Aplikacje do liczenia kalorii – jakie są najlepsze? Analiza i opinie
Dbanie o własną formę nie musi być ciężką przeprawą i choć zawsze wymaga od nas dużego zaangażowania, wymówki, dotyczące braku czasu na ćwiczenia lub liczenie kalorii nie są w dzisiejszych czasach wiarygodne. Po pierwsze, w sieci znajdziemy wskazówki do wielu kilkunastominutowych treningów, które pozwolą nam zadbać o kondycję fizyczną. A jeżeli chodzi o dietę i liczenie kalorii, nowe technologie doskonale sobie z tym radzą, ułatwiając nam pracę. Świetnie w zakresie planowania jadłospisu sprawdzają się aplikacje do liczenia kalorii, które możemy ściągnąć na smartfona. Dzięki takim programom mamy możliwość podliczenia spożytych kalorii o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Czym są aplikacje do liczenia kalorii, czy warto je instalować i jaką wybrać?
Spis treści
- 1 Aplikacje do liczenia kalorii – czym są i do czego służą?
- 2 Po co stosować aplikacje do liczenia kalorii?
- 3 Jak aplikacja do liczenia kalorii pomaga w planowaniu diety odchudzającej?
- 4 Jak działają aplikacje do liczenia kalorii?
- 5 Aplikacja do liczenia kalorii – jaką wybrać?
- 6 Aplikacja do liczenia kalorii Fitatu – co to jest i jak działa?
- 7 Aplikacja do liczenia kalorii Yazio
- 8 Aplikacja do liczenia kalorii – dla kogo?
Aplikacje do liczenia kalorii – czym są i do czego służą?
Aplikacja do liczenia kalorii to program, który możemy ściągnąć na komputer lub smartfon i wykorzystać w celu ustalenia planów dietetycznych, czy też sprawdzenia ilości spożywanej energii w ciągu dnia. W zależności od tego, jaką aplikację wybierzemy, może mieć ona szereg dodatkowych funkcji, jednak jedną cechą wspólną każdej z nich jest możliwość swobodnego liczenia kalorii. Większość aplikacji zawiera bazy danych, w których znajdują się produkty wielu znanych i mniej znanych producentów oraz ich wartość kaloryczna na 100 gram. Jeżeli jakiejś marki lub konkretnego towaru nie znajdziemy na liście, istnieje możliwość jego dodania, co ułatwia podliczanie w późniejszym czasie.
Głównym zadaniem aplikacji do liczenia kalorii jest obliczanie spożytych w ciągu dnia kalorii, jednak niektóre z nich pomogą także obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniając w tym wskaźnik aktywności fizycznej, co z pewnością spodoba się każdemu, komu zależy na szczegółowym rozplanowaniu diety.
Aplikacje do liczenia kalorii będą pomocne również w przypadku osób, planujących redukcję lub zwiększenie masy ciała, gdyż pomagają one w odpowiednim kontrolowaniu diety i planowaniu odpowiedniej podaży makroskładników oraz składników odżywczych.
Po co stosować aplikacje do liczenia kalorii?
Jak sama nazwa wskazuje, aplikacje do liczenia kalorii służą do podliczania wartości kalorycznej spożywanego w ciągu doby jedzenia. Stworzone zostały specjalnie dla osób, które chcą kontrolować wartości energetyczne dostarczane organizmowi każdego dnia oraz dla tych, którzy mają specjalne cele, takie jak: zmniejszenie masy ciała czy też szybki wzrost tkanki mięśniowej.
Jeszcze do niedawna liczenie kalorii odbywało się głównie ręcznie, poprzez zapisywanie wszystkiego na kartce i dokonywanie obliczeń przy pomocy kalkulatora. Aplikacja do liczenia kalorii to urządzenie, które znacznie ułatwia nam pracę, głównie dlatego, że liczy wszystko za nas. Szerokie bazy danych oraz możliwość zapisania konkretnego posiłku czy potrawy na liście to kolejne duże ułatwienie, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar kontynuować kontrolowanie diety przez dłuższy czas.
Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.
Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.
Ostatnia aktualizacja rankingu: 04.10.2024
Jak aplikacja do liczenia kalorii pomaga w planowaniu diety odchudzającej?
Programy liczące kalorie sprawdzają się przede wszystkim przy tworzeniu diety redukcyjnej. Dlaczego? Otóż jeżeli chcemy schudnąć, główną zasadą działania jest spożywanie mniej kalorii, niż wynosi to nasze dzienne zapotrzebowanie. Oznacza to, iż konieczne będzie obliczenie deficytu kalorycznego, czyli ilości kalorii, jaką musimy odjąć od wyniku całkowitej przemiany materii, aby waga zaczęła maleć. Można tutaj podać różne wzory, najpierw na obliczenie BMR, czyli Podstawowej Przemiany Materii, a następnie CPM, czyli Całkowitej Przemiany Materii z uwzględnieniem wskaźnika aktywności fizycznej. Wzory te są powszechnie dostępne w sieci, jednak wcale nie musimy ich znać, jeżeli stawiamy na aplikację do liczenia kalorii, która wszystkie obliczenia wykona za nas, łącznie z określeniem deficytu kalorycznego.
Oczywiście chcąc poprawnie korzystać z narzędzia, należy wprowadzić do aplikacji potrzebne dane, czyli określić wzrost, wagę, wiek, często również płeć oraz częstotliwość i intensywność wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli chcemy osiągnąć wyznaczony cel, musimy pisać prawdę, gdyż zakłamywanie danych doprowadzi do nierzetelnych obliczeń, a wtedy efekty nie będą takie, na jakie liczymy.
Aplikacje do liczenia kalorii pomagają także w uniknięciu efektu jojo, jeżeli będziemy stosować się do danych wyliczeń także już po zakończeniu diety. Podsumowując, korzystanie z takiego urządzenia znacznie ułatwia skuteczne odchudzanie.
Jak działają aplikacje do liczenia kalorii?
Instalując aplikację do liczenia kalorii, najpierw musimy założyć konto, aby uzyskać pełen dostęp do jej funkcji. Kiedy już to zrobimy, otrzymujemy wgląd do zawartej w aplikacji bazy produktów, z których możemy wybierać te, które spożyliśmy danego dnia, a program obliczy ilość kalorii, zgodnie z podaną ilością, jaką zjedliśmy. Większość aplikacji oferuje nie tylko samo podliczanie kalorii, ale pozwala również na planowanie jadłospisów, dzięki czemu łatwiej nam będzie wytrwać w diecie i dokładnie rozporządzać tworzeniem posiłków.
Podczas wpisywania ilości spożywanego produktu, można kierować się wagą i kalorycznością podaną na opakowaniu lub też skorzystać z wagi kuchennej. Tutaj oczywiście nasze działania będą zależne od tego, z jak dużą dokładnością chcemy dietę prowadzić.
Warto wspomnieć, że większość aplikacji do liczenia kalorii charakteryzuje się większą ilością funkcji, niż samo podliczanie wartości energetycznej. W zależności od tego, czy wybierzemy wersję darmową, czy płatną oraz od rodzaju aplikacji, możemy skorzystać także z:
- rejestracji ilości spożytych płynów;
- określenia ilości spalanych kalorii na podstawie aktywności fizycznej;
- obliczenia zapotrzebowania kalorycznego;
- wyliczenia ilości makroskładników w diecie, czyli białka, tłuszczów i węglowodanów;
- obliczenia ładunku glikemicznego potraw i posiłków;
- rozpoznawania wartości odżywczych produktów przy pomocy kodów kreskowych.
Aplikacja do liczenia kalorii – jaką wybrać?
Wśród aplikacji do liczenia kalorii znajdziemy wiele ciekawych urządzeń, z których można skorzystać. Decydując się na odpowiednią do wybranych przez nas zadań, najlepiej kierować się dokładnością oraz łatwością obsługi. Chodzi o to, aby nie trzeba było zbyt dużo kombinować i zastanawiać się, jak uruchomić określoną funkcję, ale żeby program szybko i sprawnie wykonywał zlecenia.
Podczas wyboru odpowiedniej aplikacji do liczenia kalorii, warto wrócić uwagę na:
- bazę produktów (im większa i bardziej aktualna, tym lepiej);
- możliwość zapisywania posiłków oraz tworzenia indywidualnego dziennika żywieniowego;
- pomoc w określaniu ilości mikro i makroskładników danego posiłku;
- czy jest wbudowana baza przepisów;
- czy istnieje możliwość monitorowania aktywności fizycznej, lub czy aplikację można podłączyć do urządzenia, które monitoruje poziom ruchu;
- jakie funkcje dostępne są w darmowej wersji aplikacji, a jakie w płatnej;
- czy aplikacja zapewnia bezpieczeństwo danych;
- czytelność interfejsu aplikacji.
Poniżej przedstawiamy dwie z najpopularniejszych aplikacji do liczenia kalorii.
Aplikacja do liczenia kalorii Fitatu – co to jest i jak działa?
Aplikacja Fitatu to jedna z bardziej popularnych aplikacji do liczenia kalorii, dostępna w wersji darmowej i płatnej. Jej dużą zaletą jest to, że oferuje wiele przydatnych funkcji bezpłatnie, a prostota obsługi programu sprawia, że mogą skorzystać z niej nawet komputerowi laicy.
Fitatu charakteryzuje się rozbudowaną bazą produktów i potraw, które zostały zmoderowane przez dietetyków. Co więcej, baza ta jest wciąż aktualizowana i każdego miesiąca pojawiają się nowe produkty i przepisy, które pozwolą na urozmaicenie diety. W Fitatu znajdziemy także potrawy z popularnych sieci restauracyjnych, takich jak McDonald’s czy KFC oraz produkty z sieci sklepów, np. Lidl czy Biedronka. A do tego dużo polskich potraw wraz z instrukcją przygotowania.
Kolejną przydatną funkcją Fitatu jest obecność polskich miar użytecznych. Co to znaczy? Nie trzeba wiedzieć, ile ważą produkty, gdyż można je obliczyć w kategoriach: łyżeczka, garść, szklanka itd.
Informacje, dotyczące spożywania wartości odżywczych to kolejna funkcja Fitatu, która zapewniła aplikacji tak dużą popularność. Program umożliwia dostęp do szczegółowych danych na temat spożytych wartości odżywczych z uwzględnieniem ilości kalorii i makroskładników. Dodatkowo w bazie zawarte jest 38 witamin i minerałów, między innymi kwasy omega-3, witamina K, witamina B7, jak również błonnik czy cholesterol.
Urządzenie pozwala na szybkie dodawanie produktów oraz własnych potraw, które zapisują się w bazie danych, dzięki czemu przy ich następnym spożyciu wystarczy je znaleźć i dodać do podliczenia. Na tle innych aplikacji Fitatu wyróżnia się najszybszym odnotowywaniem i podsumowywaniem spożytego jedzenia, dzięki liście ulubionych produktów, możliwości dodawania jednym kliknięciem, a także opcji zapamiętywania używanych miar i produktów. Skaner kodów kreskowych umożliwi automatyczne pobranie wartości odżywczej produktu.
Dodatkowe funkcje aplikacji Fitatu:
- automatyczne obliczanie celów kaloryczności, jak również proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów oraz możliwość wstawienia danych własnych;
- możliwość dostosowania dziennego zapotrzebowania kalorycznego z aktywnością fizyczną;
- kontrolowanie spożycia wody;
- kontrola poziomu glukozy;
- możliwość dzielenia się jadłospisem z partnerem (wzajemne przesyłanie spożytych posiłków skróci czas obsługi aplikacji);
- pomiary masy ciała i obwodów wraz z wykresami i prognozami osiągnięcia celu;
- podsumowanie dzienne, tygodniowe lub za dowolnie wybrany okres.
Fitatu darmowe a Fitatu Premium
Aplikacja do liczenia kalorii Fitatu dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnej Premium. Ta druga opcja zawiera kilka udogodnień, które mogą przydać się przede wszystkim osobom, uprawiającym zróżnicowaną aktywność fizyczną w ciągu tygodnia.
Wersja Fitatu Premium oferuje:
- brak reklam;
- możliwość eksportowania danych w formie pdf lub arkusza;
- możliwość ustalania innych celów kalorycznych i rozkładu makroskładników w zależności od dnia;
- opcję przypominania o posiłkach;
- monitorowanie spożycia wody (opcja ta dostępna jest w wersji Premium);
- możliwość korzystania z wersji na komputer.
Aplikacja do liczenia kalorii Yazio
Yazio to kolejna dobra aplikacja do liczenia kalorii, ciesząca się sporym powodzeniem ze względu na dużą funkcjonalność i prostą instrukcję obsługi. Program został stworzony przede wszystkim po to, aby pomóc w trzech okolicznościach:
- skutecznej redukcji wagi;
- utrzymaniu wagi;
- wzroście wagi, w tym masy mięśniowej.
Twórcy oprogramowania skupili się przede wszystkim na tym, aby aplikacja była prosta i przyjemna w obsłudze, dzięki czemu nawet osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z nowoczesnymi technologiami, będą w stanie z niej skorzystać. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tych, którzy do tej pory liczyli kalorie ręcznie lub potrzebowali komputera do podsumowania swoich dziennych posiłków.
Aplikacja Yazio została wydana na urządzenia z popularnymi systemami operacyjnymi: Android, iOS.
Podobnie jak większość aplikacji, chcąc korzystać z Yazio, trzeba najpierw przeprowadzić proces instalacji oraz założyć konto. W czasie procesu wprowadzania, aplikacja poprosi nas o udostępnienie pewnych danych, dotyczących wzrostu, wagi i daty urodzin, co będzie potrzebne do wykonywania kolejnych zadań.
Aplikacja Yazio również ma rozbudowaną bazę produktów, które wystarczy znaleźć i wybrać, aby podliczyć kalorie. W tym przypadku również dostępna jest opcja dodania produktów i posiłków indywidualnych oraz zeskanowania kodu kreskowego. Yazio umożliwia obliczanie i określanie ilości mikro i makroskładników, znacznie ułatwiając kontrolowanie diety, niezależnie od tego, jaki cel sobie ustalimy.
Przydatną funkcją programu jest możliwość monitorowania ilości spalanych kalorii względem uprawianej aktywności fizycznej danego dnia. Im więcej kalorii spalimy w ciągu treningu, tym więcej będzie ich do wykorzystania w dziennym jadłospisie.
W darmowej wersji aplikacji Yazio można dokonywać systematycznych pomiarów masy ciała oraz aktualizacji informacji, dotyczących wagi (w przypadku schudnięcia lub przybrania na masie). W płatnej wersji narzędzia mamy możliwość wpisywania także pomiarów tkanki tłuszczowej i mięśniowej, co na pewno spodoba się osobom, którym szczególnie zależy na wymodelowaniu sylwetki.
Dodatkowe funkcje aplikacji Yazio:
- wykaz składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów);
- wykaz ilości tłuszczów nasyconych, błonnika pokarmowego, sodu, cholesterolu, wody (w wersji płatnej);
- obszerna baza produktów z wyszukiwarką;
- skaner kodów kreskowych;
- obliczanie kalorii i makroskładników z indywidualnych posiłków;
- opcja dodawania ćwiczeń (rozbudowana baza ćwiczeń).
Obsługa aplikacji Yazio jest bardzo intuicyjna, dlatego wszyscy bez problemu powinni sobie z nią poradzić.
Aplikacja Yazio – wersja darmowa, a wersja Pro
Wersja płatna Yazio Pro dostępna jest w subskrypcji, którą można wykupić na trzy sposoby:
- na trzy miesiące w cenie 12,99 zł za miesiąc;
- na 6 miesięcy w cenie 9,99 zł za miesiąc;
- na 12 miesięcy, w cenie 5,99 zł za miesiąc.
Ulepszona wersja nie zawiera reklam i pozwala na dostęp do historii wprowadzonych informacji, niezależnie jak bardzo wstecz chcemy się cofnąć. Wersja Pro pozwala także na ustawienie diety specjalistycznej, np. wysokobiałkowej czy niskowęglowodanowej oraz pozwala na dokładne monitorowanie, np. poziomu tkanki tłuszczowej czy masy mięśniowej. W wersji Pro istnieje także możliwość eksportu danych w pliku PDF lub CSV.
Aplikacja do liczenia kalorii – dla kogo?
Aplikacje do liczenia kalorii stworzone zostały dla wszystkich osób, które chcą kontrolować dzienne spożycie wartości energetycznej. Programy te stanowią doskonałe ułatwienie w zakresie podliczania konkretnych produktów, jak również posiłków, które jemy w ciągu dnia. Dzięki dodatkowym funkcjom aplikacji można stworzyć jadłospis z wyprzedzeniem, jak również określić wymaganą ilość mikro i makroskładników oraz sprawdzić, czy spożywamy ich tyle, ile potrzebuje nasz organizm. Oprócz korzyści, jaką jest szybkie podliczanie kalorii, aplikacje pozwalają również na tygodniowe, czy miesięczne podsumowanie, a jeżeli określimy swój cel (schudnięcie, przybranie na masie), możemy monitorować swoje postępy na podstawie zapisanych danych.
Większość aplikacji do liczenia kalorii ma szerokie bazy produktów, które wystarczy wyszukać i wpisać spożytą ilość, aby dowiedzieć się, jak dużo kalorii dostarczyliśmy naszemu organizmowi. Jeżeli jakiegoś produktu w bazie nie ma, wystarczy, że dodamy go ręcznie lub zeskanujemy jego kod kreskowy.
Skończyła się już era podliczania kalorii w słupkach, aktualnie, mając smartfona, możemy mieć dostęp do aplikacji, która zrobi wszystko za nas, w dowolnym czasie. Dzięki temu mamy możliwość monitorowania wartości energetycznej spożywanej każdego dnia nawet wtedy, gdy żywimy się na mieście. Aplikacje do liczenia kalorii zazwyczaj dostępne są w wersji darmowej (która sama w sobie zawiera sporo funkcji ) oraz płatnej, przystosowanej dla tych, którym zależy na bardziej szczegółowych pomiarach.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.