Witaminy dla skóry

Mimo że organizm ludzki może sam wytwarzać większość niezbędnych składników odżywczych, nadal potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, które muszą być mu dostarczane. Ważnym aspektem są witaminy, ponieważ organizm nie potrafi ich sam wytwarzać. Niedobór witamin wpływa nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale także na skórę. Witaminy dla skóry mogą być podawane na różne sposoby.

Jednym z najważniejszych źródeł jest dieta. Jednak nawet zrównoważona dieta może prowadzić do niedoborów. W takim przypadku nieodzowne są preparaty witaminowe. W tym nowym artykule przedstawiamy kompletny przewodnik po witaminach dla skóry.

Co to są witaminy dla skóry?

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i poza funkcją ochronną pełni wiele innych funkcji. Jest również bardzo podatny na ataki. Przyczyny problemów skórnych mogą być bardzo różne. Mogą one być między innymi oznaką choroby fizycznej, stresu psychologicznego lub niedoboru witamin.

Dolegliwości skórne należy na ogół traktować poważnie. Zrównoważona dieta zwykle dostarcza witamin, których potrzebuje skóra. Jednak witaminy, które skóra otrzymuje dzięki diecie lub promieniom słonecznym, nie zawsze są wystarczające. Dlatego też witaminy przyjmowane oddzielnie mogą być bardzo korzystne dla skóry. Należą do nich, między innymi, witaminy A i E.

Czy istnieją doustne formy dawkowania witamin dla skóry?

Jeśli zauważysz, że Twój organizm potrzebuje więcej witamin, a dieta nie dostarcza ich w wystarczającej ilości, dobrym pomysłem może być przyjmowanie suplementów witaminowych dla skóry. Istnieją różne sposoby dostarczania organizmowi witamin. Na przykład istnieją tabletki, które zawierają witaminy jako składniki aktywne.

Ważne: Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie suplementów, powinieneś dowiedzieć się, czy w ogóle ich potrzebujesz. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem i zlecić wykonanie badania krwi. W ten sposób lekarz może sprawdzić poziom zapasów witamin i ocenić, czy potrzebne są suplementy.

Czy witaminy dla skóry są dostępne również w postaci kremów?

Witaminy są zazwyczaj wchłaniane z pożywienia. Są one wchłaniane przez organizm po spożyciu. Istnieją jednak również witaminy, które są częściowo wchłaniane przez skórę. W tym kontekście przeprowadzono interesujące eksperymenty, zwłaszcza z witaminą D.

Jest to witamina, która jest wchłaniana przez skórę. Ale czy możliwe jest również, że witamina D jest wchłaniana przez skórę? Badanie z 2014 r. wykazało, że jest to z pewnością możliwe.

Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy stosowali odpowiedni krem, wchłonęli znaczną ilość witaminy D przez skórę. Jest to interesujące odkrycie, ale może nie dotyczyć wszystkich witamin. Witamina A, która również jest bardzo cenna dla skóry, znajduje się w różnych kremach i mówi się, że może ona wywierać swoje działanie poprzez skórę.

Najważniejsze dane w skrócie

Organizm potrzebuje witamin. Nie zawsze możliwe jest uzyskanie wystarczającej ilości witamin z pożywienia. Jeśli masz niedobory lub chcesz im zapobiec, możesz przyjmować witaminy dla skóry w postaci suplementów diety.

Przeczytaj również:  L-arginina dla kobiet

Witaminy są ważne dla elastycznej, witalnej i zdrowej skóry. Wspomagają one regenerację skóry i zapewniają jej nawilżenie.

Aby dowiedzieć się, czy konieczne jest przyjmowanie suplementów, należy wykonać badanie krwi. Lekarz może wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy organizm ma wystarczającą ilość składników odżywczych i czy występują ich niedobory.

Czy witaminy dla skóry są zdrowe?

Skóra potrzebuje wielu składników odżywczych, a witaminy są ich ważnym elementem. Poniżej znajduje się lista witamin dla skóry oraz ich wpływ na skórę. Dzięki temu dowiesz się, jak każda z nich może pozytywnie wpłynąć na Twoją skórę:

Witamina H

Rozpuszczalna w wodzie witamina H jest trudna do przechowywania przez organizm. Dlatego konieczne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy H każdego dnia. Witamina ta jest lepiej znana pod nazwą biotyna. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu kreatyny, ważnego białka dla skóry.

Witaminę H można uzyskać na przykład z orzechów lub jaj. Wybór witamin dla skóry zależy oczywiście od tego, co chce się osiągnąć. Jeśli chcesz mieć jasną skórę, dobrym wyborem jest połączenie witaminy B2, witaminy A i cynku. Ta kombinacja jest również bardzo przydatna w przypadku ciężkiego trądziku.

Witamina E

Jeśli Twoja skóra jest już uszkodzona, witamina E może pomóc ją wyleczyć lub przynajmniej poprawić jej strukturę. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego organizm może ją bardzo łatwo magazynować.

Witamina E jest również często stosowana w kosmetykach. Stężenie to jest jednak znacznie niższe niż w suplementach diety. Gdy skóra otrzymuje wystarczającą ilość witaminy E, ma ona pozytywny wpływ na kilka sposobów:

 • Twoja skóra staje się bardziej odporna i może lepiej bronić się przed czynnikami zewnętrznymi.
 • Witamina E może zapobiegać starzeniu się skóry i redukować zmarszczki.
 • Witamina E może pomóc skórze jeszcze lepiej chronić się przed promieniami UV.
 • Warstwa rogowa skóry może przechowywać więcej wilgoci.
 • Skóra lepiej się goi i regeneruje.
 • Drobne zmarszczki zostają wygładzone.

Witamina C

Witamina C ma szczególnie korzystny wpływ na skórę. Poważny niedobór witaminy C może na przykład prowadzić do krwawień na skórze. Ponadto z powodu tego niedoboru rany goją się bardzo słabo. Skóra staje się sucha i łuszczy się. Bardzo ciężki niedobór witaminy C występuje jednak rzadko.

Jeśli jednak zadbasz o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C, Twoja skóra stanie się bardziej elastyczna i będzie wyglądać zdrowiej. Codziennie należy spożywać co najmniej 95 mg witaminy C. Można to zrobić, jedząc owoce i warzywa, takie jak brokuły, cytryny i papryka.

Witamina B

Ryboflawina to nazwa witaminy B3. Nazywana jest witaminą wzrostu i bierze udział w metabolizmie energetycznym organizmu. Dlatego pomaga również zachować zdrową skórę. Można ją pozyskać z produktów pełnoziarnistych, nabiału i mięsa. Istnieją dowody na to, że przyjmowanie kwasu pantotenowego (witaminy B5) i stosowanie maści z kwasem pantotenowym na skórę może przyspieszyć gojenie się ran.

Ponadto witamina B5 może pomóc w całkowitym wyleczeniu trądziku. Naukowcy badali już wpływ witaminy B6 na rozwój trądziku. Połowa ochotników otrzymywała dzienną dawkę 25-250 miligramów witaminy B6, podczas gdy pozostali uczestnicy otrzymywali placebo. Grupa witaminowa miała znacznie lepszy wygląd skóry. Skóra stała się mniej tłusta, gdy przyjmowano witaminę B6.

Przeczytaj również:  Objawy porodu – kiedy jechać do szpitala?

Witamina A

Witamina A nazywana jest również prowitaminą A i znana jest jako beta-karoten. Jest znany z tego, że skutecznie zmniejsza drobne zmarszczki na twarzy. W przypadku niedoboru witaminy A mogą również wystąpić suche plamy na skórze. Prowitamina A jest jednym z tzw. antyoksydantów. Jest zatem odpowiedzialny również za ochronę komórek skóry przed stresem oksydacyjnym.

Stres jest przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Dlatego właśnie witamina A jest tak skuteczna w walce ze zmarszczkami. Można ją uzyskać z owoców i warzyw. Wiele witamin dla skóry dostępnych w postaci suplementów zawiera również witaminę A. Aby upewnić się, że Twój organizm otrzymuje odpowiednią ilość witamin, powinieneś sprawdzić, ile potrzebujesz ich dziennie. Poniższa tabela zawiera przydatne informacje:

 • Witamina H do 180 mikrogramów
 • Witamina E 11 do 15 miligramów
 • Witamina C 95-110 miligramów
 • Witamina B3 30-60 mikrogramów
 • Witamina A 0,8-1,1 miligrama

Jakie są alternatywy dla witamin?

Witaminy dla skóry są zazwyczaj dobrym pomysłem. Twój organizm potrzebuje wystarczającej ilości witamin, dlatego dobrym pomysłem może być przyjmowanie ich w formie suplementów. Jednak same w sobie nie zawsze są wystarczające, by poprawić stan skóry w dłuższej perspektywie i nie zawsze są najlepszym wyborem.

W takim przypadku warto zapoznać się z kilkoma alternatywnymi rozwiązaniami. Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Wszystkie one mogą mieć korzystny wpływ na skórę. Dlatego tym ważniejsze jest, aby znać różnice:

Mikroelementy (pierwiastki śladowe)

Chociaż organizm potrzebuje tylko niewielkiej ilości mikroskładników odżywczych, są one niezwykle ważne. Wpływają one na poziom cukru we krwi i funkcjonowanie enzymów. Przykładami pierwiastków śladowych są chrom, żelazo, jod i miedź, fluor, selen i cynk.

Minerały (minerały)

Jeśli nie stosujesz zrównoważonej diety, Twój organizm nie może wchłonąć wystarczającej ilości minerałów. Czujesz się zmęczony, Twoja skóra traci kolor i elastyczność. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy konieczne jest przyjmowanie dodatkowych składników mineralnych. Składniki mineralne obejmują wapń, potas, magnez, chlor i sód.

Pierwiastki śladowe i minerały nie powinny być traktowane jako alternatywa dla witamin, ale jako ich uzupełnienie. Odpowiednia równowaga składników odżywczych jest korzystna dla ciała i umysłu, a także dla skóry.

Jakie inne składniki odżywcze są ważne dla skóry?

Witaminy nie są jedynymi składnikami odżywczymi, które wpływają na wygląd skóry. Jeśli chcesz mieć zdrową i piękną skórę, ważne jest, aby zwracać uwagę także na inne składniki odżywcze. Poniżej znajduje się lista substancji, które mają pozytywny wpływ na skórę:

 • Kwasy tłuszczowe omega-3: Jeśli chodzi o odżywianie, zawsze są na pierwszym planie. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędnym składnikiem ścian komórkowych. Tworzą one szkielet wokół komórek i służą jako naturalna ochrona. Kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają skórze nawilżenie i można je uzyskać z ryb lub siemienia lnianego.
 • Płyny/woda: ¾ ciała składa się z wody. Skóra powinna być również dobrze i dostatecznie nawilżona. Dlatego należy się upewnić, że tak właśnie jest. W tym celu należy pić około 2 litrów wody dziennie.
 • Krzem: Krzem jest pierwiastkiem śladowym, który stanowi ważny element budulcowy dla zdrowia skóry. Co ciekawe, jest on nawet składnikiem tkanki łącznej i skóry. Owies jest jednak również bogaty w ten pierwiastek śladowy.
 • Selen: Selen odgrywa ważną rolę w ochronie komórek skóry przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu jest składnikiem odżywczym, który może zatrzymać lub przynajmniej spowolnić proces starzenia się. Selen znajduje się w orzechach, ale także w rybach i mięsie.
 • Cynk: Cynk jest również bardzo ważnym pierwiastkiem śladowym dla skóry. Na przykład, jest on niezbędny do tworzenia kolagenu, a także do gojenia się ran. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości cynku, proces gojenia może trwać dłużej. Bogate w cynk są na przykład mleko i sery, a także wołowina i drób.
Przeczytaj również:  Ashwagandha - opinie i działanie. Jakie są najlepsze tabletki ashwagandha?

Przydatne fakty na temat witamin dla skóry

Najpóźniej w trakcie tego artykułu stało się oczywiste, że witaminy są ważne dla skóry. Są one również często związane z układem odpornościowym. Ale piękno pochodzi także z wewnątrz. Dlatego ważne jest, aby przyjmować wystarczającą ilość witamin, aby skóra była elastyczna i gładka.

Czy istnieją witaminy dla skóry i włosów?

Niektóre witaminy i minerały są ważne nie tylko dla skóry, ale także dla włosów. Na przykład biotyna jest szczególnie dobrze znana. Wzmacnia paznokcie, poprawia wygląd skóry oraz sprawia, że włosy stają się mocne i piękne. Witamina C, cynk i selen są również ważne dla włosów.

Jeśli regularnie dostarczasz swojemu organizmowi witamin, zauważysz pozytywne zmiany, nie tylko w swojej skórze. Przyjemnym efektem ubocznym jest to, że włosy i paznokcie również mogą na tym skorzystać.

Gdzie kupić witaminy dla skóry?

Witaminy dla skóry można kupić w różnych miejscach. Warto wiedzieć, jakie witaminy chcemy dostarczyć organizmowi i w jakim składzie. Na przykład w aptekach dostępne są różne suplementy diety. Można tam również uzyskać porady dotyczące wyboru najlepszej dla siebie kombinacji.

Jednak witaminy dla skóry można również kupić w zwykłych drogeriach. Dostawcy tacy jak Rossmann czy dm oferują szeroką gamę odpowiednich produktów. Aby uzyskać jeszcze dokładniejsze informacje na temat możliwych kombinacji i dawek, zalecamy również zapoznanie się z ofertą sklepów internetowych, ponieważ zakupy przez Internet mogą mieć wiele zalet.

Można na przykład porównać produkty pochodzące od różnych dostawców. Dotyczy to zarówno składników, jak i ceny. Można je porównywać w wolnej chwili – nawet w nocy – a następnie zdecydować, jaką dawkę i kombinację leków chce się zastosować. A jeśli kupujesz przez Internet, produkty mogą być dostarczone szybko i łatwo. Można również zamawiać większe ilości.

Podsumowanie

Witaminy są niezbędne. Są one jednak ważne także dla dobrego samopoczucia i wyglądu. Jako największy organ ciała, skóra potrzebuje wiele uwagi, a jeszcze więcej witamin i minerałów. Zrównoważona dieta jest zazwyczaj wystarczająca do utrzymania zdrowego organizmu. Jednak nawet niewielkie zaburzenia równowagi mogą prowadzić do objawów niedoboru.

Jeśli cierpisz z powodu suchej skóry, bardzo drobnych zmarszczek lub nawet trądziku, powinieneś zbadać wpływ witamin na swoją skórę. Może być konieczne przyjmowanie dodatkowych witamin, tj. suplementów o wysokiej dawce. W razie wątpliwości zawsze zaleca się najpierw skonsultowanie się z lekarzem.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *