Jak szybko schudnąć? Sposoby na odchudzanie

WHO potwierdza, iż problem nadwagi z każdym rokiem staje się coraz poważniejszy, gdyż rośnie liczba osób otyłych. Według danych które przedstawia Narodowy Fundusz Zdrowia również a walczy z otyłością, gdyż już prawie co czwarty Polak zmaga się z nadmierną masą ciała.

Nadwaga i otyłość to poważne schorzenia, które stały się na świecie na tyle powszechne, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała je za epidemię. Znaczna większość przypadków nadwagi wynika ze złego trybu życia, nieodpowiedniej diety oraz zbyt małej aktywności fizycznej. Tymczasem współczesna kultura oparta na portalach społecznościowych od kilku lat promuje bycie fit, co oznacza, że smukła sylwetka oraz zdrowe diety stały się bardzo popularne, a osoby, które nie wyglądają jak modelki z żurnala, zaczynają wstydzić się swojego wyglądu.

Podobny artykuł: Najlepsze sposoby i produkty na odchudzanie

Wiele osób marzy o tym, aby mieć ciało, jak celebryci, pokazywani na okładkach magazynów. I być może nie każdego na to stać, jednak wszyscy możemy zrobić coś, aby poprawić wygląd naszego ciała i zgubić niechciany tłuszczyk. Trzeba jednak pamiętać, że odchudzanie jest procesem, wymagającym samozaparcia i dużego zaangażowania, a chcąc schudnąć odpowiednią ilość kilogramów, trzeba ściśle przestrzegać diety i zacząć żyć aktywnie. Ile trwa skuteczne odchudzanie? Cóż, trzeba przygotować się na to, że nadmierna tkanka tłuszczowa nie zniknie z dnia na dzień. Chcąc wysmuklić sylwetkę, należy zacząć żyć zdrowiej i wykazać się dużym zaangażowaniem oraz odpowiednią motywacją do działania. Należy więc najpierw wyznaczyć sobie cel i nie ustawać w dążeniu do niego. Istnieje wiele dobrych metod na odchudzanie, każda z nich jednak będzie wymagała pewnych wyrzeczeń, na które musimy być gotowi. Trzymając się wyznaczonych zasad, każdemu na pewno uda się obniżyć masę ciała.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie w tym analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 19.05.2024

 

Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości?

Nadwaga i otyłość - przyczyny
Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości jest nieodpowiedni styl życia, a przede wszystkim – zła dieta. Jedzenie w pośpiechu, brak czasu na gotowanie, kupowanie gotowych posiłków, żywienie się fast-foodami – to wszystko stanowi element współczesnej kultury i bardzo wiele osób właśnie tak się odżywia. Tymczasem nie jest to zdrowe dla naszego organizmu, gdyż szybkie, gotowe dania – choć smaczne – zawierają często dużo tłuszczu i sztucznych dodatków, i charakteryzują się wysoką zawartością kalorii. Dlaczego należy zwracać uwagę na to, co jemy? Ponieważ dobra dieta nie tylko dostarczy nam witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania dobrej kondycji organizmu, ale także zapewni nam sytość przy spożywaniu mniejszej ilości kalorii.

Chcąc zmniejszyć masę ciała, to właśnie od diety należy zacząć. W zależności od tego, jak dużą mamy nadwagę, należy podjąć odpowiednie środki, które pomogą nam ją stopniowo obniżyć. Niektórym osobom wystarczą niewielkie zmiany, takie jak ograniczenie słodyczy, zamiana słodkiego jogurtu na naturalny, czy wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców. Inne osoby powinny bardziej skupić się na liczeniu kalorii i zacząć wybierać produkty naturalne, jak najmniej przetworzone. Najlepiej jest gotować samemu, gdyż wtedy zawsze będziemy dokładnie wiedzieli, co znajduje się w naszym posiłku. Oczywiście nie każdy ma na to czas, na szczęście aktualnie na rynku znajdziemy wiele firm, oferujących zdrowe, gotowe posiłki z dostawą do domu.

Co jeść, aby schudnąć?

Na pytanie co jeść żeby schudnąć można odpowiedzieć na wiele sposobów. Dieta odchudzająca powinna być opracowana wedle dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a właściwie, obniżenia ilości kalorii o ok. 500 od tej, jaką powinniśmy spożywać przy chęci utrzymania wagi. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne można wyliczyć na darmowych kalkulatorach, dostępnych online lub też skorzystać ze specjalnych wzorów, które także bez problemu znajdziemy w sieci.

Dieta odchudzająca powinna być przede wszystkim zbilansowana. Należy stawiać na produkty o zwiększonej zawartości błonnika, witamin i minerałów, które wspomogą przemianę materii i dostarczą naszemu ciału składników, których potrzebuje, aby mieć odpowiednią ilość energii przy zmniejszonej podaży pożywienia. Białe pieczywo warto zastąpić ciemnym pełnoziarnistym, tak samo najlepiej stawiać na pełnoziarniste makarony, ryż oraz wybierać pełnowartościowe kasze. Do diety można wdrożyć chude mięso i ryby jako źródło białka, owoce i warzywa stanowiące bogactwo witamin i błonnika oraz zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy czy nasiona.

Niezależnie od tego, co dodamy do naszego menu, główną zasadą diety odchudzającej jest utrzymanie deficytu kalorycznego. Chcąc schudnąć, trzeba się ściśle do tego stosować, gdyż obniżenie wartości dziennie spożywanych kalorii jest kluczowe do obniżenia masy ciała.

Jak szybko schudnąć – aktywność fizyczna

Jak szybko schuddnąć - aktywność fizyczna
Jeżeli chcemy przyspieszyć efekty wprowadzenia diety odchudzającej, warto postawić także na systematyczne ćwiczenia jak przykładowo ćwiczenia na brzuch czy poprostu ćwiczenia na pośladki i inne partie ciała. Dieta i trening stanowią dwa podstawowe elementy skutecznego odchudzania, dlatego najlepiej wprowadzić jedno i drugie do swojego tygodniowego planu. Aktywność powinna być przede wszystkim systematyczna, jeżeli więc decydujemy się na 3 treningi w tygodniu, powinniśmy dokładnie rozpisać ich plan oraz czas i miejsce, w którym będziemy ćwiczyć, gdyż tak łatwiej jest trzymać się celu, zamiast szukać wymówek. Najskuteczniejsze w zakresie odchudzanie są treningi interwałowe, polegające na naprzemiennej zmianie tempa ćwiczeń z bardzo intensywnej na umiarkowaną. Jednak każda forma ruchu będzie korzystna, jeżeli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej. Osoby o dużej nadwadze powinny rozpocząć od lekkich treningów, nieobciążających stawów, np. jazdy na rowerze stacjonarnym lub aktywnych spacerów.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy treningi cardio, siłowe, crossfit czy jakąś lżejszą formę ruchu, jeżeli będziemy trzymać się systematycznego planu i stopniowo zwiększać poziom trudności ćwiczeń, wpłynie to korzystnie na nasz metabolizm, wydolność oddechową oraz kondycję fizyczną i sprawi, że waga będzie malała w znacznie szybszym tempie.

Diety odchudzające, pozwalające schudnąć na stałe

Decydując się na zrzucenie zbędnych kilogramów, najlepiej zacząć właśnie od ustalenia odpowiedniej diety. Zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy krok do zmiany trybu życia i osiągnięcia wymarzonego celu. Produkty pełne wartości odżywczych nie tylko pomogą nam uzyskać odpowiednią masę ciała, ale także wpłyną na wygląd naszej skóry, paznokci i włosów, pomogą też przywrócić nam witalność i energię. Należy jednak pamiętać o głównej zasadzie, czyli o tym, że niezależnie jaką dietę wybierzemy, musi być ona oparta na deficycie kalorycznym.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta odchudzająca? Przede wszystkim powinna być zbilansowana. To znaczy, że muszą znaleźć się w niej odpowiednie proporcje białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Wiele diet redukcyjnych stawia na zmniejszanie ilości spożywanych węglowodanów na rzecz białka i zdrowych tłuszczów, gdyż to zapewnia najskuteczniejsze efekty. Warto również postawić na regularność posiłków, czyli spożywać 4-5 posiłków dziennie, a w mniejszych ilościach, zamiast stawiać na jeden główny posiłek, objadając się nim.

Czy, aby schudnąć, warto stosować głodówkę? Nie jest to dobra metoda na redukcję masy ciała, przede wszystkim dlatego, że ciało nie otrzyma odpowiedniego paliwa do działania, a będąc głodni, nie będziemy mogli się na niczym skupić. Poza tym całkowita rezygnacja z jedzenia wcale nie sprawi, że schudniemy szybciej, a jedynie spowolni metabolizm, co może mieć przykre skutki, gdyż po powrocie do normalnego jedzenia tkanka tłuszczowa może odkładać się szybciej, istnieje także ryzyko zaparć i problemów z trawieniem. Jedzenie mniejszych ilości, ale częściej i spożywanie zbilansowanych posiłków to najlepsza metoda na szybkie schudniecie. Czy trzeba całkowicie zrezygnować ze spożywczych przyjemności? Nie zawsze, wszystko zależy bowiem od tego, ile i w jakim tempie trzeba schudnąć. Niektórzy dietetycy odradzają tzw. cheat meal, inni twierdzą, że jest to bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli nam zaspokoić chęć na mniej zdrową przekąskę, a jednocześnie w dalszym ciągu trzymać się diety. Czym jest cheat meal? Jest to posiłek, stanowiący odstępstwo od codziennej diety. Może to być batonik, porcja frytek lub gazowany napój. Celem jego spożycia jest ułatwienie psychicznego przetrwania „rygoru” diety. Na cheat meal możemy sobie jednak pozwolić nie częściej niż raz w tygodniu. Co więcej, osoby o słabej woli powinny zrezygnować z tego elementu, ponieważ spożycie jednego niezdrowego posiłku, może zacząć kusić powrotem do starych przyzwyczajeń.

Dieta Dukana jest jedną z najpopularniejszych wśród osób, które chcą szybko schudnąć. Jest to sposób żywienia, który należy przeprowadzać bardzo dokładnie i wiąże się z wieloma restrykcjami, jednak pomaga zrzucić spore ilości tłuszczyku już w ciągu pierwszych 10-14 dni.

Dieta Dukana podzielona jest na kilka faz. W tej najbardziej restrykcyjnej polega ona głównie na spożywaniu źródeł białka, czyli chudego mięsa, chudego nabiału, jajek, owoców morza. Wszystko to najlepiej poddane gotowaniu na parze lub grillowaniu. Należy również postawić na dużą podaż płynów. Choć dieta Dukana pozwala szybko schudnąć, ze względu na praktycznie całkowite wyeliminowanie węglowodanów, nie jest to dieta dobra do długotrwałego stosowania.

Dieta Kopenhaska to dieta odchudzająca, również skupiająca się na spożywaniu większych ilości białka (chudego mięsa, nabiału), ale pozwala również na spożywanie niewielkich ilości warzyw i owoców, choć węglowodany również są znacznie ograniczone. Co ciekawe dieta kopenhaska jest nieco mniej restrykcyjna niż dieta Dukana, jednak w dalszym ciągu należy przeprowadzać ją z dużą ostrożnością. Zarówno dietę kopenhaską, jak i Dukana warto wesprzeć suplementacją witaminową, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych.

Wiele osób, które chcą schudnąć, decydują się na dietę kapuścianą. Jej podstawę stanowi zupa kapuściana, choć spożywać można też niewielkie ilości ryżu, warzyw na parze i owoców. W późniejszym etapie do diety wdrożyć można także mięso drobiowe lub wołowe dla uzupełnienia białka i tłuszczów. Choć kapusta stanowi bogactwo witamin, dieta kapuściana nie jest sposobem żywienia polecanym na dłuższy czas.

Choć diet i metod szybkiego odchudzania jest bardzo dużo, warto pamiętać o tym, że nadmierna utrata wagi w krótkim czasie nie jest zdrowa. Optymalnie powinno chudnąć się ok. 1-1,5 kg w ciągu tygodnia i takie tempo warto utrzymać, jeżeli zależy nam na uniknięciu efektu jojo.

Jakie treningi odchudzające są najlepsze?

Treningi odchudzające
Chcąc przyspieszyć efekty odchudzania, najlepiej rozpocząć także aktywny tryb życia, który nie tylko wpłynie na naszą kondycję, ale również poprawi metabolizm i przyspieszy procesy spalania tłuszczów. Najskuteczniejsze w procesie redukcji są treningi cardio, a dokładniej trening interwałowy czyli naprzemienna zmiana tempa ćwiczeń. Już 20-30 minut takiego treningu 3 razy w tygodniu pomoże nam szybciej zrzucić zbędne kilogramy i dłużej cieszyć się smukłą sylwetką.

W odchudzaniu sprawdzają się także treningi ogólnorozwojowe, takie jak crossfit, choć są to wariacje już dla nieco bardziej zaawansowanych w sporcie osób. Ważne jest, aby ćwiczyć systematycznie, a niezależnie od tego, jaką formę ruchu wybierzemy, z pewnością nam ona nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w szybszym schudnięciu.

Jak szybko schudnąć 5 kg?

Wiele osób zbyt późno zabiera się za odchudzanie i nagle zadaje sobie pytanie, jak schudnąć 5 kg w tydzień. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdrowe, bezpieczne odchudzanie powinno przebiegać do 1,5 kg w ciągu tygodnia. Jeżeli więc szykuje się jakaś ważna randka lub spotkanie, warto pomyśleć o rozpoczęciu diety z odpowiednim wyprzedzeniem. Odchudzanie to proces, który nie przebiega błyskawicznie, a więc metody na bezpieczne schudniecie 5 kg w tydzień, które znajdziemy w sieci, nie są czymś, na co warto się nastawiać. Jeżeli nawet uda nam się zrzucić 5 kg w ciągu tygodnia, bezie to w większości woda, a stara waga wróci, jak tylko zaczniemy normalnie się odżywiać.

Pamiętajmy, że odchudzanie przede wszystkim powinno być zdrowe, dlatego nie warto katować się bardzo restrykcyjnymi dietami, które mogą w dużym stopniu obciążyć nasz organizm.

Najczęstsze błędy popełniane podczas odchudzania

Osoby odchudzające się popełniają szereg błędów, które prowadzą do efektu jojo, przetrenowania lub uczucia ciągłego głodu, co z kolei przedkłada się zazwyczaj na zaprzestanie diety po kilku dniach.

Jednym z najczęstszych błędów jest rzucanie się od samego początku na głęboką wodę. Jeżeli nigdy nie prowadziliśmy diety i nie uprawialiśmy aktywności fizycznej, rozpoczynanie od bardzo restrykcyjnego jadłospisu, połączonego z morderczymi treningami może mieć dla nas fatalne skutki. Jeżeli nie wiemy, jak prawidłowo się odchudzać, warto poprosić o pomoc dietetyka lub trenera personalnego, którzy dobiorą odpowiednią dietę i treningi, dostosowane do indywidualnego organizmu oraz poziomu zaawansowania.

Drugi błąd to zbyt spontaniczne działanie. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy i wytrwać w swoim postanowieniu, warto przygotować dokładny plan. Najlepiej określić od początku, ile chcemy schudnąć oraz w jakim czasie (realnie) i rozpocząć modelowanie sylwetki stopniowo, jednak wytrwale. Robienie wymówek już na początku to bardzo zły znak, który może świadczyć o tym, że cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

W początkowym etapie możemy po prostu ograniczyć słodycze i alkohol. Będzie to już spora ilość dziennie spożywanych kalorii mniej, a więc na pewno zauważymy efekty. Następnie warto postawić na systematyczne treningi, ale musimy pamiętać o tym, aby nie były one od początku zbyt wyczerpujące. Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyliśmy regularnie, warto rozpocząć od jazdy na rowerze lub rowerku stacjonarnym czy szybkich spacerów. Można też skorzystać z porad trenerów personalnych, którzy rozpiszą dla nas treningi dla początkujących. Wraz ze wzrostem kondycji i poziomu zaawansowania, warto przechodzić do bardziej wymagających ćwiczeń, które w wyższym stopniu napędzą metabolizm.

Kolejnym błędem podczas odchudzania, jaki warto wyszczególnić, jest cheat meal. Wcześniej opisaliśmy go jako element, który może pomóc niektórym osobom psychicznie poradzić sobie z rygorem diety. U niektórych jednak będzie on katalizatorem do zaprzestania diety i powrotu do starych nawyków, dlatego na cheat meal warto decydować się tylko wtedy, gdy naprawdę mamy silną wolę.

Jak szybko schudnąć – podsumowanie

Jak szybko schudnąć - podsumowanie
Chcąc zrzucić nadmierne kilogramy na stałe, należy podejść do tematu odchudzania rozważnie. Nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę i stosować bardzo restrykcyjne diety. Odpowiedni sposób żywienia stanowi 70% sukcesu, jednak jadłospis powinien być dobrze rozpisany, a kalorie policzone. Dieta odchudzająca powinna być zbilansowana, oparta na odpowiedniej podaży białka, węglowodanów i tłuszczów oraz składników odżywczych.

Drugim bardzo ważnym elementem jest aktywność fizyczna, która powinna być systematyczna i dostosowana do indywidualnego poziomu zaawansowania. W razie potrzeby można postawić także na odpowiednią suplementację.

Połączenie diety, aktywności fizycznej oraz suplementacji może zapewnić nam wyjątkowe efekty i pozwoli szybko schudnąć. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie to złożony proces, a szybkie odchudzanie oznacza ok. 1,5- 2 kg w ciągu tygodnia, a nie 5-10 kg w tydzień. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcemy nie tylko wysmuklić sylwetkę, ale i zachować zdrowie.

Więcej szczegółów w tym obszerna analiza została opublikowana pod adresem https://poznajmyopinie.pl/jak-szybko-schudnac-5-10kg-w-tydzien/ pod którym udostępnione zostały skuteczne sposoby na odchudzanie z których każdy z nas może skorzystać w każdej chwili nawet bez wychodzenia z domu.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *