Chrom na odchudzanie – jak wybrać i jak dawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła alarmujące statystyki – z otyłością zmaga się ok. 800 milionów osób na świecie, a liczba ta nieustannie rośnie. W Polsce nadwagę ma 60% dorosłej części społeczeństwa. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek dorosłych z tą chorobą niezmiennie rośnie. Prognozy są bardzo ponure, do 2025 roku otyłych będzie blisko 30% Polaków. Niestety otyłość to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim, przyczyna całego szeregu poważnych chorób. Okazuje się, że zaburzenia łaknienia często wynikają z niedoboru chromu, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. W czym można znaleźć ten cenny pierwiastek? Czy warto go suplementować?

Właściwości chromu

Chrom jest niezbędnym do życia mikroelementem, został odkryty już w 1797 roku. Jednak dopiero badania z lat sześćdziesiątych wykazały, jak istotna jest jego rola w procesach zachodzących w organizmie człowieka. Bierze on bowiem aktywny udział w metabolizowaniu tłuszczów, białek i węglowodanów. Jest czynnikiem stabilizującym poziom glukozy we krwi oraz wspomaga funkcjonowanie insuliny, dzięki czemu zwiększa jej skuteczność w rozkładaniu tłuszczów i cukrów. Zachowanie odpowiedniego poziomu tego pierwiastka we krwi, może więc prowadzić do zmniejszenia apetytu i unormowania się poziomu cholesterolu.

Chrom jest składnikiem GFT – czyli czynnika tolerancji glukozy, przez co bezpośrednio bierze udział w kontrolowaniu jej stężenia we krwi. Wraz z insuliną odpowiada za transport glukozy w krwioobiegu i ułatwia jej przyswajanie przez komórki. Prawidłowy poziom chromu, może ustabilizować stężenie insuliny i glukozy we krwi.

Oprócz metabolizmu cukrów, chrom wchodzi w skład licznych enzymów trawiennych. Bierze więc czynny udział, w metabolizmie białek oraz syntezie kwasów tłuszczowych. Obniża tym samym poziom szkodliwego cholesterolu LDL, jednocześnie podnosząc poziom dobrej frakcji cholesterolu HDL – korzystnego dla zdrowia człowieka i koniecznego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki tym właściwościom, zasadniczo zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy – choroby polegającej na odkładaniu się w tętnicach blaszek miażdżycowych (utrudniają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co w zaawansowanej formie, może prowadzić nawet, do całkowitego zamknięcia światła tętnic), mogącej prowadzić do udaru mózgu, zawału serca lub uszkodzenia istotnych organów. Ponadto, działa również wspomagająco w procesie krzepnięcia krwi.

Odpowiedni poziom chromu, ma też znaczenie w procesach antyoksydacyjnych i immunologicznych. Badania dowodzą, że poziom stresu lub urazy fizyczne mogą wpływać na nadmierne wydanie go z organizmu i powodowanie niedoborów tego mikroelementu. W jakich produktach szukać chromu, by uzupełnić jego niedobory?

Chrom w diecie

Bez wątpienia najlepszym źródłem chromu jest pożywienie. Produkty zawierające największą ilość chromu to:

  • podroby – szczególnie wątroba cielęca
  • drożdże
  • gruboziarniste kasze i płatki
  • drób
  • ryby
  • owoce morza – szczególnie małże i ostrygi
  • kiełki pszenicy
  • pełnoziarniste pieczywo
  • brokuły
  • jaja
  • orzechy
  • kakao
  • jabłka
  • gruszki
  • melasa

Dieta musi pełnowartościowa i zbilansowana, by zapotrzebowanie na chrom zostało zaspokojone. Dostępne są również różne suplementy diety, które mogą pomóc w uzupełnieniu jego poziomu. Dla organizmu szkodliwy jest zarówno niedobór jak i nadmiar chromu. Prawidłowa ilość chromu jaka powinna być dostarczana dobowo, w wyniku stosowania zbilansowanej diety, to:

  • 30μg dziennie dla mężczyzn
  • 25μg dziennie dla kobiet
  • do 25μg dziennie dla osób wykazujących wyższe zapotrzebowanie na chrom

Na wchłanianie chromu z układu pokarmowego ma wpływ wiele czynników. Pozytywnie na ten współczynnik może wpływać równoczesne spożywanie witaminy C, szczawianów, niacyny czy aminokwasów. Poziom wchłanialności chromu z przewodu pokarmowego to zaledwie 04,-2,5 proc. By uniknąć niedoboru chromu należy wykluczyć z diety wysoko przetworzoną żywność, która jest uboga w składniki mineralne.

Niedobór chromu może mieć niekorzystne skutki dla organizmu, pośrednio zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i miażdżycę. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi zagrożenie niedoborem tego mikroelementu jest dieta oparta na cukrach prostych, ciąża oraz karmienie piersią, przemęczenie, infekcje i urazy fizyczne.

Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze chromu?

  • skoki poziomu cukru w krwi
  • pogorszenie stanu cery
  • podwyższony poziom cholesterolu
  • zmiany apetytu – napady wilczego głodu
  • wahania wagi
  • wydłużony czas gojenia ran
  • drażliwość

Ze względu na oddziaływanie chromu na insulinę, może pozytywnie wpływać na zaburzenia kognitywne i otępienie. Badania łączą prawidłowe stężenie chromu w krwioobiegu, z poprawą pamięci i kontroli apetytu u osób cierpiących na zaburzenia neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona). Ponadto analizy wykazały, że suplementacja chromu może pomóc w złagodzeniu dobowych wahań nastroju, objawów PMS, depresji atypowej czy zaburzeń afektywnych.

Na niedobory chromu szczególnie mogą być narażone osoby, które:

  • zbyt szybko tracą wagę
  • nadużywają alkoholu
  • cierpią z powodu chorób nerek i układu pokarmowego

Nadmiar chromu może spowodować zaburzenia w obszarze produkcji insuliny, utrudnić przyswajanie żelaza oraz cynku, dlatego suplementowanie chromu należy skonsultować z lekarzem. Chrom może być niesamowitą szansą dla osób które mają stan przed cukrzycowy, gdyż może unormować poziom insuliny, jednak cukrzycy zawsze powinni sprawę konsultować z lekarzem. Suplementacja chromu może sprawić, że potrzebna będzie zmiana dawki insuliny oraz innych leków.

Chrom w odchudzaniu

Przy niedoborze chromu można zauważyć zwiększone łaknienie, szczególnie względem słodkich przekąsek. Tworzy to zaklęte koło, ponieważ spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych prowadzi do nadmiernego wydalania chromu z organizmu. Chrom bierze udział w procesach związanych z podniesieniem wrażliwości komórek na insulinę, co pozwala uregulować poziom cukru we krwi. Przyswajanie chromu utrudniają również związki fosforowe, których jest bardzo dużo w wysokoprzetworzonej żywności tj. cola lub zupki chińskie.

Chrom jest składnikiem wielu preparatów na odchudzanie, pomagających pozbyć się zbędnych kilogramów. Popularność zawdzięcza on swoim właściwościom hamującym łaknienie i przekłada się bezpośrednio na utratę masy ciała. Wzmożony apetyt na słodkie przekąski może być spowodowany niestabilnym poziomie glukozy we krwi.

W procesie odchudzania chrom powstrzymuje napadu wilczego głodu. Stosowanie suplementów diety z tym mikroelementem w leczeniu otyłości, pozytywnie wpływa na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Pomaga zmniejszył łaknienie i unormować dietę.

Dodatkowo chrom bierze czynny udział w redukcji tkanki tłuszczowej. Odchudzanie musi zakładać wzmożoną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę – tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Warto również wesprzeć swój wysiłek suplementami zawierającymi chrom – by jeszcze bardziej pobudzić metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej.

Nie bez powodu chrom stał się ważnym składnikiem suplementów diety przeznaczonych dla osób walczących z nadwagą. Dzięki suplementacji tego mikroelementu poprawimy trawienie i spalanie tłuszczu.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 23.04.2024

Podsumowanie

Chrom może mieć niewątpliwe pozytywny wpływ na organizm. Jest konieczny do metabolizowania węglowodanów i tłuszczów, a jego prawidłowy poziom jest kluczowy do zapobiegania wielu chorobom. Wspomaga trawienie i pomaga utrzymać właściwą masę ciała.

Czy warto wspomagać odchudzanie suplementacją helu? Podstawowymi kwestiami, które pomogą w uzyskaniu idealnej figury, są bezsprzecznie wzmożona aktywność fizyczna oraz zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Jednak dodatkowa suplementacja tego mikroelementu może znacząco wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej, ograniczyć łaknienie, ale też pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie stresu i stanów depresyjnych.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *