Cellulit – Rodzaje cellulitu i jego usuwanie

Nazywany potocznie „pomarańczową skórką”, stanowi zmorę wielu kobiet, które często walczą z nim bezskutecznie przez lata. Mowa oczywiście o cellulicie, który powstaje, gdy pod skórą gromadzi się zbyt dużo wody lub tłuszczu. Choć jest to głównie problem natury estetycznej, który nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to jednak kobiety go nienawidzą, gdyż każda pani chce móc poczuć się piękna, a czasem zaskakiwać kusym wdziankiem, które nie będzie tak szykownie wyglądało, jeżeli na udach pojawi się zwisający cellulit. Na szczęście istnieje wiele ciekawych sposobów na walkę z cellulitem. Zobaczmy, jak się pozbyć cellulitu domowymi sposobami i jakie profesjonalne zabiegi można wykonać, aby poprawić swój wygląd.

Spis treści

Czym jest cellulit?

Cellulit to nieestetyczne zgrubienia, tworzące się w warstwie podskórnej, będące najczęściej wynikiem nagromadzenia się wody lub tłuszczu. Częstą przyczyną powstawania cellulitu są także zaburzenia mikrokrążenia, prowadzące do tego, że toksyny nie są odprowadzane efektywnie, przez co gromadzą się w tkance tłuszczowej. Powoduje to rozrastanie się tkanki tłuszczowej i wywieranie nacisku na otaczającą ją tkankę łączną, a tłuszcz zaczyna zbijać się w grudki.

Cellulit może powstawać w wyniku nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, jednak odpowiedzialne za niego mogą być także zmiany hormonalne, a głównie nadmiar estrogenów. Najczęstsze miejsca występowania cellulitu to:

Nieprawdą jest, że cellulit dotyka tylko kobiet w kwiecie wieku i starszych oraz z nadwagą. Może pojawić się u każdej pani, niezależnie od wagi.

Rodzaje cellulitu

W zależności od rodzaju podłoża, na jakim powstaje cellulit, wyróżniamy jego dwa rodzaje:

  • cellulit wodny (twardy);
  • cellulit tłuszczowy (miękki).

Cellulit wodny – co to jest?

Cellulitem wodnym nazywamy rodzaj lipodystrofii, czyli niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą lub też objaw nadmiernego nagromadzenia się w skórze zapasów zbędnej wody. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska są zaburzenia krążenia limfy oraz krwi w wyniku ograniczenia drożności naczyń, przez co dochodzi do utrudnienia usuwania toksyn z organizmu. Cellulit wodny może pojawić się niezależnie od wieku, jego pierwsze oznaki mogą wystąpić już w okresie dojrzewania i utrzymywać się do końca życia.

Najbardziej widocznymi objawami cellulitu wodnego jest opuchnięta, pofałdowana skóra, czasem przybierająca pomarańczowy odcień. Po ściśnięciu skóry, grudki i fałdki stają się jeszcze bardziej widoczne. Cellulit wodny może powstać nie tylko na udach, ale również na brzuchu, a także na łydkach czy kostkach.

Wśród przyczyn powstawania cellulitu wodnego wyróżniamy:

  • przyjmowanie leków hormonalnych;
  • siedzący ryb życia;
  • nieprawidłową dietę;
  • zaburzenia hormonalne w czasie dorastania i ciąży;
  • nadmiar estrogenów.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Chcąc zredukować cellulit wodny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku zazwyczaj walczymy z nadmiarem wody, a nie tłuszczu. Kluczowym celem powinno więc być usunięcie obrzęków. Na cellulit wodny pomaga odpowiednia pielęgnacja ciała, szczególnie taka, która ma pobudzić krążenie, np. masaż peelingiem. Warto postawić na regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę, które pomogą w sprawniejszym usuwaniu wody z organizmu. Do diety można wdrożyć mieszanki ziół o działaniu moczopędnym, np. ostropest, czarną rzepę czy koper włoski. Nie wolno zapominać o regularnym nawadnianiu, najlepiej przy pomocy niegazowanej wody mineralnej. Można do wody dodać nieco cytryny, która sprzyja detoksykacji organizmu.

Cellulit tłuszczowy – charakterystyka

Cellulit tłuszczowy to ten, z którym najczęściej borykają się osoby, u których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Charakterystyczne dla tego typu są dziurki i nierówności, które są wynikiem gromadzenia się podskórnych komórek tłuszczowych. Najczęściej występuje na brzuchu, ramionach, udach, pośladkach lub piersiach, czyli tam, gdzie u kobiet najbardziej gromadzi się tłuszcz.

Najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu tłuszczowego to:

  • siedzący tryb życia;
  • nieodpowiednia dieta;
  • zbyt mała dawka aktywności fizycznej.

Jak widać, są to przyczyny, które wielokrotnie prowadzą do nadwagi lub otyłości, schorzeń, mających związek z powstawaniem cellulitu.

Za powstawanie cellulitu tłuszczowego odpowiadają lipidy, które otoczone są przez mieszankę toksyn i wody, stymulujących ich wzrost. Nagromadzone lipidy uciskają tkankę limfatyczną i naczynia krwionośne, utrudniając krążenie, co może prowadzić do zaburzeń przemiany materii, słabszej przyswajalności tlenu i wolniejszego usuwania toksyn z organizmu.

Choć cellulit tłuszczowy najczęściej dotyczy osób, walczących z nadmiernymi kilogramami, nie zawsze jest to regułą. Może on wystąpić także u osób, u których waga jest w normie. Dlaczego? Tego dowiemy się z kolejnego akapitu.

Dlaczego cellulit występuje u osób szczupłych?

Zdarza się, że z cellulitem zmagają się też panie, których waga jest prawidłowa. Najczęściej jest to omówiony wcześniej cellulit wodny, wiążący się z lipodystrofią. Chcąc z nim walczyć, należy więc postawić na próby usunięcia nadmiaru wody z organizmu, a więc zmienić styl życia na zdrowszy i pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. To, że osoba jest szczupła, nie zawsze świadczy o prowadzeniu przez nią zdrowego trybu życia. Natomiast nieodpowiednia dieta i zbyt mało ruchu, jak również niektóre przyjmowane leki, jak i zmiany hormonalne, zachodzące w ciele, mogą prowadzić do powstawania cellulitu także u osób z normalną wagą.

Dlaczego cellulit występuje głównie u kobiet?

Kobiety częściej dbają o swój wygląd, niż mężczyźni, a jednak to u nich głównie występuje cellulit. Dlaczego? Odpowiedzialna za to jest gospodarka hormonalna, a przede wszystkim estrogen, który w dużej mierze reguluje rozkład lipoprotein, czyli nośników tłuszczu do kwasów tłuszczowych. Ten sam hormon odpowiada za magazynowanie tych lipoprotein w tkance tłuszczowej.

Tkanka tłuszczowa zbudowana jest z adipocytów, które znajdują się w tkance podskórnej. U mężczyzn adipocyty rozmieszczone są przede wszystkim w górnych częściach ciała, czyli na szyi, ramionach i linii powyżej obszaru krzyżowego pleców. U kobiet dystrybucja adipocytów występuje najczęściej poniżej linii pępka, czyli na brzuchu, udach, pośladkach. Co więcej, u kobiet komórki tłuszczowe i tkanki łącznej rozmieszczone są poziomo, co sprzyja powstawaniu grudek także w obrębie tkanki łącznej. Takie ułożenie komórek wpływa na zbijanie się komórek tłuszczowych, wokół których gromadzi się woda wraz z ubocznymi produktami przemiany materii. Takie zbite grudki uciskają na naczynka i utrudniają usuwanie toksyn z organizmu, jednocześnie powodując narastanie cellulitu. U mężczyzn ułożenie wspomnianych komórek jest skośne, a to sprawia, że grudki nie tworzą się tak łatwo.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie w tym analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 18.09.2024

 

Jak się pozbyć cellulitu? Sposoby

Choć cellulit dotyczy wielu kobiet i bywa irytującym problemem, nie stanowi sytuacji bez wyjścia. Można z nim walczyć różnymi sposobami. Najpopularniejsze z nich to oczywiście zmiana stylu życia, czyli prowadzenie zbilansowanej diety oraz wprowadzenie systematycznej aktywności fizycznej do naszego tygodniowego planu. Ważna jest również pielęgnacja skóry, a dla lepszych efektów można skorzystać ze specjalnych zabiegów u kosmetyczki. Poniżej przedstawimy kilka metod walki z cellulitem.

Ćwiczenia na cellulit

Systematyczna aktywność fizyczna to jeden z nadrzędnych elementów dbania o sylwetkę i własne zdrowie. Jest to również bardzo pomocna opcja w przypadku cellulitu, zarówno wodnego, jak i tłuszczowego. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów skutecznych treningów, zwalczających cellulit.

Zastanawiając się, jakie są najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit, warto zastanowić się nad tym, gdzie występuje „pomarańczowa skórka” i dlaczego powstała.

Treningi cardio

Są to ćwiczenia aerobowe, polegające na wykonywaniu określonych ruchów w jednym tempie przez stosowną ilość czasu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, pływanie, czy też zestaw ćwiczeń, tzw. aerobik a nawet HIIT. Takie ćwiczenia pomagają zrzucić zbędne kilogramy, a jednocześnie poprawiają krążenie i przepływ limfy. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej sprawi, że adipocyty, znajdujące się w okolicy ud i pośladków przestaną być nadmiernie wypełnione tłuszczem.

Trening siłowy

Rozbudowanie tkanki mięśniowej zwiększa napięcie skóry, dzięki czemu cellulit będzie mniej widoczny. Trening siłowy nie tylko wzmacnia całe ciało, ale także pomaga w redukowaniu nadmiernych kilogramów oraz sprawniejszym usuwaniu wody i toksyn z organizmu.

Przeczytaj również:  Reduslim - Opinie i analiza produktu na odchudzanie

Rollowanie

Warto rollować partie dotknięte cellulitem w celu pozbycia się zastojów limfy i poprawienia ukrwienia.

Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną wybierzemy, musimy pamiętać, że dla skutecznego zwalczenia cellulitu musi ona być wykonywana systematycznie. Można postawić też na każdy z trzech wymienionych rodzajów treningów. Warto ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. Aktywność fizyczna pomoże w zredukowaniu zarówno cellulitu tłuszczowego, jak i wodnego.

Dieta na cellulit

Redukcja cellulitu powinna wiązać się także z prowadzeniem odpowiedniej diety. Już wcześniej pisaliśmy o dobrych skutkach nawadniania organizmu w walce z cellulitem, jednak nie jest to jedyna porada żywieniowa. Osoby, u których cellulit związany jest z nadmierną ilością kilogramów, powinny postawić na zbilansowaną dietę redukcyjną, czyli taką, która oparta będzie na deficycie kalorycznym. Oznacza to, że należy przyjmować mniej pożywienia, niż wynosi to nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, wyliczone jako Całkowita Przemiana Materii. Wzór na te obliczenia bez problemu można znaleźć w sieci lub skorzystać z darmowych kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego. Osobom z dużą nadwagą oraz tym, które uważają, że nie poradzą sobie ze stworzeniem dobrej, zbilansowanej diety odchudzającej, zalecamy skorzystanie z pomocy dietetyka.

Poniżej przedstawiamy listę produktów, którą warto wdrożyć do jadłospisu, jeżeli chcemy, aby zwalczanie cellulitu przebiegało szybciej:

  • Zielona herbata – jednym z jej składników jest teobromina, stymulująca uwalnianie zmagazynowanych w organizmie tłuszczów. Napar z zielonej herbaty wpływa na przyspieszenie metabolizmu, pomaga regulować poziom glukozy i sprzyja hamowaniu wchłaniania tłuszczów. Jest to jeden z najlepszych naturalnych suplementów na odchudzanie, który może przyspieszyć także redukcję cellulitu.
  • Produkty pełnoziarniste – zawierają dużo błonnika, wspomagającego metabolizm i oczyszczanie organizmu, pomagają w walce z toksynami, odpowiedzialnymi za pogłębienie cellulitu.
  • Brokuły – posiadają w swoim składzie kwas liponowy, zapobiegający procesom twardnienia w skórze kolagenu, który w takiej postaci również może być odpowiedzialny za cellulit.
  • Buraki – zawierają stymulujący krążenie likopen, zmniejszający zatrzymywanie wody w komórkach ciała.
  • Jajka – żółtka jaj zawierają wiele witamin i minerałów, sprzyjających detoksykacji organizmu. W jajkach znajdziemy także lecytynę, która pomaga w odbudowie ścianek komórek skóry.
  • Banany – rzadko zaleca się je w dietach odchudzających ze względu na dość wysoką kaloryczność, jednak banany zawierają potas, wpływający na poprawę krążenia krwi, dzięki czemu mogą sprzyjać zapobieganiu tworzenia się cellulitu.
  • Kurkuma – pobudza krążenie, sprzyja zmniejszaniu obrzęków i redukuje zawartość toksyn w organizmie.
  • Szparagi – pobudzają krążenie krwi, usprawniając usuwanie toksyn z organizmu.

Prowadzenie odpowiedniej diety to jedna z kluczowych metod radzenia sobie z cellulitem. Zaleca się, aby, nawet jeżeli korzystamy z profesjonalnych zabiegów redukcji cellulitu, w dalszym ciągu zadbać o zbilansowany jadłospis oraz systematyczną aktywność fizyczną, aby problem nie powrócił.

Zabiegi na redukcję cellulitu

Szeroki dostęp do gabinetów kosmetycznych oraz konkurencyjne ceny sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne usunięcie cellulitu za pomocą specjalnych zabiegów. W ofercie salonów piękności znajdzie się kilka, na które można postawić, chcąc poprawić wygląd swojej skóry.

Zabiegi z wykorzystaniem urządzeń, emitujących fale ultradźwiękową HIFU (High Intensity Focused Ultrasound).

Terapia polega na emitowaniu fali ultradźwiękowej przez głowicę specjalnego urządzenia, która przyłożona jest do skóry. Fale powodują rozbijanie i upłynnianie tkanki tłuszczowej, a tłuszcz w płynnej postaci przemieszczany jest naczyniami limfatycznymi i w trakcie procesów fizjologicznych wydalany z organizmu. Terapia może być jednorazowa lub składać się z kilku zabiegów, a ich liczba zależy od nasilenia zmian. Ostateczny efekt widoczny jest po ok. 3-4 miesiącach od zakończenia całej terapii.

Endermologia na cellulit

Jest to zabieg nieinwazyjny, polegający na masażu obszarów dotkniętych cellulitem za pomocą urządzenia, składającego się z dwóch rolek i łagodnego systemu ssącego. Zabieg ma za zadanie rozciągnąć tkankę i wspomóc napięcie skóry. Endermologia sprzyja także poprawie krążenia i redukcji skurczów mięśni.

Kriolipoliza

Jest to metoda, polegająca na usuwaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej przy użyciu zimna. Zabieg ten ma pomóc także w redukcji cellulitu. Terapia skierowana jest przede wszystkim na miejsca objęte „pomarańczową skórką” i odporne na lipolizę, czyli brzuch, boki tułowia, czy uda. Zabieg polega na przyłożeniu chłodzącego aplikatora do skóry i zassaniu tkanki, którą chłodzi się przez ok. 40-60 minut. W czasie zabiegu odczuwalny jest intensywny chłód, a po jego zakończeniu przez kilka dni może utrzymywać się rumień. Efekt kriolipolizy widoczny jest po 2-4 miesiącach, gdy tkanka tłuszczowa ulegnie znacznej redukcji. Terapię można powtórzyć, ale nie wcześniej niż po 3 miesiącach po zakończeniu wcześniejszej.

Fale radiowe

Zastosowanie fal radiowych powoduje podgrzanie skóry i tkanki podskórnej, prowadząc do obkurczenia się kolagenu. Sprzyja to wygładzeniu i napięciu skóry, a potem następuje odkładanie się nowego kolagenu i wzmocnienie struktur skóry. Tego typu zabieg dedykowany jest paniom z cellulitem i obwisłą skórą, np. po niewielkiej utracie masy ciała lub po ciąży. Napięcie skóry następuje bezpośrednio po zabiegu, jednak efekty całkowite widać dopiero po serii 4-10 zabiegów.

Powyżej przedstawiliśmy kilka przykładowych zabiegów na redukcję cellulitu. Oczywiście dzięki nowoczesnym metodom wykorzystywanym w kosmetologii, oferta jest znacznie szersza. Zabiegów najlepiej szukać bezpośrednio w ofercie wybranego przez nas gabinetu kosmetycznego.

Czy cellulit jest groźny?

Choć sam cellulit to głównie defekt estetyczny, warto zapoznać się z pojęciem cellulitis, odnoszącym się do poważnej choroby, objawiającej się zapaleniem tkanki łącznej, znajdującej się pod skórą. Przyczyną schorzenia są bakterie, atakujące podskórną tkankę łączną, ścięgna oraz powięzi mięśniowe. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe oraz obrzęk chorego miejsca, często także występuje gorączka. Na zainfekowanej skórze mogą pojawić się bąble wypełnione krwistą ropą.

Cellulitis to choroba, której leczenie należy wdrożyć jak najszybciej. Terapia polega na podawaniu antybiotyków w celu zwalczenia bakterii. Więcej na temat cellulitu można odnaleźć również pod adresem https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cellulite/symptoms-causes/syc-20354945 pod którym publikowane są dane, szczegóły i badania a także właściwości i wiele innych.

Leczenie cellulitu może przybierać różne formy. Skórka pomarańczowa to problem, z którym prędzej czy później musi się zmierzyć większość kobiet. W związku z tym liczba różnych metod leczenia jest duża. Jednak wyniki takich terapii mogą się czasami bardzo różnić.

Aby pomóc Ci znaleźć najlepsze dla Ciebie metody leczenia, stworzyliśmy ten kompleksowy przewodnik. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o skórce pomarańczowej, jej przyczynach i różnych opcjach leczenia antycellulitowego.

Cellulit nie jest tak naprawdę chorobą. Jest to zmiana biologiczna, która nie daje żadnych objawów poza zmianą wyglądu skóry. Jest on spowodowany przez komórki tłuszczowe, które przedzierają się przez tkankę łączną.Jego rozwojowi mogą sprzyjać różne czynniki, dlatego też istnieje więcej niż jeden sposób leczenia cellulitu. Do czynników tych należą otyłość, predyspozycje genetyczne, hormony czy nadmierne spożycie alkoholu i nikotyny. Cellulit jest zauważalny poprzez deformację przypominającą dołeczek.

Zwykle pojawia się na pośladkach i udach, ale może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała, w których znajdują się złogi tłuszczu.

Inne sposoby usuwania cellulitu

Podobnie jak w przypadku przyczyn, istnieją również duże różnice w rodzajach zabiegów na cellulit. Oprócz kremów i kapsułek, pomocne mogą być różne terapie i zmiana stylu życia. Zawsze ważne jest, aby metoda leczenia była stosowana regularnie. W przeciwnym razie skórka pomarańczowa będzie powracać w dłuższej perspektywie.

Krem antycellulitowy

Skutecznym sposobem leczenia cellulitu są tak zwane kremy antycellulitowe. Przeciwdziałają one bezpośrednio przyczynowemu osłabieniu tkanki łącznej. Stymulują one również krążenie krwi i wspomagają spalanie tłuszczu. W ten sposób mogą one wygładzić wygląd skóry i wyraźnie przeciwdziałać skórce pomarańczowej.

W przeprowadzonym teście krem CellulaX Anti Cellulite Cream okazał się szczególnie skuteczny w tym zakresie. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych produktów wykorzystuje wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego, dzięki czemu jest bardzo przyjazny dla skóry. Co więcej, jest on produkowany w UE zgodnie z surowymi normami bezpieczeństwa.

Usuwanie cellulitu za pomocą produktów

Alternatywą dla kremu są kapsułki antycellulitowe. Również w tym przypadku efektem jest poprawa krążenia krwi i spalanie tłuszczu. Z pomocą kapsułek, retencja wody i toksyny są wypłukiwane z organizmu. W ten sposób kapsułki wzmacniają tkankę łączną i jednocześnie pomagają spalić przeszkadzające złogi tłuszczu.

Kapsułki CellulaX Anti Cellulite sprawdziły się jako część kompleksowej kuracji antycellulitowej. Przy prawidłowym stosowaniu dają widoczne efekty już po krótkim czasie. Są one również produkowane zgodnie z tymi samymi standardami bezpieczeństwa, co krem.

Masaże

Badania wykazały, że masaż może być skutecznym elementem leczenia cellulitu. Specjalne uderzenia masażu mogą stymulować przepływ limfy, jak również krążenie krwi. Może również rozluźnić zrosty w samej tkance. Takie masaże są również oferowane w wielu regularnych gabinetach masażu.

Masaże zmniejszają skórkę pomarańczową, pomagając w szybszym usunięciu limfy i zatrzymaniu wody. Efekt ten jest jednak zawsze tymczasowy. Nie jest możliwe trwałe zwalczenie skórki pomarańczowej za pomocą masaży.

Peeling

Peelingi kawowe to kolejny sprawdzony sposób na cellulit. Fusy z kawy miesza się z cukrem i olejem. Nadaje się do tego oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Możesz wmasować peeling w dotknięty obszar przez około pięć minut, a następnie spłukać go.

Przeczytaj również:  Moring Slim NIE KUPUJ przed przeczytaniem recenzji! Nowe Opinie

Kawa ma działanie odtruwające, a także drenuje obszary poddane zabiegowi. Olej natomiast poprawia elastyczność skóry i nawilża ją, dzięki czemu kawa nie wysusza powierzchni skóry. Wmasowując go w skórę, pobudzasz również krążenie krwi.

Zrównoważona dieta

Jednym z najlepszych sposobów walki z pomarańczową skórką lub zapobiegania jej powstawaniu jest zdrowa dieta. Niezależnie od tego, co robisz, zrównoważona dieta powinna być zawsze częścią leczenia cellulitu.

Unikaj tłuszczów nasyconych i nadmiernej ilości pokarmów zawierających węglowodany. Zamiast tego używaj tłuszczów roślinnych i jedz owoce lub warzywa pięć razy dziennie. Ryby powinny pojawiać się w jadłospisie około dwa razy w tygodniu, a w przypadku mięsa należy ograniczyć się do 600 gramów tygodniowo. Upewnij się, że jesz jak najmniej tłuszczu i pijesz co najmniej dwa litry dziennie.

Sport

Ponieważ skórka pomarańczowa jest wywoływana bezpośrednio przez komórki tłuszczowe, osoby z nadwagą są bardziej narażone na wystąpienie skórki pomarańczowej. Odpowiednia ilość ćwiczeń fizycznych może pomóc w redukcji wagi i dlatego często okazuje się skutecznym elementem leczenia cellulitu.

Pływanie okazało się być najskuteczniejszym ćwiczeniem przeciwko skórce pomarańczowej. Szczególnie skuteczny okazał się również trening siłowy. Nie tylko pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, ale również buduje mięśnie. Naprzemienne rozciąganie, napinanie i rozluźnianie podczas ćwiczeń jogi również pomaga zwalczać skórkę pomarańczową.

Unikanie alkoholu i nikotyny

Alkohol i nikotyna utrudniają przemianę materii i w ten sposób pozbawiają organizm ważnych składników odżywczych. Mają również negatywny wpływ na własny kolagen w organizmie. Ma to negatywny wpływ na tkankę łączną. Co więcej, alkohol w szczególności spowalnia spalanie tłuszczu, ponieważ po jego spożyciu jest ono czasowo wstrzymane, aby alkohol mógł zostać rozłożony.

W celu skutecznej redukcji skórki pomarańczowej i efektywnego leczenia cellulitu, zaleca się unikanie alkoholu i nikotyny w jak największym stopniu. Jednak sporadyczne wypicie kieliszka jest w porządku.

Zabieg na cellulit z suchą szczotką

Szczotkowanie na sucho może być również użyteczną metodą leczenia cellulitu. Szczotkowanie na sucho usuwa martwe komórki naskórka i otwiera pory skóry. Ułatwia to usuwanie toksyn z organizmu. Delikatny masaż głowicy szczotki stymuluje również krążenie krwi i układ limfatyczny. Według wielu doniesień, szczotkowanie na sucho pomaga również zmniejszyć skórkę pomarańczową.

Podczas szczotkowania nie należy zbyt mocno dociskać szczotki i głaskać ją regularnymi ruchami w kierunku serca. Unikaj szorowania tam i z powrotem, aby zapobiec podrażnieniom skóry.

Odpowiednie nawodnienie

Odpowiednie nawilżenie jest niezbędne do skutecznego leczenia cellulitu. Dlatego należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Duże ilości wody stymulują metabolizm i pomagają wyeliminować istniejącą retencję wody. Z drugiej strony, picie zbyt małej ilości wody powoduje, że organizm zatrzymuje jej więcej, co sprzyja powstawaniu tych złogów.

Ważne jest jednak również, aby pić właściwe rzeczy. W miarę możliwości unikaj słodzonych napojów i pij głównie wodę.

Codzienne naprzemienne prysznice w celu leczenia cellulitu

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów leczenia cellulitu jest tzw. prysznic naprzemienny. Polega to na kilkukrotnym prysznicu obu nóg aż do bioder na przemian zimną i ciepłą wodą. Po trzech do pięciu powtórzeniach, zakończ zimnym prysznicem.

Wielokrotne zmiany temperatury powodują, że naczynia krwionośne kurczą się i rozszerzają jedno po drugim. To stymuluje metabolizm i metabolizm tłuszczu. Metoda ta jest jednak odpowiednia tylko jako wsparcie w połączeniu z bardziej kompleksowym leczeniem skórki pomarańczowej.

Jak powstaje cellulit?

Skórka pomarańczowa najczęściej pojawia się na pośladkach i udach. Szczególnie dotknięte są miejsca, w których znajdują się złogi tłuszczu. Skórka pomarańczowa powstaje, gdy komórki tłuszczowe z tych złogów wnikają pomiędzy leżące nad nimi włókna tkanki łącznej. To właśnie jest przyczyną powstawania nieestetycznych dołeczków.

Leczenie cellulitu jest zazwyczaj trudne, ponieważ różne czynniki mogą sprzyjać powstawaniu skórki pomarańczowej. Aby osiągnąć sukces w redukcji cellulitu, należy więc unikać tych czynników, które są pod naszą kontrolą.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na zaostrzenie się objawów skórki pomarańczowej. Niektóre z nich są związane z nawykami stylu życia. Na przykład, zbyt mała ilość ruchu pogarsza krążenie krwi. Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które atakują zdrowe komórki tkanki łącznej. Obcisłe ubrania i wysokie obcasy również utrudniają przepływ krwi, co sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej.

Ponadto istnieją pewne czynniki, które mają szczególnie silny wpływ i mogą utrudniać skuteczne leczenie cellulitu.

  • Genetyka: W wielu przypadkach decydujące znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Osoby z genetyczną predyspozycją do słabej tkanki łącznej są generalnie bardziej podatne na wystąpienie skórki pomarańczowej.
  • Przyrost masy ciała: Ponieważ skórka pomarańczowa powstaje głównie z komórek tłuszczowych, czynnikiem decydującym jest również nadwaga. Zrównoważona dieta i odpowiednia ilość ruchu są zatem bardzo ważne. Jednak radykalne diety bardzo obciążają tkanki i dlatego mogą również przyczyniać się do powstawania skórki pomarańczowej.
  • Hormony: Czynniki hormonalne mogą zwiększać nasilenie skórki pomarańczowej. Dzieje się tak zwłaszcza w czasie ciąży. Hormony powodują, że magazynowane jest więcej tłuszczu i wody. Dodatkowo dochodzi do rozluźnienia struktury tkanki łącznej.

Czy można zapobiegać cellulitowi?

Większość ludzi ucieka się do leczenia cellulitu dopiero wtedy, gdy uciążliwe dołeczki już się uformują. Można jednak zapobiegać cellulitowi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swój styl życia. Zdrowa dieta, bez nienasyconych tłuszczów i zbyt dużej ilości cukru, jak również odpowiednia ilość ruchu to najlepsze środki przeciwko przyszłej skórce pomarańczowej.

Należy również unikać nadmiernego spożycia alkoholu i nikotyny. Zwiększony stres emocjonalny może również sprzyjać powstawaniu skórki pomarańczowej.

Dlaczego kobiety są bardziej narażone na cellulit niż mężczyźni?

Powodem, dla którego kobiety znacznie częściej niż mężczyźni potrzebują zabiegów na cellulit, jest odmienna charakterystyka budowy tkanki łącznej u kobiet i mężczyzn. Mężczyźni mają strukturę w kształcie krzyża, która jest znacznie bardziej nieprzepuszczalna dla znajdujących się pod nią komórek tłuszczowych.

W przeciwieństwie do tego, włókna tkanki łącznej u kobiet przebiegają równolegle do siebie. Powoduje to znacznie częstsze odkładanie się tłuszczu pomiędzy tkankami. Według badań, u około 90 & kobiet w ciągu życia pojawia się skórka pomarańczowa.

Ćwiczenia w usuwaniu cellulitu

Aby osiągnąć trwały efekt, można połączyć zabieg na cellulit z serią ćwiczeń. Trenują one w szczególności obszary problemowe, pomagają zredukować złogi tłuszczu i wspomagają krążenie krwi.

Trening powięzi

Trening powięzi w szczególności ma na celu wzmocnienie struktury tkanki łącznej. Badania wykazały, że trening powięziowy zwiększa elastyczność i wspomaga regenerację. Jest to również doskonały trening uzupełniający do zabiegów na cellulit. Trening polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń z wałkiem piankowym (zwanym też powięziowym).

Nacisk kładziony jest na sprężyste ruchy i rozciąganie długich łańcuchów. Podczas treningu roller powięziowy wspomaga krążenie krwi w dotkniętych obszarach ciała i stymuluje osłabione tkanki.

Przysiady

Przysiady to również doskonały sposób na wspomaganie leczenia cellulitu. To proste ćwiczenie fitness trenuje kilka dotkniętych części ciała naraz. Oprócz nóg i pośladków ćwiczone są również mięśnie łydek i pleców. Podczas wykonywania przysiadów ważne jest prawidłowe wykonanie, aby osiągnąć pożądany efekt.

Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków i skierowane w tym samym kierunku co kolana. Następnie wykonaj przysiad z wyprostowanymi plecami. Wypchnij pośladki do tyłu. Następnie odepchnij się od pięt.

Siedzenie przy ścianie

Odpowiednim zabiegiem na cellulit w okolicach pośladków i tylnej części ud jest siad ścienny. To ćwiczenie jest skuteczne nawet przy małej liczbie powtórzeń. Znajdź otwartą przestrzeń na ścianie z powierzchnią antypoślizgową.

Zegnij nogi pod kątem 90 stopni i oprzyj się plecami o ścianę. Napnij pośladki i brzuch i utrzymuj to napięcie przez minutę. Wystarczą trzy powtórzenia z półminutową przerwą pomiędzy każdym powtórzeniem w ciągu dnia.

Wykroki

Innym przydatnym ćwiczeniem w leczeniu cellulitu są wykroki. Wykroki mogą być wykonywane w różnych wariantach. Jeśli jesteś już sprawny fizycznie, możesz utrudnić ćwiczenie używając hantli. Stań w pozycji wyprostowanej i napnij brzuch. Następnie wysuń jedną nogę do przodu. Zegnij przednią nogę tak nisko, jak to możliwe. Kolano nie powinno wystawać poza obręb stopy. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Następnie przejdź na drugą nogę.

Jakie inne zabiegi na cellulit są dostępne?

W zależności od predyspozycji genetycznych i hormonalnych oraz innych czynników, skórka pomarańczowa może pojawiać się w różnym stopniu i z różnym uporem. W cięższych przypadkach zwykły zabieg na cellulit może nie wystarczyć. W takim przypadku dr może pomóc za pomocą różnych metod leczenia.

Metody nieinwazyjne

W medycynie zabiegi, w których urządzenia lub cewniki nie penetrują ciała w ogóle lub tylko w niewielkim stopniu, nazywane są nieinwazyjnymi lub małoinwazyjnymi. Istnieje szereg takich nieinwazyjnych zabiegów na skórkę pomarańczową. Nieinwazyjne leczenie cellulitu często pozwala osiągnąć dobre rezultaty nawet w ciężkich przypadkach.

  • Endermologia: Endermologia to mechaniczna stymulacja komórek. Poprzez połączenie ssania i zmotoryzowanych klapek i rolek, wywierane jest bezpośrednie działanie na komórki podskórne. Stymuluje to aktywność komórek i zapewnia widoczne napięcie. Metoda leczenia jest delikatna i całkowicie bezbolesna.
  • Kawitacja: Jest to terapia skórki pomarańczowej za pomocą ultradźwięków. Ultradźwięki stymulują mikrokrążenie w różnych warstwach skóry, a także pozytywnie wpływają na mięśnie. Jednak skuteczność tej metody nie została jeszcze wiarygodnie udowodniona. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do poparzeń.
  • Kriolipoliza: Idea kriolipolizy polega na wyeliminowaniu uciążliwej tkanki tłuszczowej poprzez jej zamrożenie. Może to działać, ponieważ komórki tłuszczowe są szczególnie wrażliwe na zimno. Dlatego giną i są eliminowane z organizmu przez wątrobę. Metoda ta nie jest jednak odpowiednia dla osób z dużą nadwagą.
  • Drenaż limfatyczny: Drenaż limfatyczny ma na celu przywrócenie równowagi pomiędzy aktywnością układu limfatycznego a ilością wody w tkankach. Drenaż limfatyczny może pomóc w zmniejszeniu retencji wody i napięciu włókien tkanki łącznej. Jednak i tu istnieją ograniczenia, gdyż metoda ta jest nieskuteczna w przypadku dużej nadwagi.
  • Mezoterapia: Mezoterapia łączy w sobie elementy akupunktury, refleksoterapii i terapii neuronalnej. W celu poprawy mikrokrążenia w poszczególnych warstwach skóry stosuje się kombinacje substancji w niskich dawkach. Są one podawane w postaci miejscowych zastrzyków.
  • Velashape: Termin Velashape odnosi się do mieszanki różnych metod leczenia. Stosowane są zarówno masaże klasyczne, jak i bipolarne fale radiowe, promienie podczerwone oraz pulsujące podciśnienie. Skuteczność tej metody została już udowodniona w badaniach klinicznych.
Przeczytaj również:  Odchudzanie

Metody inwazyjne

Inwazyjne metody leczenia to procedury, w których interwencje są przeprowadzane bezpośrednio w organizmie. Takie inwazyjne leczenie cellulitu jest odpowiednie dla szczególnie ciężkich i uporczywych przypadków. Ponadto, niektóre z tych zabiegów, takie jak liposukcja, służą do usuwania tkanki tłuszczowej na dużej powierzchni. Są więc szczególnie polecane dla osób z nadwagą, u których nieinwazyjne zabiegi nie przynoszą efektów lub wręcz nie mogą być stosowane.

  • Cellfina: Cellfina to mało inwazyjny zabieg zwalczający skórkę pomarańczową w okolicach ud i pośladków. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i może trwać od 45 do 60 minut. W tym zabiegu pasma tkanki łącznej zostają rozluźnione w miejscach poszczególnych wgłębień. Według badań, pozytywne rezultaty tej metody są nadal widoczne po trzech latach.
  • Cellulaze: Cellulaze to zabieg z dziedziny medycyny laserowej. W znieczuleniu miejscowym, za pomocą kaniuli laser jest kierowany na komórki tłuszczowe. W ten sposób tłuszcz po prostu się wytapia. Z jednej strony usuwa to złogi tłuszczu. Ponadto laser rozdziela sklejone włókna tkanki łącznej, zapewniając tym samym piękny wygląd skóry.
  • Liposukcja: Podczas liposukcji, komórki tłuszczowe w określonych obszarach ciała są odsysane za pomocą kaniul. Liposukcja jest uważana za jeden z klasycznych zabiegów chirurgii kosmetycznej. Te tak zwane liposukcje mogą być również skuteczne w przypadku skórki pomarańczowej, która jest spowodowana nadmiarem tkanki tłuszczowej.
  • Zastrzyki usuwające tłuszcz: Zastrzyki usuwające tłuszcz, znane również jako lypoliza, mogą być stosowane do usuwania złogów tłuszczu. Aktywny składnik fosfatydylocholina, który jest wstrzykiwany w sposób ukierunkowany, powoduje stopniowe rozbijanie tłuszczu w ciągu kilku tygodni. Limfy następnie transportują rozłożony tłuszcz dalej. Metoda ta jest odpowiednia tylko w przypadku mniejszych złogów tłuszczu.

Ile kosztuje zabieg na cellulit?

Koszt leczenia cellulitu może być bardzo różny w zależności od zastosowanej metody. Inwazyjne metody takie jak Cellfina, Cellulaze lub liposukcja mogą kosztować od 8000 PLN do 25 000 PLN w zależności od stopnia zaawansowania. Kawitacja lub zastrzyk usuwający tłuszcz może kosztować od 1000 do 2500 PLN za sesję. Koszt kriolipolizy szacuje się na około 1000 PLN za sesję.

Delikatne metody, takie jak stosowanie kremów i kapsułek antycellulitowych w połączeniu z domowymi sposobami, takimi jak naprzemienne prysznice i peelingi, są znacznie tańsze. Odpowiednia ilość ćwiczeń i konkretne ćwiczenia nic nie kosztują.

Najczęściej zadawane pytania

90 % wszystkich kobiet musi zmagać się z problemem skórki pomarańczowej w ciągu swojego życia. Zainteresowanie skutecznymi zabiegami na cellulit jest odpowiednio wysokie. Niektóre pytania zadawane są szczególnie często. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa listę najważniejszych pytań i odpowiedzi na nie.

Który zabieg na cellulit naprawdę pomaga?

Istnieje wiele badań klinicznych i testów dotyczących różnych metod leczenia. Wyniki badań pokazują, że wiele z opisanych metod może być skuteczną terapią antycellulitową. Wykazano, że zabieg Cellulaze poprawia wygląd pacjentów. Pozytywne rezultaty utrzymują się przez co najmniej 6 miesięcy. Jednak z czasem niektóre dołeczki skórne powracają. Cellfina doprowadziła do długotrwałej poprawy w 99% przypadków w badaniu klinicznym z udziałem 232 kobiet.

Wykazano, że utrata wagi jest szczególnie skutecznym sposobem leczenia skórki pomarańczowej. Można to osiągnąć poprzez inwazyjne zabiegi, takie jak liposukcja czy zastrzyki rozsadzające tłuszcz, lub poprzez zmiany w diecie i odpowiednie ćwiczenia. Zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne są zazwyczaj najlepszą gwarancją długotrwałego sukcesu.

Naukowcy odkryli, że stosowanie kremów lub kapsułek może również pomóc w walce z pomarańczową skórką. Ważne jest jednak regularne stosowanie. Działanie nieinwazyjnych metod, takich jak mezoterapia, kriolipoliza, ultradźwięki czy endermologia nie zostało jeszcze dostatecznie zbadane. Obserwacje pokazują, że może nastąpić poprawa. Jednak zazwyczaj mają one charakter tymczasowy.

Jaka jest różnica między cellulitem a cellulitisem?

Cellulit, potocznie nazywany również skórką pomarańczową, to złogi komórek tłuszczowych pomiędzy włóknami tkanki łącznej. Złogi te powodują wgłębienie, które jest postrzegane jako nieatrakcyjne. Mogą temu sprzyjać różne czynniki, takie jak nadwaga, zatrzymywanie wody w organizmie, zaburzenia metaboliczne, hormony i predyspozycje genetyczne. Jest to jednak tylko problem kosmetyczny. Skórka pomarańczowa nie jest problemem zdrowotnym.

Cellulit, z drugiej strony, jest poważną chorobą. Jest to stan zapalny podskórnej tkanki łącznej i podskórnej tkanki tłuszczowej. Wywoływana jest przez bakterie, które mogą niepostrzeżenie wniknąć do głębszych warstw tkanek poprzez drobne urazy. Cellulitis prowadzi do bolesnego obrzęku i zaczerwienienia skóry. Często towarzyszy temu gorączka i ogólne złe samopoczucie.

Zapalenie tkanki łącznej powinno być natychmiast leczone. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia mięśni, a nawet zatrucia krwi. Cellulit nie może być wyleczony przez leczenie cellulitu, ponieważ przyczyny obu zjawisk są zupełnie inne. Jednak w przeciwieństwie do skórki pomarańczowej, cellulit można trwale wyleczyć.

Czy jest sens przeprowadzać zabieg na cellulit w domu?

Istnieje szereg zabiegów, które można stosować w domu. Kremy i kapsułki okazały się skuteczne w walce z cellulitem, jeśli są stosowane regularnie. Wiele z najskuteczniejszych ćwiczeń można wykonywać w domu.

Aby zapewnić sobie trwały sukces terapii, należy również zwrócić uwagę na swoją dietę. Złogi tłuszczu są jedną z głównych przyczyn powstawania skórki pomarańczowej. Bez odpowiedniej diety i wystarczającej ilości ćwiczeń, nawet najlepsza terapia nie będzie trwała.

Jaki jest najlepszy sposób na zapobieganie cellulitowi?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu skórki pomarańczowej jest zrównoważona dieta i odpowiednia ilość ruchu. Zwróć szczególną uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Powinny one znajdować się w menu pięć razy dziennie. Szczególnie pokarmy z dużą ilością witaminy C okazały się skuteczne, ponieważ witamina ta ma działanie przeciwutleniające i w ten sposób chroni strukturę tkanki łącznej przed wolnymi rodnikami. Zapobiega to późniejszemu odkładaniu się komórek tłuszczowych. Bogate w witaminę C są np. pomarańcze, kiwi, brokuły czy papryka.

Aby zapobiec późniejszej potrzebie leczenia cellulitu, powinnaś także zawsze dbać o odpowiednią ilość ruchu. Ćwiczenia pomagają spalić więcej kalorii. W ten sposób skutecznie zapobiegasz nadmiernemu przybieraniu na wadze. Ćwiczenia fizyczne poprawiają również przepływ krwi do naczyń krwionośnych. Wskazane jest również unikanie nikotyny i innych toksyn, ponieważ poprzez wolne rodniki mają one negatywny wpływ na strukturę tkanki łącznej.

Czy są jakieś doświadczenia z zabiegami na cellulit?

Istnieje wiele doniesień o doświadczeniach z poszczególnych metod leczenia. Szczególnie metody inwazyjne zostały już przetestowane w badaniach klinicznych. Ponadto, wielu pacjentów ma pozytywne doświadczenia z tymi terapiami.

Istnieje również wiele pozytywnych raportów na temat produktów takich jak kremy i kapsułki. Wielu klientów zgłasza, że ich skóra zaczyna się napinać po stosunkowo krótkim czasie przy regularnym stosowaniu. Jeśli chcesz leczyć swój cellulit w ten sposób, zaletą jest to, że jest to bardzo delikatne i nie ma nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak w przypadku niektórych terapii.

Istnieją również różne raporty doświadczeń dla poszczególnych terapii nieinwazyjnych. Większość pacjentów zgłasza zauważalne rezultaty w krótkim okresie czasu. Nie ma jednak jeszcze wielu doniesień na temat tego, czy efekty te są trwałe.

Analiza

Skuteczny zabieg antycellulitowy można osiągnąć na wiele sposobów. Delikatną i niedrogą opcją leczenia jest stosowanie kremów, kapsułek oraz różnych domowych sposobów, takich jak naprzemienne prysznice i peelingi. Z drugiej strony, różne nieinwazyjne terapie obiecują szybsze rezultaty. Jednak ich działanie jest zazwyczaj tylko tymczasowe. Ponadto, nie są one odpowiednie dla każdej osoby. Wiele z nich nie nadaje się dla osób z nadwagą.

Jeśli chcesz osiągnąć widoczne rezultaty w krótkim czasie, możesz również uciec się do różnych metod inwazyjnych. Jednak skomplikowane zabiegi, takie jak liposukcja czy cellfina, mogą szybko kosztować kilka tysięcy euro. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zawsze powinieneś upewnić się, że stosujesz zbilansowaną dietę i masz wystarczająco dużo ruchu. W ten sposób można zapewnić, że pozytywny efekt zabiegu na cellulit będzie długotrwały.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *