Jak się pozbyć cellulitu – Produkty i zabiegi

Cellulit, znany również jako skórka pomarańczowa, jest dużym problemem dla wielu kobiet. To nie jest choroba w prawdziwym tego słowa znaczeniu, a jedynie problem kosmetyczny. Zdjęcia starych mistrzów pokazują, że kobiety również miały skórkę pomarańczową w przeszłości.

Tylko w tamtych czasach kobietom one nie przeszkadzały, w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, w których nieskazitelne ciało jest miarą wszystkiego. To, że u kobiet pojawiają się wgłębienia i dołeczki na udach i pośladkach jest spowodowane po prostu komórkami tłuszczowymi znajdującymi się pod skórą, które są odpowiedzialne za cellulit.

Co to jest cellulit?

W zasadzie cellulit, popularnie nazywany skórką pomarańczową, a przez lekarzy dermopanniculosis deformans, nie jest chorobą, a jedynie uciążliwością estetyczną. Powstaje, gdy tkanka tłuszczowa pod skórą ulega odpowiednim zmianom.

Fakt, że choroba dotyczy prawie wyłącznie kobiet, wynika z hormonów i szczególnej budowy kobiecej tkanki łącznej. Oprócz ud i pośladków, wgłębienia mogą dotyczyć również górnych partii ramion, które swoimi wgłębieniami przypominają skórki dojrzałych pomarańczy.

Jak się pozbyć cellulitu

Nawet bez cudownych lekarstw, możesz zrobić wiele, aby zwalczyć cellulit samodzielnie: Jeśli stosujesz zdrową dietę, unikasz alkoholu i nikotyny oraz uprawiasz wystarczająco dużo ruchu, to już wiele osiągnąłeś. Tutaj dowiesz się, jakie zabiegi kosmetyczne i zabiegi medycyny estetycznej są dla Ciebie dostępne:

Krem antycellulitowy

Istnieje szeroka gama kremów antycellulitowych, żeli i olejków dostępnych w celu redukcji cellulitu. Z ich pomocą tkanka ma zostać napięta, a tym samym dołeczki zredukowane. Jednocześnie powierzchnia skóry staje się delikatniejsza i bardziej miękka. Kremy dostarczają dużo wilgoci, są obficie i dokładnie rozprowadzane na skórze i wmasowywane okrężnymi ruchami.

Dobre kremy dzięki swoim składnikom poprawiają ukrwienie tkanek, a tym samym działają detoksykująco. Pomagają one w walce z pomarańczową skórką, ale wymagają dalszego wsparcia.

Pij wystarczająco dużo

Dostateczne spożycie płynów jest kluczowe dla jędrnej, pięknej i zdrowej skóry. Najważniejszą rzeczą jest to, co pijesz. O ile kawa, soki czy lemoniada sprzyjają powstawaniu cellulitu, o tyle picie wody niegazowanej jest pomocne.

Ponieważ stymuluje przemianę materii, organizm przechowuje mniej wody w tkankach. Równocześnie z organizmu wypłukiwane są produkty przemiany materii i wzmacnia się tkanka łączna. Jeśli zwykła woda smakuje zbyt mdło, dopraw ją imbirem, cytryną, owocami lub ziołami.

Wałek do cellulitu

Istnieją czyste wałki do masażu, ale są one również dostępne w połączeniu z balsamem antycellulitowym. Rolki masujące z wypustkami stymulują ukrwienie tkanek objętych zabiegiem. Jeśli wałek jest połączony z balsamem, to dzięki masażowi wałkiem balsam jest równomiernie rozprowadzany i może lepiej wnikać w tkankę.

Zapewnia to również lepsze krążenie krwi w tkankach. Płyny mogą łatwiej przenikać do tkanki, usuwać produkty odpadowe i toksyny, a jednocześnie zapewnić tworzenie nowego kolagenu.

Sport przeciwko skórce pomarańczowej

Jeśli mięśnie są rozbudowane, komórki tłuszczowe, a tym samym cellulit, mają mniej miejsca. Dla rozwoju mięśni i metabolizmu energetycznego, intensywne sesje treningowe są znacznie bardziej efektywne niż trening umiarkowany. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie treningu wytrzymałościowego i siłowego.

Biegaj, jeździj na rowerze lub pływaj trzy do czterech razy w tygodniu i uzupełniaj to treningiem siłowym specjalnie dla nóg i pośladków. Jeśli Twoje nogi są szczupłe i ujędrnione, dokuczliwy cellulit będzie znacznie mniej widoczny.

Masaże

Podczas gdy powierzchowny masaż ma niewielką skuteczność w walce z cellulitem, masaż tkanki łącznej z głęboko penetrującymi uderzeniami może z pewnością pomóc w walce z pomarańczową skórką. Ważne jest, aby masaże aktywnie stymulowały tkankę łączną.

Fachowy masażysta zna odpowiednie chwyty do tego, co może być dość bolesne i traktuje zarówno mięśnie, jak i końce mięśni obszernie. Dzięki specjalnym masażerom można osiągnąć ten sam efekt i poruszać, stymulować i masować głęboko położone warstwy skóry.

Domowe sposoby na usunięcie cellulit

Jeśli jesteś kobietą dotkniętą cellulitem, często cierpisz z powodu osłabienia tkanki łącznej. Na szczęście istnieją pewne sprawdzone domowe sposoby, które możesz wykorzystać do wzmocnienia tkanki. Jeśli jest bardziej jędrna, typowa skórka pomarańczowa nie będzie tak widoczna. Zmieszaj oliwę z oliwek z fusami z kawy, masuj uda tą mieszanką przez około dziesięć minut, a następnie zmyj ją prysznicem.

Kofeina orzeźwia i odwadnia. Innym domowym sposobem są okłady z cytrusów: wymieszaj obficie swój krem do ciała ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i rozprowadź go na wszystkich problematycznych miejscach. Zawiń wszystko w folię spożywczą i odstaw na co najmniej piętnaście minut. Świeża pietruszka pomaga również w detoksykacji i drenażu. Drobno posiekana i zalana gorącą wodą, herbata z pietruszki jest prawdziwym napojem przeciw cellulitowi.

Dlaczego powstaje cellulit?

Jeśli tkanka łączna nie jest w stanie dłużej utrzymać dużych komórek tłuszczowych w tkance podskórnej, powstają typowe dla cellulitu wgłębienia. U kobiet hormon estrogen powoduje odkładanie się złogów tłuszczu, najlepiej na pośladkach i udach.

Odpowiada również za to, że włókna kolagenowe są znacznie bardziej elastyczne niż u mężczyzn, w końcu kobieca skóra musi również znosić zmiany związane z ciążą. Jeśli do tego dojdą problemy z wagą i przemianą materii, w tym samym czasie w tkankach gromadzi się woda. Powoduje to, że skóra staje się obrzęknięta wodą i tworzy się skórka pomarańczowa.

Zabiegi na cellulit

Jeśli Twój cellulit Ci przeszkadza i chcesz coś z nim zrobić, możesz również wybrać spośród różnych zabiegów na cellulit. W wielu studiach i badaniach renomowani dermatolodzy byli w stanie wykazać, że cały szereg zabiegów ma również odpowiednie działanie przeciwko skórce pomarańczowej.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest bardzo specjalną techniką mającą na celu doprowadzenie do ponownego przemieszczania się płynu, który nagromadził się w tkankach. Jeśli w tkance jest mniej płynu, cellulit jest wyraźnie mniej widoczny. Nagromadzony płyn jest odprowadzany do układu limfatycznego i ostatecznie opuszcza organizm przez nerki i pęcherz moczowy.

Równocześnie napina się tkanka łączna. Dzięki regularnemu drenażowi limfatycznemu wzmacnia się aktywność limfy, zmniejsza się ilość wody w tkankach, a tym samym poprawia się wygląd skórki pomarańczowej.

Liposukcja

Chirurgiczne usunięcie tkanki tłuszczowej nazywane jest liposukcją lub odsysaniem tłuszczu. Może pomóc w walce z cellulitem zwłaszcza wtedy, gdy inne środki i zabiegi trwałyby zbyt długo. Liposukcja może trwale usunąć tkankę tłuszczową z ud, nóg i pośladków.

Dzieje się tak, ponieważ organizm nie jest w stanie odtworzyć komórek tłuszczowych po ich odessaniu. Jednak ten sposób leczenia jest odpowiedni tylko wtedy, gdy nadwaga jest jeszcze umiarkowana i nie jest spowodowana chorobą. W przeciwnym razie w pierwszej kolejności wskazana byłaby redukcja zbędnych kilogramów.

Body wrapping dla skórki pomarańczowej

Body wrapping może również pomóc w walce z cellulitem. Pierwotnie opracowany przeciwko zatrzymywaniu wody i obrzękom, problematyczne obszary są owijane specjalną folią lub folią przylegającą.

Ponieważ owinięte ciało poci się, zatrzymanie wody znika, a obwód ud zostaje zminimalizowany. Decydujące znaczenie ma tutaj prawidłowa technika: folia musi być zawinięta z jednej strony wystarczająco ciasno, aby wywołać efekt sauny, ale z drugiej strony nie może być zawiązana tak mocno, aby utrudnić krążenie krwi.

Kąpiele w soli morskiej

Sól morska otwiera pory, a jednocześnie dostarcza im ważnych składników odżywczych. Dotyczy to zarówno stosowania jej jako peelingu, jak i kąpieli z dodatkiem soli morskiej. Kąpiele w soli morskiej są więc dobrym środkiem na cellulit. Jeśli podczas kąpieli w soli morskiej pory zostaną otwarte, zgromadzone w nich toksyny mogą zostać rozpuszczone i wypłukane.

Jeśli w tym samym czasie do kąpieli w soli morskiej dodamy olejki eteryczne, na przykład cyprysowy, to efekt ten jeszcze bardziej wzmocnimy. Stosowana raz lub dwa razy w tygodniu kąpiel z dodatkiem soli morskiej nie tylko pomaga się zrelaksować, ale także napina skórę w problematycznych miejscach.

Masaże szczotką

Podobnie jak w przypadku peelingu, masaż szczotką stymuluje krążenie krwi i podział komórek w górnych warstwach skóry. Pomaga to – podobnie jak opisany już wyżej drenaż limfatyczny – w walce z cellulitem. Poprzez masaż szczotką stymulujesz układ limfatyczny i pomagasz mu usunąć płyn, który nagromadził się w tkankach.

Jednocześnie z tkanki usuwane są wszelkie toksyny i produkty odpadowe. Pozytywny efekt można zauważyć już po chwili, ale jeśli chcesz, aby sukces był trwały, powinieneś szczotkować swoje problematyczne miejsca codziennie.

Czarne mydło

Czarne mydło to naturalny produkt wytwarzany z masła shea, olejów, popiołu lub węgla aktywnego. Pochodzące z Afryki “czarne mydło” jest od wieków używane do oczyszczania organizmu. Ponieważ to od napięcia i zdrowia skóry zależy, jak dobrze widoczny jest cellulit, czarne mydło może również pomóc w jego zwalczaniu.

Podczas gdy przy użyciu zwykłego mydła lub żelu pod prysznic naturalna warstwa ochronna skóry musi się ciągle regenerować, czarne mydło dzięki zawartym w nim składnikom wzmacnia skórę, czyniąc ją bardziej jędrną.

Lipoliza

Lipoliza za pomocą tzw. zastrzyku fat-away jest odpowiednia dla mniejszych złogów tłuszczu w prawie wszystkich obszarach problemowych. Dotyczy to również miejsc, w których cellulit stanowi problem, np. na biodrach lub udach, na pośladkach lub w okolicach brzucha i ramion.

Aby zastrzyk usuwający tłuszcz miał długotrwały efekt, należy go połączyć z napinaniem tkanki łącznej, na przykład za pomocą ultradźwięków. Jednakże, leczenie cellulitu za pomocą Fat Away Injection jest mało pomocne, jeśli nie wspiera się go odpowiednimi ćwiczeniami, zdrową dietą i ogólną redukcją wagi.

Jogging

Jogging jest sportem, który możesz wykorzystać do treningu i wzmocnienia swojej wytrzymałości. Chociaż panuje przekonanie, że jogging sprzyja rozwojowi cellulitu, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Regularny jogging stymuluje metabolizm, zwłaszcza metabolizm tłuszczów.

Jeśli biegasz powoli i wytrwale, intensyfikujesz metabolizm tłuszczów, dzięki czemu zapasy tłuszczu zmniejszają się, a wraz z nimi cellulit. Jeśli powolny jogging przerywany jest krótkimi sprintami, można jednocześnie budować masę mięśniową.

Naprzemienne prysznice

Oczywiście, cellulitu nie da się zmyć wodą, nawet jeśli na przemian polewa się skórę ciepłą i zimną wodą. Niemniej jednak, naprzemienne prysznice pomagają w walce z cellulitem; są one, że tak powiem, małym i jednocześnie prostym trikiem. Pod prysznicem naprzemiennym szybciej obudzą się Twoje dusze.

Jednocześnie zmienne temperatury powodują, że naczynia krwionośne kurczą się, gdy jest zimno i rozszerzają, gdy jest ciepło. Zauważysz, że metabolizm jest stymulowany natychmiast po zabiegu na Twojej skórze. Naprzemienny prysznic stymuluje całą przemianę materii i ułatwia transport produktów przemiany materii z organizmu.

Tabletki przeciw cellulitowi

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niezwykłe, ale tabletki mogą również pomóc w walce z cellulitem. Działają one jednak bardziej pośrednio: ponieważ dostarczają organizmowi ważnych składników odżywczych, napinają napiętą tkankę łączną. Zawierają wysokiej jakości składniki aktywne, do których często zalicza się krzem, a także witaminy i minerały.

Jeśli podaż krzemu jest niewystarczająca, tkanka łączna traci elastyczność i stabilność. Dlatego nawet tabletki mogą pomóc w walce z cellulitem, ponieważ ich aktywne składniki są niezbędne dla kolagenu i elastyny, dwóch materiałów budulcowych tkanki łącznej. Ponieważ cellulit jest wyraźnie mniej widoczny przy mocniejszym kolorycie skóry, pomocne mogą być również tabletki przeciwko skórce pomarańczowej.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 11.04.2024

Interwencja kosmetyczna

Mimo, że za pomocą ćwiczeń i diety można sporo zdziałać w walce z cellulitem, to często nie wystarcza to do jego całkowitego usunięcia. Dlatego też istnieje szereg zabiegów kosmetycznych, które możesz zastosować, aby całkiem skutecznie zwalczyć skórkę pomarańczową:

Terapia falą ssącą: znana również jako terapia endermologiczna, zabieg ten wykorzystuje bardzo specjalną technikę, aby stymulować krążenie krwi, a tym samym przepływ limfy do głębokich warstw skóry. Włókna tkanki łącznej zostają w ten sposób wzmocnione i odbudowane.

Mezoterapia: W tej terapii przeciw cellulitowi substancje aktywne rozpuszczające tłuszcz, jak również witaminy i minerały są wstrzykiwane do środkowej warstwy skóry. Komórki tłuszczowe zostają zniszczone i wydalone przez kanały limfatyczne.

Terapia falami: Zastosowany przetwornik wytwarza fale akustyczne, które są kierowane na pożądane obszary problemowe i powodują, że błony komórkowe stają się na krótką chwilę bardziej przepuszczalne. W tym samym czasie produkowanych jest więcej enzymów, które rozdzielają komórki tłuszczowe i ostatecznie je rozbijają.

U kogo występuje cellulit?

Z reguły cellulit występuje prawie tylko u kobiet. Dzieje się tak dlatego, że ich skóra jest delikatniejsza i jednocześnie bardziej elastyczna niż skóra mężczyzn. W końcu w przypadku ciąży skóra ta również musi znieść znacznie więcej zmian. Hormony żeńskie, zwłaszcza estrogeny, są odpowiedzialne za tę strukturę, a także za to, że w podskórnej tkance tłuszczowej znajduje się znacznie więcej komórek tłuszczowych.

Podczas gdy u mężczyzn ujędrniające włókna kolagenowe w tkance tworzą siatkę, u kobiet włókna te układają się równolegle i są przez to znacznie bardziej elastyczne i miękkie. Dlatego też typowy cellulit rozwija się szybciej u kobiet.

Jakie obszary ciała są narażone na cellulit?

Cellulit dotyka przede wszystkim typowych obszarów problemowych, takich jak brzuch, nogi i pośladki, a w rzadkich przypadkach także górne partie ramion. Tkanka tłuszczowa dobrze gromadzi się w tych obszarach i tworzy poduszkę na czas ciąży, choroby i ogólnie chudych czasów.

Te strefy są jednak tak dobrze wyścielone również dlatego, że znajdują się tu odpowiednie receptory dla hormonów, które zapewniają gromadzenie się tkanki tłuszczowej, a tym samym zapobiegają rozpadowi komórek tłuszczowych. Z drugiej strony, w innych obszarach ciała znajdują się receptory dla hormonów, które powodują szybsze topnienie tkanki tłuszczowej. ‘Dlatego też walka z tłuszczem z typowo kobiecych obszarów problemowych trwa znacznie dłużej.

Ćwiczenia przeciw cellulitowi

Ćwiczenia fizyczne są skutecznym sposobem na redukcję cellulitu: Jeśli mięśnie są ćwiczone, po prostu utrzymują niepożądane wgłębienia i wybrzuszenia na dystans. Tutaj dowiesz się, które ćwiczenia są szczególnie przydatne do treningu brzucha, nóg i pośladków. Ważne jest, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać regularnie.

Squats

Znane wszystkim przysiady, czasami nazywane również przysiadami, są skutecznym ćwiczeniem przeciwko cellulitowi: dają one jędrne uda i jędrne pośladki, a tym samym wspierają napiętą skórę w obszarach problemowych. Upewnij się, że jesteś w pozycji wyprostowanej i rozstaw stopy na szerokość ramion.

Podczas przysiadu kolana powinny pozostawać za wierzchołkami stóp. Tylko pośladki idą do tyłu, tak jakbyś siedział na krześle. Zanim osiągniesz dno, powoli wypchnij się z powrotem do góry. Aby ćwiczenie było skuteczne, potrzebne jest dobre napięcie mięśni, a nie szybkość. Kiedy Twoje uda będą już płonąć, zrób krótką przerwę i powtórz przysiady jeszcze raz.

Wykroki

Wykroki, zwane również lonżami, można wykorzystać do ćwiczeń nóg i pośladków, aby skutecznie zwalczyć cellulit. Aby to zrobić, jedna noga jest umieszczona jeden krok do przodu i zgięta. Następnie kolano nogi tylnej powoli opuszczamy na podłogę.

Zanim jednak dotknie podłogi, kołyszesz ciałem przez kilka sekund, a następnie wracasz do góry. Podczas gdy dla początkujących wystarczą trzy powtórzenia na każdą nogę, zaawansowani mogą ćwiczyć znacznie dłużej. Jeśli chcesz, możesz w tym samym czasie trzymać w rękach ciężarki i używać ich do ćwiczenia mięśni ramion.

Siedzenie pod ścianą

Siadanie przy ścianie to kolejne proste i skuteczne ćwiczenie, które może łatwo zwalczyć cellulit. Zaletą – podobnie jak w przypadku wielu innych ćwiczeń – jest to, że przysiady na ścianie można łatwo włączyć do codziennej rutyny w domu. Wystarczy oprzeć się plecami o ścianę i ułożyć nogi tak daleko przed sobą, aby w kolanie powstał kąt prosty.

Pozostań w tej pozycji przez co najmniej kilka sekund, a jeszcze lepiej pół minuty. Następnie ponownie stań w pozycji wyprostowanej i rozluźnij mięśnie przed powtórzeniem ćwiczenia co najmniej pięć razy. Inną odmianą przysiadów na ścianie są opisane powyżej przysiady tyłem do ściany.

Wykroki boczne

Wykroki boczne wzmacniają mięśnie nóg i są skuteczne w walce z cellulitem. Aby to zrobić, rozstaw nogi szeroko i pochyl górną część ciała na jedną stronę, na przykład w lewo, zginając lewą nogę, podczas gdy prawa pozostaje prosta.

Całe plecy pozostają proste, a tułów pochylamy lekko do przodu. Rozciągniętą postawę utrzymujemy przez co najmniej dziesięć sekund, po czym przychodzi kolej na drugą stronę. Każda strona powinna być rozciągnięta co najmniej dziesięć razy, następnie można zrobić krótką przerwę i powtórzyć wszystko jeszcze raz.

Sprint w miejscu

Dzięki sprintowi możesz się rozgrzać i skuteczniej wykonywać kolejne ćwiczenia przeciwko uciążliwemu cellulitowi. Dotyczy to nawet sprintu w domu, pod warunkiem, że poruszasz się szybko. To sprawi, że Twoje krążenie będzie sprawne, a mięśnie rozgrzane.

Aby mieć pewność, że trenujesz również uda, powinieneś podczas tego krótkiego sprintu w miejscu jednocześnie podciągnąć kolana jak najdalej. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej to ćwiczenie może działać przeciw cellulitowi. Powinieneś sprintować przez co najmniej pół minuty, zrobić krótką przerwę i powtórzyć całość jeszcze dwa razy.

Mostki

Znany mostek pomaga również w walce z cellulitem: wzmacnia w równym stopniu uda, pośladki i plecy. Połóż się na plecach. Trzymaj ręce obok ciała z dłońmi skierowanymi do podłogi. Zegnij nogi i upewnij się, że podeszwy stóp są mocno oparte na podłodze.

Napnij mięśnie pośladków i unieś miednicę. Ciało powinno być całkowicie wyprostowane, a także mocno napięte w środkowej części ciała. Przytrzymaj pozycję przez co najmniej dziesięć sekund, a następnie opuść ciało, upewniając się, że nie dotyka ono podłogi. Następnie powtórz co najmniej dziesięć razy.

Podnoszenie nóg

Klasyczne uniesienie nóg wzmacnia nogi i jednocześnie pośladki, a tym samym działa przeciw cellulitowi w tych partiach ciała. Połóż się płasko na plecach z rękami po bokach. Nogi są wyprostowane.

Napnij brzuch i pośladki i wyciągnij nogi do góry, tak aby dolna część ciała tworzyła prawie kąt prosty. Utrzymaj napięcie i powoli opuść się na podłogę. Trzymaj nogi wyciągnięte i nie opieraj ich całkowicie na podłodze.

Przysiad z kopnięciem bocznym

Jak wiele innych ćwiczeń, również przysiad z wykrokiem bocznym jest odpowiedni do walki z cellulitem. Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Podobnie jak w przypadku przysiadu opisanego powyżej, ugnij kolana, wypnij pośladki do tyłu, a tułów lekko do przodu.

Jednak podczas gdy w zwykłym przysiadzie podchodzisz powoli, teraz poruszaj się szybciej i wykorzystaj impet, aby wykonać boczne kopnięcie stopą. Wróć do przysiadu i powtórz wszystko z drugą nogą. Dziesięć powtórzeń jest idealne na początek, ale później można zrobić więcej.

Zapobieganie cellulitowi

Najlepsza profilaktyka przeciwko cellulitowi zaczyna się jak najwcześniej: Jeśli w problematycznych miejscach nie ma poduszeczek tłuszczowych, nie mogą one powodować powstawania skórki pomarańczowej. Dlatego, oprócz ćwiczeń, pomocne są wszystkie środki, które pobudzają krążenie krwi i napinają skórę. Oprócz wystarczającej ilości ruchu i odpowiedniej ilości płynów, zrównoważona dieta również pomaga zredukować nielubiane dołeczki.

Masaże problematycznych miejsc, szczotkowanie na sucho, naprzemienne prysznice lub sesje w saunie to również środki, które pobudzają krążenie krwi i jednocześnie zapobiegają powstawaniu skórki pomarańczowej. Pomocne jest również noszenie wygodnego obuwia i luźnej odzieży oraz unikanie obcisłych spodni.

Jaka dieta na cellulit?

Właściwa dieta może wspomagać sport i zabiegi na cellulit. Byłoby idealnie, gdybyś mógł unikać pokarmów kwasotwórczych. Należą do nich alkohol, kawa, słodzone napoje, biała mąka, cukier i białko zwierzęce. Ponieważ sól wiąże wodę w tkankach, należy spożywać jej niewiele i unikać pokarmów mocno solonych.

Zdrowa i urozmaicona dieta z dużą ilością warzyw i owoców, sałat i kiełków jest dobrą podstawą do skutecznej walki z pomarańczową skórką. Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub olej słonecznikowy zawierają wiele niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i dlatego są bardziej pożądane niż tłuszcze zwierzęce. Pij wystarczającą ilość wody, co najmniej dwa do trzech litrów dziennie: woda wypłukuje szkodliwe substancje z organizmu.

Najczęściej zadawane pytania

Teraz dowiedziałeś się od nas całkiem sporo o cellulicie. Jeśli jednak chciałbyś uzyskać więcej informacji lub masz pytania, przejrzyj najczęściej zadawane pytania. Może i na twoje pytanie znajdzie się odpowiedź.

Czym są spodnie na cellulit?

Obszary problematyczne dla cellulitu to uda, pośladki i brzuch. Spodnie na cellulit mają pomóc w walce z nielubianą skórką pomarańczową. Spodnie te wyglądają jak legginsy, ale są dodatkowo wyposażone w wypustki po wewnętrznej stronie. Gdy tylko się poruszasz lub ćwiczysz, te wypustki masują tkanki i zapewniają lepsze krążenie krwi.

Oczywiście, takie spodnie nie są jedynym lekarstwem na dołeczki na udach, pośladkach i brzuchu, ale mogą działać wspomagająco i pomóc w bardziej efektywnym uprawianiu sportu.

Czy istnieją domowe sposoby na cellulit?

Wiele z wyżej wymienionych sposobów walki z cellulitem to proste domowe sposoby: dotyczy to zarówno przyjmowania wystarczającej ilości płynów, jak i masażu na sucho przy pomocy szczotki. Istnieje również szereg ziół i składników, które mogą być stosowane w celu skutecznej walki z cellulitem.

Świeża pietruszka, na przykład, pomaga osuszyć i oczyścić organizm. Doprawiaj potrawy dużą ilością świeżo posiekanej pietruszki lub zalej łyżkę stołową pietruszki gorącą wodą i pij jako herbatę.

Dlaczego w czasie ciąży pojawia się cellulit?

Dzieje się tak za sprawą kobiecych hormonów, które w czasie ciąży zarówno przygotowują tkanki brzucha na przyjęcie rosnącego dziecka, jak i rozluźniają miednicę do porodu. Jeśli w tym czasie w komórkach tłuszczowych odłoży się więcej tłuszczu, powiększają się one i są widoczne jako typowe dołeczki.

Jednocześnie w tkankach tych gromadzą się płyny i produkty odpadowe, co powoduje powstawanie skórki pomarańczowej. Sprzyjają temu estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Dotyczy to również sytuacji, gdy poziom estrogenu jest podwyższony przez tabletki antykoncepcyjne.

Czy tabletki powodują cellulit?

Naukowcy wciąż nie są do końca zgodni co do tego, czy przyjmowanie pigułek rzeczywiście sprzyja powstawaniu cellulitu. Jedno jest jednak pewne: jeśli tabletki antykoncepcyjne zawierają dużo estrogenu, mogą sprzyjać powstawaniu skórki pomarańczowej. Żeńskie hormony płciowe rozluźniają tkankę łączną skóry, przez co komórki tłuszczowe stają się widoczne.

Jeśli tabletka jest przyjmowana regularnie, może prowadzić do zwiększenia ilości tłuszczu na udach i pośladkach. Powoduje to okropny efekt skórki pomarańczowej. To samo dotyczy sytuacji, gdy przyjmowanie tabletek powoduje, że w tkance tłuszczowej gromadzi się więcej wody.

Co pomaga w walce z cellulitem?

Niestety, nie wynaleziono jeszcze cudownego leku na cellulit. Mimo, że wiele z wyżej wymienionych zabiegów i opcji działa dobrze, zawsze musisz zainwestować wystarczająco dużo czasu, aby osiągnąć nieskazitelną sylwetkę. Oprócz budowania mięśni i uprawiania sportów wytrzymałościowych, niezbędna jest bogata w witaminy i zróżnicowana dieta z niewielką ilością tłuszczów zwierzęcych.

Masaże szczotką, body wrapping, drenaż limfatyczny zdecydowanie pomagają, ale muszą być stosowane równie regularnie. Powinieneś mieć niezbędną cierpliwość, a przede wszystkim dyscyplinę: Często sukces osiąga się tylko wtedy, gdy konsekwentnie stosuje się wybrane środki przez tygodnie i miesiące.

Czy mężczyźni mogą mieć cellulit?

Ponieważ tkanka łączna mężczyzn ma zasadniczo inną strukturę, cellulit jest u nich rzadko spotykany. Podczas gdy w tkance kobiecej włókna mają tendencję do układania się równolegle, dzięki czemu są bardziej miękkie i rozciągliwe w przypadku ciąży, męska tkanka łączna tworzy strukturę przypominającą siatkę.

Dzięki temu komórkom tłuszczowym trudniej jest dotrzeć do powierzchni i utworzyć tam typowe wgłębienia. Jeśli jednak mężczyzna ma niewielką masę mięśniową, a do tego dochodzi znaczna nadwaga, to u niego również może pojawić się skórka pomarańczowa.

To samo dotyczy sytuacji, gdy poziom estrogenu u mężczyzny jest wyższy niż zwykle przez dłuższy okres czasu. W tym przypadku tkanka łączna może również ulec zmianie w taki sposób, że pojawi się typowy efekt skórki pomarańczowej.

Analiza

Ponieważ cellulit może być spowodowany wysokotłuszczową dietą, zbyt dużą ilością alkoholu i zbyt małą ilością ruchu, pomocna jest zdrowa, zróżnicowana dieta i odpowiednia ilość ruchu. Skórka pomarańczowa występuje nie tylko u pulchnych kobiet: Jeśli szczupła kobieta cierpi na osłabienie tkanki łącznej, nie jest również odporna na nieestetyczne dołeczki.

Ale najważniejsze jest to, żebyś czuła się dobrze w swoim ciele, bez względu na to, jak ono wygląda. W końcu natura chciała, aby kobiece ciało było bardziej krągłe i miękkie, a skóra tak elastyczna, aby bez problemu radziła sobie z ciążą. Dlatego o wiele ważniejsze od idealnego ciała jest pozytywne postrzeganie siebie i dobry obraz ciała. Jeśli potrafisz zaakceptować fakt, że cellulit jest częścią życia, będzie Ci łatwiej. Inne sposoby na usunięcie cellulitu w tym badania można odszukać pod adresem https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-cellulite-pictures-causes-myths-and-treatments w tym pozostałe właściwości i dane. Więcej badań i analiz można odszukać także na https://www.healthline.com/health/cellulite na której opublikowano inne szczegóły na temat cellulitu.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *