Ćwiczenia na płaski brzuch. Efekty już w tydzień.

Chyba każdy marzy o tym, aby mieć płaski brzuch. Wiele osób poszukuje skutecznego treningu, mającego wzmocnić mięśnie brzucha i zapewnić jego atrakcyjny wygląd. Oczywiście wyrzeźbienie tej części ciała nie zależy tylko i wyłącznie od samych ćwiczeń, gdyż potrzebna jest także odpowiednia dieta oraz dawka treningu cardio. Jednak wzmacnianie mięśni brzucha pomoże nam nie tylko uzyskać dobre efekty, ale również wpłynie na utrzymanie pełnej równowagi, gdyż większość wariacji treningowych, ukierunkowanych na brzuch, wspomaga również mięśnie całego korpusu, który musi być mocny, aby móc poprawnie wykonywać wiele innych ćwiczeń.

Spis treści

Podobny artykuł: Najlepsze sposoby i produkty na odchudzanie

Chcąc rozpocząć starania o płaski brzuch, trzeba pomyśleć o zbilansowanej diecie redukcyjnej oraz treningach, które skupiać będą się nie tylko na mięśniach brzucha. Najlepiej postawić na ćwiczenia aerobowe lub cardio, które skutecznie poprawią naszą kondycję oraz wpłyną na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. W tym artykule zajmiemy się ćwiczeniami na płaski brzuch. Doradzimy, od czego zacząć systematyczne treningi i przedstawimy ćwiczenia, dzięki którym uda nam się wzmocnić cały tułów, co przełoży się na ładny, płaski wygląd brzucha, gdy już wyeliminujemy z jego obrębu zbędną tkankę tłuszczową.

Ćwiczenia na płaski brzuch dla początkujących

Płaski brzuch
Częstym błędem osób początkujących jest rzucanie się od razu na głęboką wodę. Warto wiedzieć, że niektóre ćwiczenia, pomimo tego, że wydaje nam się, iż są proste, w praktyce wcale takie nie są, dlatego trzeba się zastanowić, czy faktycznie jesteśmy na nie przygotowani. Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, zazwyczaj mają słabe mięśnie, a więc powinny rozpoczynać swoją przygodę z treningiem brzucha od prostych ćwiczeń, które nie będą za bardzo obciążały mięśni oraz kręgosłupa. Poniżej przedstawimy kilka nieskomplikowanych ćwiczeń na brzuch dla osób początkujących, jednak każdy musi pamiętać o krótkiej rozgrzewce, obejmującej wszystkie partie ciała, przed ich rozpoczęciem.

Brzuszki klasyczne

Brzuszki klasyczne to ćwiczenie, które jest chyba wszystkim dobrze znane. Technika tego ćwiczenia jest niezwykle prosta. Układamy się na plecach na podłodze lub macie treningowej. Nogi zgięte w kolanach pod kątem ok. 60 stopni opieramy o podłoże. Ręce zaplatamy za głową i wykonujemy brzuszki. Przy prawidłowej technice ćwiczenia powinniśmy czuć napięcie mięśni brzucha.

Brzuszki klasyczne z uniesionymi nogami

Jest to ćwiczenie bardzo podobne, a jedyna trudność polega na tym, że w tym wariancie nie opieramy nóg o podłogę, a unosimy je w górę, trzymając zgięte w kolanach.

Przyciąganie kolana do łokci

Jest to dobre ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha. Kładziemy się na plecach, podobnie jak w ćwiczeniu nr 1. Unosząc tułów, napinamy brzuch, jednocześnie przyciągając prawy łokieć do lewego kolana. W następnym powtórzeniu zmieniamy stronę, przyciągając lewy łokieć do lewego kolana. Ćwiczenie wykonujemy po kilkanaście razy na każdą stronę.

Scyzoryki

Układamy się na plecach w pozycji leżącej, ręce wyprostowane za głową. Kończyny lekko zgięte w kolanach unosimy w górę, jednocześnie unosząc w górę także tułów i starając się dłońmi dotknąć palców stóp. Ćwiczenie powtarzamy kilkanaście razy.

Plank, czyli deska

Jest to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na brzuch, plecy i korpus. Wydaje się banalnie proste, a jednak wcale takie nie jest i utrzymanie się w pozycji planku przez dłuższy czas nie każdemu uda się od razu. Opieramy ciało na łokciach, utrzymując prosty kręgosłup i napinając pośladki oraz brzuch. W takiej pozycji staramy się wytrzymać jak najdłużej. Osoby początkujące mogą zacząć od 30-60 sekund, starając się wydłużać czas o 5-10 sekund przy każdym kolejnym ćwiczeniu.

Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki dla każdego

Płaski brzuch oraz boczki - ćwiczenia
Wiele osób stawia na ćwiczenia na płaski brzuch, chcąc schudnąć z boczków. Zanim przejdziemy do ćwiczeń, musimy przypomnieć, że najlepszym sposobem na schudnięcie, są nie tyle ćwiczenia na brzuch, co treningi cardio, połączone z odpowiednią dietą. Oczywiście niektóre warianty, ukierunkowane typowo na mięśnie brzucha, również mogą pomóc w tym zakresie. Zobaczmy, jakie ćwiczenia pomogą na zrzucenie zbędnego tłuszczyku i wyrzeźbienie brzucha.

Pajacyki

Chyba każdy zna popularne ćwiczenie o nazwie pajacyki. Wielokrotnie wykonuje się je w szkołach, w celu przerwy i rozruszania uczniów. Tymczasem pajacyki warto wdrożyć do tygodniowego planu treningowego, jako proste ćwiczenie cardio, które wspomoże zrzucenie tłuszczu z brzucha. Do jego wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności, można je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Warto zrobić sobie wyzwanie „jumping jax challenge”, czyli postawić sobie cel wykonywania 100 pajacyków dziennie przez okres 1 miesiąca. Osoby początkujące mogą wykonywać 50 pajacyków dziennie, stopniowo zwiększając ich ilość.

Mountain climbers

Jest to ćwiczenie bardzo popularne wśród osób, które już co nieco o treningu wiedzą, może być jednak nieznane osobom początkującym. Jest to świetna wariacja, jeżeli zależy nam na wzmocnieniu mięśni korpusu, w tym brzucha, a jednocześnie chcemy zrzucić nieco tłuszczyku z boczków i wzmocnić nogi.

Technika ćwiczenia:

 • przyjmujemy pozycję podporu przodem, zachowując prawidłową krzywiznę kręgosłupa;
 • utrzymując pozycję wyjściową, przyciągamy naprzemiennie raz jedno, raz drugie kolano do klatki piersiowej. Najlepiej robić to w jak najwyższym tempie.

Istnieje kilka wariantów tego ćwiczenia. Jednym z nich jest przyciąganie kolana do przeciwległej strony klatki piersiowej, co sprzyja wzmocnieniu mięśni skośnych brzucha i pozbycia się boczków.

Nożyce

Nożyce to bardzo dobre ćwiczenie, które wzmacnia zarówno mięśnie brzucha, jak i może wspomóc w spalaniu tłuszczu. Kładziemy się płasko na podłodze, unosząc nogi w górę do kąta ok. 40 stopni. Wykonujemy ruch nożycowy.

Pompki

Dlaczego ktoś miałby proponować pompki jako ćwiczenie na płaski brzuch? Choć jest to popularna wariacja wzmacniająca klatkę piersiową, nie tylko te mięśnie przy tym ćwiczeniu pracują. Okazuje się, że pompki mogą skutecznie poprawiać metabolizm, a jednocześnie wzmacniać mięśnie pleców oraz brzucha. Co więcej, istnieje naprawdę wiele ciekawych wariantów, które mogą zadziałać mniej lub bardziej na brzuch oraz tempo spalania tłuszczu. Osoby bardziej zaawansowane mogą wykonywać też pompki z przyklaskiem, które wymagają odbicia, a więc i mocniejszego napięcia brzucha oraz korpusu.

Treningi cardio

Trening cardio
Najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się tłuszczu, są treningi cardio. Jeżeli komuś zależy na płaskim brzuchu, powinien do planu treningowego wdrożyć nie tylko ćwiczenia, bezpośrednio stymulujące mięśnie brzucha, ale również takie, które wpłyną na wzmocnienie tempa metabolizmu. W zakresie treningów cardio postawić można praktycznie na wszystkie ćwiczenia, wykonywane w intensywnym tempie, między innymi:

 • bieganie;
 • jazdę na rowerze;
 • treningi aerobowe;
 • trening HIIT;
 • trening Tabata.

Warto przez chwilę zatrzymać się na treningu typu HIIT (High Intensity Interval Training), który uznawany jest za jeden z najlepszych treningów odchudzających. Polega on na wykonywaniu interwałów, czyli naprzemiennej zmianie tempa ćwiczeń z najwyższego na umiarkowane. Trening HIIT może składać się z ćwiczeń z różnych dyscyplin i nie powinien trwać więcej niż 30 minut. Nie jest to jednak sposób odchudzania, przeznaczony dla osób początkujących, lepiej, aby wykonywały go osoby, które mają już wzmocnioną kondycję fizyczną, w przeciwnym razie trening może okazać się zbyt intensywny.

Dlaczego interwały pozwalają szybko schudnąć? Otóż ten typ treningu umożliwia wypracowanie tzw. długu tlenowego, który nasze ciało następnie musi uzupełnić. Oznacza to, że organizm będzie wykorzystywał zwiększone pokłady energii i spalał większe ilości kalorii, jeszcze do kilku godzin po zakończeniu ćwiczeń.

Ćwiczenia na płaski brzuch na siłowni

Siłownia to miejsce, do którego chodzimy, aby ćwiczyć. I choć większość ćwiczeń na brzuch z powodzeniem może być wykonywanych w domowym zaciszu, wiele osób preferuje wizytę w klubie sportowym, twierdząc, że wtedy łatwiej jest im się skupić na treningu. Poza tym, na siłowni mamy dostęp do pełnego sprzętu, co oznacza, że nie musimy mieć swojej maty treningowej, piłki lekarskiej czy innego sprzętu, który może okazać się przydatny w trakcie wzmacniania mięśni brzucha.

Na większości siłowni znajdziemy także maszynę treningową do ćwiczenia mięśni brzucha, z której można skorzystać. Inne urządzenia, które mogą wspomóc ćwiczenia na płaski brzuch, to:

 • drążek do podciągania;
 • mata treningowa;
 • piłka lekarska;
 • taśmy TRX;
 • hantle;
 • talerze treningowe;
 • twister;
 • gumy treningowe;
 • ławka treningowa.

Ćwiczenia na płaski brzuch dla kobiet

Czy kobiety powinny ćwiczyć brzuch w inny sposób niż mężczyźni? Tak naprawdę nie jest to konieczne, aczkolwiek niektóre ćwiczenia mogą być bardziej przydatne kobietom, ze względu na ich budowę anatomiczną. W każdym przypadku ćwiczenia na brzuch powinny być powiązane z dobrą dietą i treningami cardio, o czym już wielokrotnie wspomnieliśmy. Dotyczy to szczególnie pań, którym zazwyczaj zależy także na zrzuceniu boczków oraz poprawie wyglądu nóg.

Wśród ćwiczeń na płaski brzuch dla kobiet wyróżniamy między innymi:

 • brzuszki ze skrętem tułowia;
 • wspięcia górskie, czyli opisane w wyższym akapicie mountain climbers;
 • deskę klasyczną;
 • pajacyki;
 • burpees (ćwiczenie, składające się z kilku elementów: pompki, przysiadu, wyskoku);
 • bieg w miejscu z unoszeniem kolan wysoko.

Taki zestaw wariacji treningowych pozwoli nie tylko na wzmocnienie mięśni brzucha, ale również zapewni odpowiednią stymulację metabolizmu, dzięki czemu szybciej będzie można spalać tłuszcz. Połączenie takiego planu treningowego z odpowiednią dietą, z pewnością przyniesie dobre efekty i pozwoli na osiągnięcie efektu płaskiego brzucha.

Ćwiczenia na płaski brzuch dla mężczyzn

Mężczyźni bardzo często stosują tzw. aerobiczną 6 Weidera. Jest to trening brzucha, składający się z 6 rodzajów ćwiczeń, które należy wykonywać w ściśle określony sposób

 • nie robić przerw na rozluźnienie mięśni;
 • w momencie największego naprężenie mięśni zatrzymać ruch na 3 sekundy.

Aerobiczną 6 Weidera można wykonywać w kilku wariantach:

 • wariant I – harmonogram uwzględnia 6 tygodni treningowych. Ćwiczenia należy wykonywać każdego dnia przez 42 dni;
 • wariant II – plan treningowy trwa 7 tygodni (49 dni). W tym wariancie jeden dzień jest wolny od ćwiczeń.

Założeniem aerobicznej 6 Weidera jest uzyskanie umięśnionego, płaskiego brzucha w ciągu 6 lub 7 tygodni. Efekty można osiągnąć tylko wtedy, gdy przestrzegać się będzie systematyczności treningu oraz określonych wyżej zasad.

Oczywiście nie jest to jedyna metoda ćwiczenia mięśni brzucha przez mężczyzn i mogą oni wykonywać każde z wyżej wymienionych ćwiczeń oraz dobierać własne wariacje.

Ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki

Ćwiczenia na brzuch oraz uda i pośladki
Chcąc wzmocnić mięśnie brzucha, dlaczego nie pomyśleć także o innych częściach ciała? Pamiętajmy, że im więcej partii mięśniowych pracuje w naszym ciele, tym większą mamy szansę na usprawnienie metabolizmu i szybsze schudnięcie. Poniżej przedstawiamy ćwiczenia, które pomogą nam wzmocnić brzuch, uda i pośladki oraz przyspieszą zrzucanie nadmiernych kilogramów i modelowanie brzucha.

Wymachy nóg w podporze przodem

Jest to ćwiczenie metaboliczne, które skutecznie wzmocni nasz brzuch, uda i pośladki. Ustawiając się w pozycji podporu przodem na wyprostowanych rękach ze zgiętymi nogami, wyrzucamy nogi do tyłu i powracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilkanaście razy.

Wykroki w przód

Wykroki to ćwiczenie, które najbardziej kojarzy nam się ze wzmacnianiem oraz modelowaniem pośladków i ud. Jednak podczas jego wykonywania napinamy także mięśnie brzucha, szczególnie jeżeli zwiększamy poziom trudności, trzymając w dłoniach hantle. Stajemy w pozycji prostej, z nogami lekko rozchylonymi, Schodzimy jedną nogą w dół, kierując kolano delikatnie ku podłodze. W miejscu największego napięcia zatrzymujemy się na kilka sekund, następnie powracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy po kilkanaście razy na każdą nogę.

Jeżeli zależy nam na poprawie kondycji nóg, pośladków, a jednocześnie chcemy wzmocnić brzuch, warto postawić także na wymienione wcześniej ćwiczenia, takie jak deska i jej różne wariacje oraz mountain climbers i warianty tego ćwiczenia. Wprowadzając do planu treningowego powyższe propozycje, mamy szansę poprawić wygląd całej swojej sylwetki, a jednocześnie wspomóc procesy spalania tłuszczu, dzięki czemu osiągnięcie płaskiego brzucha nie będzie tak trudne.

Ćwiczenia z hantlami na płaski brzuch

Dokładając obciążenie do naszego planu treningowego, zwiększamy poziom trudności ćwiczenia. Sprawi to, że podczas wykonywania różnych wariantów ćwiczeń, nasze mięśnie będą pracować z większą intensywnością. Dołączenie hantli do ćwiczeń sprawi także, że nasz brzuch będzie się bardziej napinał także podczas wykonywania ruchów, które skupione są na innych częściach ciała.

Brzuszki z obciążeniem

Ćwiczenie to polega na wykonywaniu klasycznych brzuszków, trzymając w dłoniach hantle. Można je ustawić przed sobą na wysokości klatki piersiowej, trzymać w wyprostowanych przed siebie ramionach lub w okolicach głowy. Chodzi o to, aby podczas podnoszenia ciała do skłonu, czuć było większe obciążenie. Należy pamiętać o tym, aby dostosować ciężar hantli do indywidualnych umiejętności.

Wyciskanie na barki na ławeczce lub stojąc

Wykonując wyciskanie na barki, pracują nie tylko mięśnie, na których skupione jest ćwiczenie. Jeżeli wykonamy tę wariację poprawnie, musimy zadbać także o to, aby nasz brzuch był odpowiednio napięty, co wpłynie na jego wzmocnienie.

Wyciskanie barków w pozycji stojącej

Pozycja wyjściowa:

 • stajemy w pozycji prostej, nogi rozłożone na szerokość barków, mięśnie brzucha i pośladków napięte;
 • hantle trzymamy w dłoniach na wysokości barków, ręce ugięte w łokciach.

Ruch:

 • wyciskamy hantle nad głowę przez wyprost w stawach łokciowych;
 • powrót do pozycji wyjściowej;
 • głowa przez cały czas powinna być trzymana na linii barków.

Wyciskanie barków siedząc

Ćwiczenie to oddziałuje na mięśnie brzucha w nieco mniejszym stopniu, niż w pozycji stojącej, jednak również wymaga ich napięcia dla stabilizacji sylwetki.

Technika ćwiczenia:

 • siadamy na ławce ustawionej pod kątem 90 stopni;
 • łopatki i dolny odcinek kręgosłupa powinny przywierać do oparcia, nogi rozstawione po obu stronach ławki, stopy płasko na podłodze;
 • hantle łapiemy nachwytem (palce skierowane do przodu) i ustawiamy je na wysokości barków (łokcie ugięte);
 • wykonujemy ruch wypychania nad głowę, aż do pełnego wyprostowania łokci;
 • powracamy do pozycji wyjściowej.

Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie w tym analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 12.04.2024

 

Ćwiczenia na płaski brzuch – podsumowanie

Ćwiczenia na płaski brzuch - analiza
Plaski brzuch to marzenie wielu osób, jednak, aby osiągnąć ładne wizualne efekty w tym zakresie, nie wystarczy wykonywać systematycznie ćwiczeń, skierowanych tylko i wyłącznie na mięśnie brzucha. Trzeba pamiętać o tym, że aby brzuch ładnie wyglądał, najpierw musimy pozbyć się z niego tkanki tłuszczowej. Oczywiście ćwiczenia na płaski brzuch pomogą nam go wymodelować, dzięki czemu będziemy mogli pochwalić się ładną, szczupłą sylwetką. Oprócz systematycznych treningów brzucha powinniśmy jednak postawić także na ćwiczenia cardio, jak również na zdrową, zbilansowaną dietę redukcyjną, dzięki której pozbędziemy się zbędnego tłuszczu na brzuchu i boczkach.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *