Fitatu – Opinie aplikacji do liczenia kalorii.

Liczenie kalorii w dzisiejszych czasach jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze dekadę temu. A wszystko dzięki dostępności aplikacji na telefon Fitatu, która praktycznie wszystko zrobi za nas. Chcesz poznać kaloryczność danego produktu? Układasz dietę na masę lub redukcję? Potrzebujesz porad dietetycznych? Już teraz możesz zainstalować na swoim telefonie aplikację Fitatu, która błyskawicznie obliczy wszystko za Ciebie! Dzięki niej każda osoba, której zależy na stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety, będzie mogła przygotować swoje posiłki w dużo szybszy i prostszy sposób. Już nie musisz podliczać kaloryczności produktów jeden pod drugim w słupkach lub dodawać wszystkiego na kalkulatorze. Instalując aplikację, która dokona wszelkich obliczeń za Ciebie, oszczędzasz czas, a przy okazji łatwiej będzie Ci wytrwać w nowych postanowieniach.

Czym jest aplikacja Fitatu? W jaki sposób pomaga osobom, chcącym stosować konkretną dietę? Jak jej używać? W tym artykule przedstawimy recenzję aplikacji, odpowiadając na najczęstsze pytania osób, które zainteresowane są jej stosowaniem. Omówimy również instrukcję obsługi, aby każdemu łatwiej było z niej skorzystać.

Fitatu – co to jest?

Fitatu opinieFitatu to a aplikacja, służąca do pomocy w kontrolowaniu spożywanych kalorii. Wystarczy wpisać w nią wszystkie produkty, które zjadamy w ciągu dnia, a obliczy ona nie tylko ilość kalorii, jaką dostarczyliśmy, ale także ilość zawartych w pożywieniu makroskładników. Jest to aplikacja, która może pomóc w realizacji celów sylwetkowych. Przyda się z pewnością zarówno osobom, które chcą zmniejszyć masę ciała, jak i sportowcom, którym zależy na lepszym rozbudowaniu masy mięśniowej.

Liczenie kalorii to dla wielu osób element, zniechęcający do prowadzenia diety. Podsumowanie każdej drobnostki, którą zjadamy w ciągu dnia, może być trudne i zabiera sporo czasu. Właśnie po to stworzona została aplikacja Fitatu. Ma ona na celu ułatwić liczenie kalorii tym, którzy nie mają czasu robić tego samodzielnie lub też nie chcą bawić się w dodawanie każdego produktu spożywczego do siebie. Co więcej, aplikacja pokaże nam, ile spożyliśmy białka, węglowodanów czy tłuszczów, co również jest istotne w większości diet. Dodatkowym komfortem jest to, że aplikację możemy zainstalować na telefonie, który zawsze mamy pod ręką, co umożliwia nam podliczenie kalorii niezależnie od tego, czy spożywamy posiłki w domu, czy w restauracji.

Alternatywa Fitatu

Ciekawą alternatywą dla Fitatu może być aplikacja z ćwiczeniami MissFit (dla kobiet) w której zawarte zostały najlepsze ćwiczenia dla początkujących jak i profesjonalistów. Aplikację można pobrać na Androida pod adresem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.missfit

Jak działa Fitatu? Instrukcja obsługi

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia korzystania z Fitatu, jest oczywiście zainstalowanie aplikacji na telefonie. Kiedy już to zrobimy, musimy założyć swoje konto. Jak to zrobić? Po otworzeniu aplikacji na telefonie wyświetli nam się okienko (rys. nr 1). Możemy zarejestrować się za pomocą przycisku „załóż konto” lub też zalogować z Facebookiem, czy też poprzez adres e-mail. Logowanie przez Facebook jest tym bardziej komfortowe, że wszystkie nasze dane będą na bieżąco rejestrowane w aplikacji.

Kiedy już utworzymy konto i się zalogujemy, musimy wyznaczyć cel (rys.2). W tym punkcie należy wypełnić nasze założenia, czyli:

  • masa ciała – wpisujemy masę obecną oraz docelową;
  • aktywność w ciągu dnia;
  • aktywność treningowa;
  • cele dzienne – zapotrzebowanie energetyczne (fot. 3), czyli ile kalorii oraz makroskładników dziennie powinniśmy spożywać (jeżeli nie znamy naszego dziennego zapotrzebowania, aplikacja obliczy je sama, wystarczy odznaczyć opcję „chcę samodzielnie wpisać dzienny limit kalorii i wartości odżywczych”;
  • tempo zmiany masy ciała w skali tygodnia – czyli jak szybko chcemy schudnąć lub przybrać na masie;
  • w tym okienku na koniec możemy jeszcze zaznaczyć, aby w dni treningowe aplikacja zwiększała zapotrzebowanie kaloryczne o kalorie spalone na treningu.

Kolejny etap za nami, przechodzimy do kolejnego, którym jest ustalanie jadłospisu.

Fitatu – tworzenie jadłospisu

Na samym początku należy wybrać odpowiedni układ posiłków, czyli ilość posiłków, jaką mamy zamiar zjadać każdego dnia. Możemy wybrać:

  • śniadanie;
  • II śniadanie;
  • lunch;
  • obiad;
  • przekąskę;
  • kolację.

Fitatu jadłospisUtworzenie menu w aplikacji nikomu nie powinno sprawić problemu. Po zamknięciu zakładki menu po lewej stronie możemy wpisywać spożywane produkty. Wygląda to mniej więcej tak:

  • Krok 1 – u góry wybieramy dzień tygodnia, którego jadłospis ma dotyczyć (rys. 4).
  • Krok 2 – wybieramy posiłek, np. śniadanie i klikamy w „+”, aby dodać produkty.
  • Krok 3 – wpisujemy nazwę produktu, np. jajko, ser żółty, szynka itd. (rys. 5).
  • Krok 4 – wybieramy, ile danego produktu mamy zamiar zjeść (gramy, sztuki) (rys, 6,7). Klikając poniżej w „wartości odżywcze”, możemy sprawdzić, ile poszczególnych składników ma dany produkt.
  • Krok 5 – jeżeli jakiegoś produktu nie znajdziemy, możemy dodać go ręcznie. Wystarczy kliknąć przycisk „+” i pojawi nam się opcja „dodaj produkt lub potrawę” (rys.8). Gdy dodajemy pojedynczy produkt, możemy potem uzupełnić jego markę i poszczególne makroskładniki (rys.9). Jeśli dodajemy potrawę, wpisujemy jej nazwę (rys.10), a następnie, jakich składników użyjemy do jej przygotowania (rys.11). Dodane produkty i potrawy zostaną zapisane w bazie danych, a więc następnym razem już łatwiej będzie je dodać.
  • Krok 6 – uzupełniając cały jadłospis, widzimy, ile kalorii ma dany posiłek. Po stworzeniu dziennego menu, na dole pojawi nam się całkowita ilość kalorii.

Jak widać, samo działanie aplikacji Fitatu nie powinno być skomplikowane. Być może na początku wydaje się, że wymaga dużego zaangażowania i stworzenie jadłospisu zajmuje sporo czasu, jednak gdy już opanujemy całą aplikację, wystarczy nam kilka minut do przygotowania dziennego menu i obliczenia jego kaloryczności.

Fitatu – Skaner produktów

Fitatu ma też bardzo ciekawą funkcję, jaką jest skaner produktów. Można go uruchomić za pomocą kodu kreskowego, jak widać na rysunku (fot.12). Wystarczy wtedy skierować aparat telefonu na kod kreskowy produktu, i jeżeli jest on w bazie aplikacji, wyliczy nam ona ilość makroskładników w nim zawartych.

Dodatkowe funkcje aplikacji Fitatu

Fitatu to aplikacja, która oferuje nam znacznie więcej, niż dodawanie produktów i tworzenie jadłospisu. Oczywiście jest to jej najważniejsza funkcja i warto ją dobrze opanować, jednak kiedy już to zrobimy, możemy korzystać z aplikacji w innych celach.

Co jeszcze oferuje nam Fitatu w darmowej wersji? Zobaczmy:

  • dzienne podsumowanie – pisaliśmy o tym już we wcześniejszym akapicie. Po rozwinięciu głównego menu wystarczy kliknąć w „podsumowanie” i będziemy mogli zobaczyć wszystkie mikro i makroelementy, jakie spożyliśmy w ciągu dnia, tygodnia lub całego miesiąca. Mamy wgląd do informacji, takich jak: spożycie białka, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i minerałów. Możemy zobaczyć nasze dzienne zapotrzebowanie oraz to, czy dana dieta pozwoliła na jego pokrycie;
  • pomiary ciała – w tej funkcji na bieżąco możemy wpisywać nasze pomiary w zakresie tygodnia czy miesiąca, dzięki czemu łatwiejsze będzie sprawdzenie efektów naszych starań. W pomiarach wpisać możemy różne obwody ciała, np. talii i bioder;
  • prognozy – klikając w zakładkę „cele”, możemy sprawdzić tempo zmiany masy ciała w okresie tygodnia, a także zobaczyć prognozę, czyli kiedy mniej więcej uda nam się ustalony cel zrealizować;
  • możliwość łączenia z innymi aplikacjami – Fitatu możemy połączyć między innymi z: Endomondo, Runtastic, FitBit, czy GoogleFit.

Czy aplikacja Fitatu dobrze liczy zapotrzebowanie kaloryczne?

Większość osób, decydując się na zainstalowanie Fitatu, zapewne chce zaufać aplikacji i
będzie polegało na dobrym obliczeniu przez nią indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Co więcej, Fitatu pozwala nie tylko na dokładne wyliczenie tego, ile kalorii dziennie powinniśmy przyjmować, ale również umożliwia określenie ilości makroskładników w danym produkcie.

Niektóre osoby twierdzą, iż samodzielne określanie tych wartości jest dokładniejsze, niż to, co wylicza aplikacja, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod lupę zawartość makroskładników. Dotyczy to szczególnie podaży białka, która u osób ćwiczących powinna być większa. Przed poproszeniem aplikacji o wyliczenie dziennej podaży kalorii i składników odżywczych, należy więc pamiętać, aby zaznaczyć opcję uwzględniania ilości kalorii według aktywności treningowej, gdyż w przeciwnym razie program wyliczy indywidualne zapotrzebowania dla ciała w stanie spoczynku.

Czy aplikacja Fitatu jest darmowa?

W podstawowej wersji aplikacja Fitatu jest darmowa. Oczywiście można zakupić także wersję premium, warto jednak zaznaczyć, iż darmowe Fitatu zawiera sporo funkcji, co powinno wystarczyć większości osób w zrealizowaniu ich celu.

Jeżeli chcemy skorzystać z wersji premium, kosztuje ona 6,99 zł w subskrypcji miesięcznej lub 55,99 zł za cały rok z góry. Wersję premium można przetestować za darmo przez 7 dni.

Co daje nam Fitatu Premium?

Fitatu premiumW wersji premium aplikacji otrzymujemy kilka dodatkowych funkcji, takich jak:

  • ustawienie godzin posiłków – nie ma tego w wersji podstawowej, funkcja ta umożliwia ustalenie przypomnień, że czas na posiłek, jest to dobra opcja dla zapracowanych i zapominalskich;
  • brak reklam – jeżeli kogoś denerwują reklamy, w wersji premium nie musi się nimi przejmować;
  • eksport danych – przez aplikacje takie jak: gmail, WhatsApp, a nawet SMS;
  • indywidualne cele dzienne – opcja, pozwalająca na ustalenie różnych wartości makroskładników na każdy dzień tygodnia;
  • dodatkowe opcje: raporty o produktach spożywczych, podsumowania dowolnego okresu spożytych kalorii, indywidualne designy aplikacji;
  • monitorowanie spożywania wody – jest to lepsza z funkcji Fitatu Premium, gdyż pozwala zadbać o prawidłowe nawodnienie;
  • wersja na komputer – jeżeli ktoś chce mieć Fitatu także na komputerze, może skorzystać z niej, wykupując Premium.

Czy wersja premium się opłaca? Nie jest ona z pewnością zbyt droga i osoby, które chcą korzystać z pełni dóbr aplikacji, mogą ją wykupić. Jeżeli jednak zależy nam jedynie na podsumowaniu wartości kalorycznej każdego dnia i obliczeniu makroskładników, wersja podstawowa powinna w zupełności wystarczyć.

Odchudzanie z Fitatu – czy warto?

Odchudzanie z aplikacją Fitatu może być prostsze, jednak zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób program pomoże nam w zrzucaniu wagi, musimy zająć się samym pojęciem odchudzania. Wiele osób poszukuje skutecznych środków, których zadaniem byłoby zapewnienie błyskawicznego schudnięcia, najlepiej bez żadnego starania. Tymczasem tak się nie da, nie ma złotego środka, który pozbawi nas kilogramów w kilka dni, a wszystkie diety, które to obiecują, opierają się na takich niedoborach, że efekt jojo jest praktycznie gwarantowany.

Zdrowe odchudzanie powinno być przeprowadzane „z głową” i to właśnie w tej bezpiecznej redukcji ma nam pomóc aplikacja Fitatu. Jest to urządzenie, które nie schudnie za nas, ono nawet nie stworzy dla nas diety, a jedynie pomoże ją ułożyć w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że aplikacja nie jest złotym środkiem, a jedynie narzędziem pomocniczym, dzięki któremu być może cały proces odchudzania będzie prostszy.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 31.03.2024

Fitatu pozwoli nam łatwiej zapanować nad tym, co jemy. Najpierw musimy oczywiście odpowiednio ustawić aplikację, czyli wpisać cel, jaki chcemy osiągnąć. Niektóre osoby po prostu chcą schudnąć, bez zwiększania poziomu aktywności fizycznej, innym zależy na redukcji tłuszczu, aby uwydatnić mięśnie. W przypadku tych drugich, podczas obliczania podaży kalorycznej należy zaznaczyć opcję, aby aplikacja wzięła pod uwagę także aktywność treningową.

Dzięki dobrze rozbudowanej bazie danych aplikacji łatwe jest także ustalanie jadłospisu, ponieważ znaczna większość produktów, które spożywamy, już się tam znajduje. W przypadku, gdy danego produktu na liście nie znajdziemy, zawsze możemy go wpisać ręcznie, a następnie zostanie on do bazy dopisany. Ciekawa jest także możliwość skanowania kodu kreskowego, za pomocą aparatu w telefonie, co jeszcze bardziej usprawni cały proces.

Fitatu to narzędzie, z którym dużo łatwiej jest rozplanować dietę oraz kontrolować to, co jemy. Należy jednak pamiętać, że trzymanie się tej diety oraz odpowiedniej kaloryczności zależy od nas, i w tym nikt nam nie pomoże. Oczywiście można zasięgnąć porady dietetyka, który rozplanuje dietę na początku lub podpowie, jakie produkty wdrożyć do menu. Fitatu jako urządzenie, wspomagające proces odchudzania, może sprawdzić się bardzo dobrze, jeżeli tylko my sami wykażemy się zaangażowaniem w dietę.

Czy Fitatu może zastąpić dietetyka?

Niektóre osoby sięgają po aplikację Fitatu w nadziei, że będzie to taki ich „darmowy elektroniczny dietetyk”. Niestety nie tak to działa. Chcąc schudnąć, musimy zacząć przede wszystkim od siebie, najlepiej tworząc odpowiedni plan zarówno w zakresie spożywanych posiłków, jak i ćwiczeń fizycznych, które również stanowią bardzo ważny element całego procesu odchudzania. Warto wspomnieć, że aplikacja wciąż jest aktualizowana i w przyszłości mogą pojawić się w niej nowe funkcje, np. możliwość wprowadzenia planu treningowego, co dokładniej pozwoli określić ilość spożywanych kalorii oraz wpłynie na lepszą kontrolę postępów.

Aplikacja Fitatu – opinia

Aplikacja Fitatu wygląda na ciekawą opcję w zakresie pomocy kontrolowania spożywanych kalorii. Jej funkcje z pewnością przyciągną osoby, które chcą zmniejszyć masę ciała, jak również tych, którym zależy na wzroście masy mięśniowej. Jej niebywałym atutem jest to, że oprócz kalorii, oblicza także ilość makroskładników, których rozłożenie jest bardzo ważne w diecie zbilansowanej.

Zaletą narzędzia jest prosta obsługa. Rozbudowana baza danych zawiera większość dostępnych w sklepach produktów, a gdy jakiegoś nie ma, dodanie go do bazy danych zajmuje zaledwie chwilę. Wygodna opcja skanowania kodu kreskowego pozwala na jeszcze łatwiejsze korzystanie z aplikacji i szybsze ustalenie jadłospisu.

Według nas Fitatu to bardzo ciekawe narzędzie, które w wersji darmowej oferuje sporo funkcji, ułatwiających prowadzenie diety. Program pomaga ustalić zapotrzebowanie kaloryczne, ma również opcje, które pozwalają na monitorowanie tego, jak dobrze trzymaliśmy się jadłospisu oraz, czy menu pozwoliło nam na pokrycie całego naszego zapotrzebowania w kalorie i składniki odżywcze.

Fitatu – Analiza

Fitatu to aplikacja, służąca do pomocy w liczeniu kalorii, która zdobywa coraz większą popularność. Konieczność poszukiwania kaloryczności danego produktu i dodawanie poszczególnych wartości w słupku, dla wielu osób stanowiła element zniechęcający do kontrolowania diety. Dzięki prostemu narzędziu, które możemy zainstalować w telefonie, mamy okazję szybko podliczyć kalorie danej potrawy bez konieczności wyszukiwania odpowiednich kalkulatorów. Wystarczy dobrać odpowiednią opcję z bazy danych, a aplikacja sama obliczy i podsumuje ilość kalorii, jakie spożyliśmy w ciągu dnia.

Fitatu nie jest elektronicznym dietetykiem i nie stanowi złotego środka na odchudzanie. Zadaniem aplikacji jest jedynie pomoc w kontrolowaniu spożywanych kalorii, a to, jak podejdziemy do diety – zależy od nas. Mimo tego jest to program, który warto wypróbować, zwłaszcza jeżeli jesteśmy znużeni ciągłym podliczaniem kalorii i chcemy sobie ten proces ułatwić.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *