają szybko i potężnie w naszym darmowym przewodniku. Nie musisz wydawać pieniędzy na książkę i czytać przez kilkaset stron.
Co to znaczy przyspieszenie metabolizmu?
Stymulacja metabolizmu oznacza, że skłaniasz swój organizm do szybszego, lepszego lub bardziej efektywnego przekształcania przyswajanych składników pożywienia w wartościowe i użyteczne substancje oraz do szybszego usuwania “bezużytecznych”. W ten sposób optymalizujesz funkcje organizmu i utrzymujesz ciało zdrowsze i sprawniejsze.
Co metabolizm ma wspólnego z odchudzaniem?
Dobrze funkcjonujący metabolizm jest jednym z głównych elementów potrzebnych do redukcji wagi lub tłuszczu. Poprzez pobudzenie metabolizmu, potrzeba więcej energii, którą organizm czerpie z zapasów tłuszczu. W efekcie następuje redukcja zapasów tkanki tłuszczowej i znikają nieatrakcyjne krągłości. Spalanie tłuszczu jest przyspieszone przez zoptymalizowany metabolizm tłuszczów, co jest szczególnie przydatne, gdy diety nie pozwalają lub prawie nie pozwalają na zrzucenie kilogramów.
Jak pobudzić swój metabolizm?
Możesz stymulować swój metabolizm na wiele sposobów. Wystarczająca ilość ruchu, dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych, odpowiednia ilość snu i płynów oraz unikanie stresu to podstawy stymulacji metabolizmu. W naszym przewodniku znajdziesz najlepsze wskazówki, które pomogą Ci szybko podkręcić metabolizm.
Analiza
Możesz w prosty lub bardziej skomplikowany sposób podkręcić swój metabolizm. Ćwiczenia i odpowiednia dieta pomogą Ci, choć zazwyczaj nie zobaczysz natychmiastowych rezultatów. Szybsze rezultaty można osiągnąć stosując tabletki, takie jak “Perfect Body Burner” z wysoce skuteczną Garcinia Cambogia. Możesz wybrać najprostszy i najszybciej działający wariant, jeśli chcesz również stymulować swój metabolizm.
Szybka przemiana materii – podsumowanie
Pamiętaj, że choć polepszanie przemiany materii ma istotny wpływ na redukcję czy budowę masy mięśniowej, jest tylko jednym z wielu elementów zdrowego trybu życia. Pamiętanie o tym czynniku znacznie pomaga w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, ale nie powinno stanowić filaru. Jeśli będziesz dbać o aktywność fizyczną, wykonując treningi interwałowe, siłowe i niewielką ilość cardio, Twoja dieta będzie przemyślana i różnorodna, a psychika i stres – opanowane, szybki metabolizm będzie wynikał sam z siebie. Stanie się po prostu dobrym efektem ubocznym! Więcej na temat metabolizmu w tym badania dostępne są pod adresem https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-boost-your-metabolism oraz na stronie https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/metabolism/art-20046508 na której opublikowano inne właściwości. Wydaje się nam jednak, że powyższa analiza metabolizmu jest absolutnie wyczerpująca.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.